Güncel 11.10.2018 09:01:20 1333 defa okundu

CHP Kadın Kolları Toplantısı Tunceli’de Düzenlendi

Cumhuriyet Halk Partisi Doğu Anadolu Bölgesi Kadın Kolları toplantısı Tunceli’de gerçekleştirildi. Toplantıya, bölgeden kadın kolları başkanları ve birçok MYK üyesi katıldı. CHP Kadın kolları Genel Başkanı Fatma Köse’de toplantıda yer aldı.

Ev sahipliğini Tunceli Kadın Kolları Başkanı Sakine Çelik ve Yardımcısı Handan Kahraman Şanlı'nın üstlendiği toplantıda, her ilin kadın kolları başkanı söz alarak konuşma yaptı. Bir sonraki toplantının ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerden Gaziantep’te yapılacağı duyuruldu.

 

10 Ekim Tren Garı Anması

Konuşma yapan il başkanları önce 10 Ekim ile ilgili görüş bildirdi.

Yerel seçimlerde kadınların daha aktif rol alması gerektiği de sık sık vurgulanan toplantıda konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse şu ifadelere yer verdi;

“Sabahtan başlıyoruz hüzünlenmeye, koca gün yetmiyor, ertesi güne devrediyoruz bazı hüzünleri. Tam 3 yıl önce bu gün 103 barış güvercinini yitirdik.10 Ekim Ankara Katliamı Cumhuriyet tarihi boyunca eşi benzeri görülmemiş bir katliamdır. 10 Ekim'de hayatını kaybedenlerin acıları halen yüreğimizde... Kendi iktidarlarını sağlamlaştırmak için barış ve demokrasi talepleriyle Ankara'ya giden arkadaşlarımızı katleden bu zihniyeti bir kez daha kınıyorum. Biz savaşa karşı her zaman barış dedik. Katliamda yitirdiklerimiz anısına bu mücadeleyi daha da büyüterek, daha çok barış diyerek devam edeceğiz."

 

“Coğrafyanın Barışa İhtiyacı”

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın barışa ihtiyacı var. Çatıştırıcı ve ayrıştırıcı dil, huzur ve güveni ortadan kaldırdı. Yurttaşlarımız ayrışmalardan dolayı sıkıntılar yaşadı. Toplumsal barışa ve bir arada yaşama kültürüne zarar veren kutuplaştıran siyaseti ortadan kaldırmaya kararlıyız. Toplumsal barışın kutuplaşmaya yol açmaksızın kardeşlik temelinde sağlanması gerekiyor.

Yaşar Kemal'in de dediği gibi, "Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.''

 

Hukukun, demokrasinin, barış ve huzurun olmadığı yerde yatırım da olmaz. Siyasi anlayış bir avuç zengin yaratırken emekçiyi, üreticiyi yoksulluğa mahkum ettiler. İsraf ekonomisi yolsuzluğu yaygınlaştırdı, yoksulluğu derinleştirdi. Siyasi sorunlar ağırlaştıkça ekonomi zayıfladı.

İfade özgürlüğünün rafa kalktığı, medyanın özgür ve objektif bir biçimde yayın yapamadığı ülkemizde, kriz yerel medyayı da vurdu.

 

“Ekonomik krizden en çok kadınlar etkilendi”

Rant ekonomisinden vazgeçilmeli, büyüme ve gelir adaleti programını uygulayarak toplumun tüm kesimlerinin nefes alması sağlanmalıdır. Ekonomik krizden en çok kadınlar etkilendi.

Kadınların yöneteceği ülkede barış daha kolay sağlanır. Bu memleketin barış diline kadın duyarlılığına ihtiyacı var.

 

'İnadına Barış'

Yaşanan bütün sorunları hep birlikte aşacağız. Çünkü bu memleket bizim. Kadın bedeni ve yaşamı üzerine kurulan hegemonyayı kırmak için yeni bir siyaset hattı belirlememiz gerekiyor Onlar düşmanlaştırıcı, ötekileştirici bir dil ile iktidarlarını tahkim etmek istiyorlar. Bu dile karşı kadınlar 'inadına barış' diyeceğiz.

 

“Karar mekanizmalarında yüzde 50 oranında kadın olmalı”

Yerelden başlayarak temsiliyette eşitliği sağlayacağız. Temsilde adalet yoksa toplumsal adaletten bahsedemeyiz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Hakkımız olanı almak için mücadele ediyoruz. Hayatın yarısını kadınlar oluşturuyorsa, karar mekanizmalarında yüzde 50 oranında kadın olmalı. Her kentte Meclis üyeliklerinde birinci sıralar kadınlara verilmeli…

 

Bu mücadelede kadın birlikteliğine, bu birlikteliğin gücüne inanıyor başarmak üzere çıktığımız bu yolda engel tanımayacak yüreklerimizle yerelde daha çok kadın temsiliyetini sağlayabileceğimizi biliyorum inanıyorum.

 

Bu memlekete değişim gelecekse kadınların ortak mücadele gücünden gelecek. Mücadeleyi yarıda bırakanların kaybettim demeye hakları yoktur.

O nedenle haklarımızdan da mücadelemizden de asla vazgeçmeyeceğiz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4890
 Dün : 15526
 Toplam : 36631743
 Ip No : 3.235.75.174