Kadın & Sağlık 14.2.2020 09:01:40 1914 defa okundu

Bunlar da aşı retçi

Çocuk Doktoru Mazlum “Yanlış bilgiler retçi yapıyor" VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Türkiye’de son yıllarda tartışılmaya başlanan çocuk aşılarındaki içeriğe dair ebeveynlerde oluşan kaygı, aşı retçiliğine dönüştü. Tunceli’deki aşı retçilerinden ötürü görüştüğümüz Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Mehmet Akif Mazlum, aşı yaptırmayan çocukların toplumdaki diğer bireyleri de tehlikeye attığını söyledi. Dr. Mazlum “Türkiye’nin farklı bölgelerinde aşının içeriğine güvenmeme, bazı dini inançlar, aşının yan etki yapabileceği veya hastalık yaptığına dair düşünceler ile son yıllarda bazı aşıların otizm yaptığına dair yanlış bilgiler sebebiyle aşılar yaptırılmıyor. Bu bilgilerin bilimsel dayanağı yok.” diyerek, aileleri hem kendi hem de toplum sağlığı konusunda duyarlı davranmaya, çocuklarının aşılarını yaptırmaya davet etti.

 

 “TUNCELİ’DE 2019 YILINDA 6 EBEVEYN AŞIYI REDDETTİ

Tunceli EMEK (Özel)-Son zamanlarda ebeveynlerin çocuklarına bazı aşıları yaptırmadığı gündeme geldi. Toplumda aşılara karşı oluşan önyargılar aşı reddi oranlarını arttırdı. Bu konuya dair Tunceli Devlet Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Doktor Mehmet Akif Mazlum ile konuştuk. Mazlum, ailelerin aşıyı reddetmesinin gerekçelerini paylaşırken, bunların bilimsel dayanağı olmadığını söyledi ve “bazı hastalıklar nedeniyle oluşan ölümler aşılar sayesinde azaldı.” dedi. İlimizdeki aşı reddi oranlarını da açıklayan Mazlum, “Tunceli’de 2017 yılında hiç aşı reddi olmamış. 2018 yılında iki aile reddetmiş. 2019 yılında da 6 çocuğun ebeveyni tarafından aşı reddedilmiş.” ifadelerini kullandı. Mazlum, ayrıca aşı yaptırmayan çocukların toplumdaki bireyleri tehlikeye attığını belirtti.

 

“BAZI YANLIŞ BİLGİLER YÜZÜNDEN AŞI RET EDİLİYOR”

Bazı mikropları önlemek üzere geliştirilen aşılar, son zamanlarda ebeveynler tarafından reddediliyor. Bu konuya ilişkin bilgi aldığımız Tunceli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Akif Mazlum, halk arasında yayılan söylentilerin bilimsel bir dayanağı olmadığını, aksine aşıların bazı mikroplar nedeniyle oluşan ölümleri azalttığını söyledi.  Çocukların Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programına uyması gerektiği vurgusu yapan Mazlum şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye’de insanların aşıya karşı ret durumları var. İnsanlar bazı yanlış bilgiler üzerine aşı yaptırmama taraftarı olabiliyor. Ama ilimizde ret konusunda çok ciddi direnç yok. Tunceli kapsamında değerlendirdiğimizde, özellikle çocukların aşı yaptırmaktan korkması ve aşının içinde bulunan alüminyum, cıva gibi aşının etken maddelerine karşı önyargı nedeniyle ilimizde aşı yaptırmaya karşı ret olmuş, ama bu rakamlar çok düşük.

 

“AŞININ OTİZM HASTALIĞI YAPTIĞI BİLGİSİ YANLIŞTIR”

Türkiye’nin farklı bölgelerinde aşının içeriğine güvenmeme, aşının kendisine güvenmeme, bir takım dini inançlar, aşının yan etki yapabileceği, aşının hastalık yaptığına dair düşünceler, mesela son dönemde bazı aşıların otizm yaptığına dair yanlış bilgiler sebebiyle aşı reddediliyor. Bu bilgilerin bilimsel hiçbir dayanağı yok. Bilimsel araştırmalar neticesinde belli prosedürler, deneyler sonucunda aşılar lisans alabiliyor. Tarafsız ve bağımsız, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere bazı sağlık örgütleri tarafından aşılar lisans elde ediyor. Dünya Sağlık Örgütüne üye bütün devletlerin sağlık bakanlıkları denetiminde aşılar yapılıyor.

 

“KIZAMIK AŞISINDAN SONRA KIZAMIKTAN DOLAYI ÖLÜMLER AZALDI”

Aşılar 19. ve 20. yüzyılda çok ciddi hastalıkların sebep olduğu ölümleri sonlandırmış. 1963 yılında üretilen kızamık aşısından sonra kızamıktan dolayı ölümler azalmış. Çiçek aşısı da aynı şekilde. Yani birçok enfeksiyona bağlı ölümler, aşılar üretildikten ve yaygın olarak kullanıldıktan sonra azaldı. Toplumların yaşam süresini uzatma bakımından aşıların ciddi katkıları olmuş. Özellikle uzun zamandır görülmeyen enfeksiyöz hastalıklar, son dönemde ülkemizin maruz kaldığı mülteci göçüne bağlı olarak yine ortaya çıktı. Örneğin, kızamık hastalığı özellikle Suriyeli göçmenlerde aşı yapılma durumu bilinmediği için, vatandaşlarımızda görüldü. Kızamıktan ölümler meydana geldi. Normalde, ülkemizde kızamığa bağlı ölümler çok düşük oranlarda görülürken, son yıllarda maruz kalınan göçe bağlı arttı.

 

“TUNCELİ’DE AŞI REDDİ RAKAMLARI DÜŞÜK”

Tunceli’de aşı reddine dair resmi rakamlar ise şöyle; 2017 yılında hiç aşı reddi olmamış. 2018 yılında iki aile aşıyı reddetmiş. 2019 yılında da 6 çocuğun ebeveyni tarafından aşı reddedilmiş. İlimizde bu rakam bu kadar düşükken, ülkemizde 2011 yılında 183 kişi, 2014’te 1370 kişi, 2017 yılında ise 23.642 kişi aşı yaptırmak istememiş. Çocuklar aşılanmadığı zaman kendi sağlıkları tehlikeye girdiği gibi, toplum içinde yaşayan bütün insanların sağlığını da tehlikeye atıyor. Aşı yapılmamış bireylerde ortaya çıkan enfeksiyonlar, aşı yapmış insanların aşının koruyuculuğunun ortadan kalktığı dönemlerde enfekte olabiliyor. O yüzden aşı yaptırmayan insanların, kendi sağlıklarını tehlikeye attığı kadar, toplumun sağlığını da tehlikeye attığı bilimsel gerçektir.  Bu konuda, ilimizdeki insanların farkındalıkları yüksek ve aşı yaptırıyor. İlimizde aşı reddi rakamları düşük ama çok hızlı artış gösterme riski de var. Bu konuda temkinli olmakta fayda var.

 

“ANNE SÜTÜ ALAN BEBEKLERİN DE AŞILANMASI GEREKİR”

Aşı, koruyucu sağlık hizmetidir. Yani hastalık gelmeden önce aşılar önleyici sağlık hizmeti bakımından kullanabileceğimiz faydalı şeylerden biridir. Anne sütü ilk aşımızdır. Ama anne sütü alan bebeklerin aşılanmaması konusunda da internette yanlış bilgiler yer alıyor. Anne sütü alan bebeklerin de aşılanması gerekir. Anne sütünün faydası birçok yayınla ispatlansa da, bebekler 6 ay sonra anne sütünden geçen antikorlardan muaf kalıyor. Bebekler 6 aydan sonra tüm mikroplara karşı açık durumda. Bütün bebeklerin Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programına uyması gerekiyor. Anne-babaların bize sorduğu menenjit aşısını öneriyoruz.  Rotavirüs yani çocukluk çağının en sık ishal yapan mikrobu için de rotavirüs aşısını 3. ve 5. aylarda bütün bebeklere öneriyoruz. Ama bunlar özel aşılar. Bu aşıları vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla temin edip yaptırmalarını öneriyoruz.” 

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1211
 Dün : 16114
 Toplam : 38403335
 Ip No : 3.228.220.31