Siyaset 6.11.2019 09:20:00 1728 defa okundu

Bülent Çetin; “Otobüs 3. şahıslara satılmış”

Dersimspor’un geçen sezonki Başkanı Bülent Çetin ile konuştuk. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

Çetin, Dersimspor’un demirbaşı olan otobüsü ve kulübün amatör lige düşmesini değerlendirdi. Kemal Seçkin ve Murat Aran döneminde otobüsün Halk Bankası’ndan çekilen 270 bin TL’lik krediye karşı ipotek edildiğini söyleyen Çetin, bankadan çekilen kredi borcunun kapatılması için otobüsün satıldığını ve “Otobüs 3. hatta 4. şahıslara satıldı. Kulübümüzün demirbaşı içerisinde bu otobüs görünüyor. O zaman 380 bin liraya satıldığını duyduk. O parayla, 270 bin liralık borç kapanıyor. Geriye kalan paraya ne yapıldığını bilmiyorum.” dedi.

 

“Maddi imkansızlıklardan çekildim”

Dersimspor’un 2018-2019 sezonunda bir yıl başkanlık yaptığını ve maddi imkansızlıklardan dolayı başkanlığı bıraktığını söyleyen Bülent Çetin ile konuştuk. Çetin, Dersimspor Kulübü’nün demirbaşlarından olan otobüsün satıldığını söyledi. Murat Aran ve Kemal Seçkin tarafından satıldığı iddia edilen otobüs için alınan paranın bir kısmıyla banka kredisinin ödendiğini ifade eden Çetin, geriye kalan paranın nereye harcandığının açıklanmadığını aktardı.

Bülent Çetin; “Dersimspor yönetiminde 2018-2019 sezonunda başkandım. Hıdır Nergishan döneminde İşadamı Turabi Yıldız buraya geldi. Dersimspor için Avrupa’da bir gece yapmak istediğini söyledi. Biz de kendisinden tesis konusunda yardımcı olmasını veya otobüs almasını istedik. Onlar da bize otobüs alacaklarını söyledi. Çünkü taraftarın da isteği bu yöndeydi. O geceden yaklaşık 100 bin Euro para geldi. İstanbul’dan bir iş adamımız önderlik yaptı. 10 bin Euro da kendileri üzerine koyup otobüs aldı. Hatta otobüsün lastiklerini de Düzgün Gül aldı. Herkes bir taraftan katkı sunmaya çalıştı. Hem 3. ligde hem de Bölgesel Amatör Lig’de, yani iki sezon boyunca otobüsü kullandık. Amatör ligdeyken kulüp adına Halk Bankası’ndan 270 bin lira kredi çekiliyor. O 270 bin liraya otobüs ipotek edilmiş. Murat Aran döneminde de 500 bin lira kredi çekildiğinde kulüp yöneticileri kendi çeklerini vermişti. O parayla da kulübe transfer yapılmış. Yine BAL ligindeyken kulübe transfer yapılacağı için 270 bin lira kredi çekiliyor. Ben yönetimi devraldığım zaman otobüsü getirmelerini istedim. O zaman bana otobüsün ipotekli olduğunu söylediler. Otobüs kulüp adına Tuncelililer firmasından bir vatandaşa verilmiş. O vatandaş da aylık belirli bir miktar para ödüyormuş.

 

“Başarı yoksa o kadar para da harcanmamalıydı”

Biz kulübün borcu varsa o borcun ödenmesini istedik. Para şahsi olarak çekilmiş ama kulübe kullanılmış. Kulübe kullanılsa dahi kesinlikle araba ipotek edilmemeliydi. Ben yönetime geldiğim zaman paramız yoktu. İş adamlarımızın yanına gittik. Onlar bize destek sundu. Ama transferleri kendi bütçemize göre yaptık. Bizim bir sezon içinde harcadığımız para 200 bin lira iken, onların bir sezon içinde harcadığı para 3 Trilyon. Ben 200 bin liraya göre takım yaptım. Başarı yoksa eğer o kadar para harcayıp, otobüsü ipotek ettirmemelilerdi. O kadar para harcadıysan da o parayı yönetimdekiler ödeyecekti. 270 bin lira 11 yönetici arasında bölüştürüldüğünde, kişi başı yaklaşık 15-20 bin liraya o borç kapatılırdı. Bu ödenecek bir paraydı. Otobüsümüzü 3. şahıslara sattılar. Ben de satılmaması için mahkeme kararı aldım. Vali Bey’le görüştüm. Dedim ki ‘ben bu parayı ödeyemiyorum. Tamam dosya masraflarını yatırayım. Onun haricinde dava masraflarını yatırabilecek gücüm yok.’ ‘ Yardımcı oluruz’ dediler. Vali yardımcısına gittim. Dernekler masasından dışarıdan denetleyici istedim. ‘Gelsin bizim kulübün harcamalarını denetlesin. Denetleyici rapor tutsun ve ben o rapor ışığında mahkemeye başvurayım, otobüsü o şekilde alayım.’ dedim. O da olmadı. Onu da yaptırmadılar. 60 bin liralık dava masrafı çıkarttılar bana. O zaman otobüsün bedeli 100 bin Euro’yken ben sadece 300 bin lira gösterebildim. Otobüs 2010 model Travego’ydu sanırım. Ne zaman bununla ilgili bir şey yapmak istesem bir yerde önüm kesildi hep. Otobüs 3., hatta 4. şahıslara satıldı. Kulübümüzün demirbaşı içerisinde bu otobüs görünüyor. O zaman satılırken 380 bin liraya satıldığını duyduk. O parayla 270 bin liralık borç kapanıyor. Geriye kalan paraya ne yapıldığını bilmiyorum. Kemal Seçkin ve Murat Aran bu parayı kullandı. 2 trilyon harcadıklarını söylediler ama bize gelir-gideri göstermediler. Kongre tarihi geldi, kongre yapmadılar. Tutanak tuttuk. Kongrenin yapılması lazım. 3 yıl süreleri bitti ama kongre kararı almadılar. Hatta onlara maddi ceza da gitti. Kulübe baskılarla kongre yaptırdık. Profesyonel ligdeyken gelir-giderler düzenli yapılmış. Ama ondan sonraki sezon gelir-gider tutulmamış. Çünkü bazı harcamaları kendi ceplerinden yapmışlar. O harcadıklarını da ‘kimseye hesap vermeyiz’ deyip açıklamamışlar.

 

 

“İnsanlar bize kapılarını kapatmış”

Kamuoyunda kötü bir izlenim bırakılmış. İnsanlar bize kapılarını kapatmış. Hiç kimse bizi desteklemiyor, yanımızda durmuyor. Bunun sebebi de bunlar. Biz zamanında o yönetimin yanında durduk. Daha önceki yönetimlerin de yanında durduk. Bu dönem de duruyoruz. Çünkü taraftar olarak durma zorunluluğumuz var. Bu yönetimi de gelsin diye destekledik. Ama geldikten sonra bir diktatörlük yaptılar. Dersim 62 ile birleşme durumumuz vardı. Amacımız yönetimi bir arada tutmaktı.  Biz yönetimi alırken, daha önceki yönetimi yıpratmaya çalışmadık. Daha önce böyle bir olay yaşandı. Kulüp ikiye bölündü. Taraftar ikiye bölündü. Camialar ikiye bölününce, kulüp zarar gördü. Aslında verilen para kulübe kullanılmış. Ama bunun hesabı verilmemiş. Ellerinde belgeleri var ama bu belgeleri kamuoyuna sunmamışlar. 10 bin liralık, 20 bin liralık adama 100 bin lira para vermişler. Bunun hesabını veremiyorlar. Transferiyle ekonomisi örtüşmüyor. Dersimspor’a güven bitmiş. Onun için kulübün toparlanması çok zor. Ama biz elimizden geleni yapacağız. Çaba harcayacağız.” dedi. 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4766
 Dün : 15526
 Toplam : 36631619
 Ip No : 3.235.75.174