Güncel 12.7.2020 11:16:44 1379 defa okundu

Bülbül de keçileri meclise taşıdı

Tunceli’de halkın büyük çoğunluğunun kutsiyet atfettiği dağ keçilerini avlatmak için ihale açan Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’ne karşı itirazını sorularla meclise taşıyan bir vekil daha var. Ama bu Tunceli vekili değil. İşte ayrıntılar:

 

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Tunceli’de halkın büyük çoğunluğunun kutsiyet atfettiği dağ keçilerini avlatmak için ihale açan Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’ne karşı itirazını meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, dağ keçilerinin avlanmasının ihaleye açılmasını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Medyada, Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve ‘Hızır’ın davarı’ olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için ihale açtığına dair haberlerin yer aldığını belirten Bülbül, şu sorulara yanıt aradı;

“Dersim’in Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesinin planlandığı ihalenin 13 Temmuz günü gerçekleştirileceğine ilişkin ayrıntılara yer verilmektedir. Daha önce Dersim’de avcılığın yasaklanması için imza kampanyasının düzenlendiği, 2019 yılında da dağ keçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin valisinin kendi imzasıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan bir karar aldığı bildirilmektedir. Kararı eleştiren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri kaçak avcılığa karşı yaban avını denetleme görevini yürütmesi gereken il çevre orman işletme müdürlüğü ile kanunlara göre yaban hayatını koruma konusunda sorumluluk, denetleme yetkisi bulunan muhtarlıkların, belediyelerin ve karakolların duruma seyirci kaldıkları dile getirmektedir.

Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre Dersim’de bulunan çengel boynuzlu dağ keçilerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu ve koruma altına alınması gerektiğini öne sürmektedir. İl Valilik Av Komisyonu’nun, korunması gereken tür olarak bilinmesine rağmen, altına imza atılan uluslararası sözleşmeye aykırı davranılarak bu türün avlanması için kota belirlediği ve bu nedenle de Bern Sözleşmesi’nin ihlal edildiği ileri sürülmektedir.

Bu bağlamda;

  • Bakanlığınıza bağlı 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Dersim’de kutsiyet atfedilen dağ keçilerinden on yedisinin avlanması ile ilgili ihale açılmış mıdır? Eğer haber gerçek ise tarafınızdan bu konunun sorumluları hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Avrupa’nın “Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin ihlaline yol açan bu uygulamanın iptali için Bakanlığınız ne tür önlemler öngörmektedir?
  • Bizim de tarafı olduğumuz ve altına imza attığımız Avrupa’nın “Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin (Bern Sözleşmesi) bir canlı türünün (dağ keçisi) neslinin yok olmasına yol açacak flora ve faunanın korunması ile ilgili amir hükümlerine neden uyulmamaktadır?

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9765
 Dün : 16943
 Toplam : 38463303
 Ip No : 54.160.19.155