Siyaset 13.6.2018 20:00:00 1714 defa okundu

“Bu ülke mutlaka barış yolunu bulmalı”

İYİ Parti Tunceli Milletvekili birinci sıra adayı Düzgün Demir Tuncelili. Kendisine dair aktardıklarında; “1958 Tunceli Mazgirt Kızılkale Köyü doğumluyum.

İlkokulu Kızılkale’de Ortaokulu Akpazar Ortaokulunda bitirdim. Ankara Üniversitesi  Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Felsefe Tarihi  mezunuyum. Yurt dışına gidip orada mastır ve doktora yaptım. Kamer Genç, Sinan Yerlikaya ve Mustafa Yıldız gibi CHP Milletvekilleriyle çalıştım. Onların özel kalem müdürlüklerini yaptım. Kamuda 36 yıldır devlet memuruyum, çeşitli kamu-kurumlarında görevlerde bulundum. Aynı zamanda Akademisyenim.” dedi.

 

İşte Demir ile yapılmış o söyleşi:

İyi Parti gelirse, kendini Kürt ve Alevi diye tanımlayan bir kente ne kazandırır?

Düzgün Demir; “Ben Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney’in filmlerini, Ahmet Arif’in şiirleri, romanlarıyla beslenmiş bir insanım. Demokrat kökenli bir insanım ve bu kimlikle buradayım. Kürt’üm Alevi’yim  dedim. O zaman konuştuğumda  Alevi ve Kürt sorununu bizim çözebileceğimizi ifade ettiler. Bu söylemlerinden ciddi anlamda etkilendim. Bu ülke mutlaka barış yolunu bulmalı. Bunun başka yolu yok. Çünkü 38 yıldır ölmek öldürmekle sorun çözümlenmiyor. Yarın öbür gün ne yüzle bir birimize bakacağımız diye tereddüt içeresindeyim.  Bu sorun da parlamenter sistemle çözülecek. Ben inanıyorum ki, bu ittifak sorunları çözecek. 

 

İyi Parti kazanırsa çatışmalı süreci sonlandıracağını mı düşünüyorsunuz?

Kesinlikle inanıyorum. Size şöyle bir örnek vereyim; biz gençlik yıllarında YÖK’e hayır, özelleştirmeye hayır sloganları atardık ve boğazımız kururdu. Geçenlerde Meral Hanım Halk Arenasında Uğur Dündar’ın programına katılmıştı. Sormuştu Uğur bey  ‘siz Cumhurbaşkanı olursanız ilk gün ne yaparsınız.?  İlk olarak YÖK’ü kaldırırım,  özelleştirme karşıtı olacağım bedeli ne olursa olsun ilk gün bunları yapacağım.’ demişti.

Dünya değişiyor. Dünya eski dünya değil. 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Teknoloji ve bilgi ağı içerisindeyiz. Bunlara ayak uydurmak zorundayız. Diğer ülkelerde bulunan yeni şeyleri hemen öğrenebiliyoruz. Çünkü iletişim ağları çok.

Demek istediğim, artık bu sorunları tartışmak bile bana abes geliyor. Bir ara başörtüyle uğraştık. Ekonomiyi bırakıp başörtüyle zaman öldürdük. Bu İttifakın sorunları çözeceğine inanıyorum. Ön sezgilerim güçlüdür, bu sorunların çözüleceğine inanıyorum.

 

Hemcinslerinin Meral Akşener ile dayanışmasından söz etmek mümkün mü?  

Meral Hanımın kadınların desteğini alacağına ve kadın olması nedeniyle  sorunları  daha ivedilikle çözülebileceğine inanıyorum.

 

Kamu-kurumlarında 36 yıldır devlet memurluğu yaptığım için insanların psikolojik ve sosyolojik yapısını biliyorum.  Hiç kimse de moral kalmamış. Çalışan insanlar mutlu değil, mutlu insan bulamıyoruz. Bu ülke bunları hiç hak etmiyor. Anadolu coğrafyası zenginliklerle dolu. Özellikle Tunceli bir kültür şehri olmalı. Alevi kültürünün merkezi olmalı. Her dinden insanın buraya gelip, kendilerine yer verilip kendilerini ifade etmeleri konusunda mutlak bir zemin oluşturmak gerekiyor. Tunceli bir barış kenti olmalı. Her kesimi kucaklayabilmeli. Barışı kadınlar sağlayabilir. Meral hanım da bir kadın olarak sorunların çözümünde bence etkili olacaktır.”  

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19521
 Dün : 21762
 Toplam : 26000220
 Ip No : 54.162.133.222