İlçe Haberleri 4.6.2018 09:44:12 1820 defa okundu

Bu kapı başka kapı

Projenin adı Açık Kapı. Eleştirenler de var, olumlu bulanlar da.

 

Tunceli Valiliği’nin girişinde kurulan büro ve bankoda hizmet veren birim, 15 Şubat 2018 tarihinde oluşturuldu. Edebiyat Öğretmeni, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Hemşire ve Bilgisayar Programcısı’ndan birer kişinin hizmet verdiği birime, açıldıktan sonra kaç kişi başvurdu, amacı, olumlu ve olumsuz sonuçlanan dosya sayısını öğrenmek üzere ziyaret ettiğimiz Tunceli Vali Yardımcısı Akın Zor, “Burada yol yöntem bilmeyen vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye çalışıyoruz” dedi. 15 Şubat-31 Mayıs tarihleri arasında toplam 1677 başvuru yapıldığını paylaşan Zor, bunlardan 1251’inin vatandaş lehine sonuçlandığını aktardı.

 

İlk temas noktasıyız

 

Tunceli EMEK-Vali Yardımcısı Akın Zor, gazetemizin Açık Kapı Projesine ilişkin bilgi talebi üzerine yaptığı açıklamada, “Biz ilk temas noktasıyız” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü;  

“Açık kapı projesini biz ilk temas noktası olarak değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımız Tunceli Valiliğine geldiklerinde veya diğer illerde valiliklere gittiklerinde, girişte ilk olarak Açık Kapı’da görevli olan personel ile iletişime geçme imkanları var. İlk olarak 15 ilde 15 Aralık 2017’de 1. etap faaliyete geçti. Tunceli’nin de içerisinde olduğu 22 ilde de 2. Etap 15 Şubat 2018 tarihi itibariyle faaliyete geçti. Mayıs ayı itibariyle 81 ilde proje  faaliyete geçmiş durumda.

 

Bir çok kurumu ilgilendiren sorunlar çözümleniyor

 

Vatandaşların, özellikle de yaşlı, engelli ve okuma-yazma bilmeyenlerin başvurusunun alınarak bazen bir kaç kuruma dair sorunlarının çözümlendiğini söyleyen Akın Zor, “Buradaki amacımız, vatandaşlarımızı valiliklerin girişinde güler yüzle karşılamak. Birkaç kurumu ilgilendiren veya kendi imkanlarıyla üstesinden gelemeyecekleri işleri, problemleri varsa arkadaşlarımızla bire bir sıcak iletişim kurarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Açık Kapı’ya başvuru kapsamı ise; İçişleri Bakanlığının tüm birimleri, yerel yönetimler, Kamu Kurum-Kuruluşları hepsiyle işbirliği halinde vatandaşlarımızın sorunlarını, problemlerini ve başvurularını alıp çözüyoruz. Yol-yöntem bilmeyen vatandaşlarımıza yol gösteriyoruz. Sorunlarını yüz yüze, sıcak iletişim kurarak çözüyoruz. Bunu yaparken, kurumlarımızın da zamanla performanslarını gözlemlemiş oluyoruz. Her kuruma ne kadar başvuru alınmış, ne kadar zamanda geri dönüş yapılmış, bunları takip ediyoruz. Biz burada bir süre belirliyoruz ve diyoruz ki ‘bu iş bir hafta içerisinde çözümlenmiş olacak.’ Vatandaşın başvurusu alındıktan sonra, biz vatandaşa hangi  yoldan bilgi istiyorsa, ister mail ister telefon veya kendi istediği iletişim yolu varsa o iş ile ilgili  hangi aşamada olduğuna dair bilgi veriyoruz. Böylece veri tabanımız da oluşuyor. Bu veri tabanına bilgilerin tümünü işliyoruz. Aylar geçtikçe bu veri tabanındaki veriler kurumlarımız tarafından alınıp işleniyor.” ifadelerini kullandı.

 

Vali bey bu birimi çok önemsiyor

Vali Tuncay Sonel’in bu birime seçilecek personel ile bizzat kendisinin ilgilendiğini söyleyen Tunceli Vali Yardımcısı Akın Zor, “Sayın Valimiz burada görev yapacak arkadaşları bire bir ilgilenerek seçti. Amaç, vatandaşa güler yüzle hizmet edilmesini sağlamak. Bu birimde toplamda 5 personel görev yapıyor. Bu arkadaşlarımız insanlarla iletişimi en üst seviyede olan, kabiliyeti yüksek arkadaşlarımız.” şeklinde konuştu.

 

İşte Sayısal Verilerle Tunceli’deki Açık Kapı

Zor; “Sizlerle veri tabanımızdaki sayısal verileri paylaşayım;  Şubat 2018’den bugüne kadar toplamda aldığımız başvuru sayısı 1677. Bu başvuruların ana ağırlığına baktığımız zaman, ilk sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile iş talebi, işveren, işçi şikayetleri geliyor. Bununla ilgili 656 başvuru var. Akabinde Eğitim Hizmetleri ile ilgili, özellikle burs verilmesi ile ilgili 636 başvuru var. Ardından; Sosyal Hizmetler yani ayni nakdi yardım, konut talepleri ile ilgili 208 başvuru var. Valilik hizmetleri 51 başvuru, yerel yönetimle ilgili 73 başvuru olmak üzere toplamda 1677 başvuru yapılmış. Bunlardan 1251’i olumlu şekilde yani vatandaş lehine cevaplandırılmıştır.

Bu da %75 gibi önemli bir orandır ve bu haliyle Türkiye birincisiyiz. Tunceli Valiliği olarak başvurulara rekor düzeyde olumlu cevap vererek kapatmışız. İçişleri Bakanlığının bizlere periyodik olarak göndermiş olduğu 81 ildeki başvurulara baktığımız zaman, Tunceli olumlu kapatılan başvuru yüzdesi ile 1. sıradadır. Hiçbir il başvurulara bu derece olumlu cevap vermemiştir. Bu konuda iddialı ve gururluyuz. Olumsuz kapatılan başvurular ise 90 adettir. Halen başvuru sonuçlarını beklediğimiz kurumlar da var. Süresini geçen başvurumuz bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Yerel medyada haberleştirilen vatandaşın sorunlarını da çözüyoruz

Vali Yardımcısı Zor, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Kırsal kesimden gelen vatandaşlarımızın birkaç kurumu ilgilendiren sorunu olabiliyor. Bunu da bizim arkadaşlarımız vatandaşı yıpratmadan, kendileri iletişim kurarak çözüyor. Arkadaşlar yerel medyayı da takip ediyor, eğer bir sorun varsa hemen iletişime geçip sorunu çözmeye çalışıyorlar. Okuma yazması olmayanlarla bire bir görüşüp dilekçelerinin yazılması, başvurularının yapılması konusunda yardımcı oluyoruz. Başvurular internet üzerinden de yapılabiliyor.”

 

Projenin Tunceli’ye katkısı büyük

Vali Yardımcısı, Açık Kapı Projesinin ilimize önemli katkıları olduğunu belirterek, özellikle işsizliğin giderilmesi noktasında oynadığı role vurgu yaptı. Zor, buna örnek olarak OSB’yi gösterdi ve şunları söyledi;

“Bu projenin Tunceli’mize çok büyük katkısı var. Organize Sanayi Bölgesi 20 yıldır faaliyetteydi.  Daha düne kadar 100 kişi çalışırken, şimdi 500’ün üzerinde kadın istihdam ediliyor. Kısa süre sonra, çağrı merkezi hizmete girecek. Burada da istihdam yaratılacak.

Eğitime de çok önem veriyoruz. Tuncelili olup 4 yıllık üniversite okuyan 1154 öğrencimize 8 ay boyunca aylık 200 TL’den burs veriyoruz.

Yine konutlar da bu proje kapsamına giriyor. Biz Selçuk Valimizle TOKİ de bulunan 1+1 evleri gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlarımıza tahsis ettik.

Bunun altını çizmek lazım; Açık Kapı’da görevli arkadaşlarımız il bazında bütün üst yöneticileri ziyaret ediyor. Vatandaşlarımızdan gelen sorunlara dair bilgilendirme yapıyorlar. Biz de burada üst idareci olarak kurumlara başvurularını ileterek, ‘siz başvuruların bu kadarına cevap vermişsiniz, bu kadarına olumsuz cevap vermemişsiniz’ diyerek  bunun nedenini açıklamalarını, süresi içeresinde  bize cevap verilmeme gerekçelerini soruyor ve mantıklı bir açıklama getirmesini istiyoruz. Bu da bir nevi otokontrol sağlıyor.”

 

Proje kartopu etkisi yaratacak

 

“Açık Kapı projesi konusunda farkındalık oluşturursak, ben bunun kartopu etkisi yaratacağını ve Tunceli için güzel işlerin yapılmasına vesile olacağını düşünüyorum. Gerçekten çok kültürlü, okumuş, aydın insanlarımız var.” diyen Zor, açıklamalarını şöyle sonlandırdı;

“Bu projenin başlamasından bu yana,  Sayın Valimiz hep yanımızdaydı ve çok güzel destek verdi. Başvuruları yakinen takip ediyor ve çıkmazların olduğu noktalarda müdahaleleri oluyor. Sistemin çarkları çok güzel şekilde dönüyor.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19538
 Dün : 21762
 Toplam : 26000237
 Ip No : 54.162.133.222