Mazgirt 19.1.2021 12:47:38 2110 defa okundu

 “Bu evler ihtiyaca cevap vermez”

Tunceli, Pertek ve Mazgirt ilçelerinin merkez ile bağlı köylerinde başlayan ağır hasarlı yapıların yıkım kararına dair görüş bildiren Mazgirt HDP Belediye Genel Meclis Üyesi Mustafa Polat, yapılacak evlerin ihtiyacı karşılamayacağını söyledi. İşte gerekçesi:

  Tunceli, Pertek ve Mazgirt ilçelerinin merkez ile bağlı köylerinde başlayan ağır hasarlı yapıların yıkım kararına dair görüş bildiren Mazgirt HDP Belediye Genel Meclis Üyesi Mustafa Polat, yapılacak evlerin ihtiyacı karşılamayacağını söyledi. Ağır kış şartlarının yaşandığı ilimizde, çelik konstrüksiyonlu yapıların kullanışlı olmayacağına dikkat çeken Polat, yapılacak evlerin metrekare olarak da küçük olduğunu aktardı.

90 metrekarelik yapıların kalabalık ailelerin ihtiyaçlarına cevap vermeyeceği gibi, üzerine kat çıkılmamasının da yine mağduriyet yaratacağı görüşünü aktaran Halkların Demokratik Partisi Mazgirt Belediye Meclis Üyesi, bu konuda çevre illerden Elazığ’a giderek yapılan konutları incelediklerini de aktardı.

ELAZIĞ DEPREMİ ÜZERİNE BAŞLADI SÜREÇ

Elazığ Sivrice’de meydana gelen deprem nedeniyle Tunceli merkez, Mazgirt ve Pertek İlçeleri ile bağlı bulunan köy, belde ve mahalleler 23.06.2020 tarihli 79333 sayılı karar ile genel hayatı etkililik kapsamına alınmıştı. Kararın ardından il genelinde bulunan yaklaşık 2 binin üzerindeki yapının hasar tespit çalışmaları tamamlanarak yıkıma başlandı. Ancak ortaya başka bir mağduriyet çıktı.

İHTİYAÇLARIMIZA CEVAP VERMİYOR

Mazgirt Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Polat, yıkılan yapıların yerine çelik konstrüksiyon yapılar inşa edileceğini ifade ederek, söz konusu yapıların halkın ihtiyaçlarına cevap vermediğini söyledi. Polat, “2 binin üstünde yapının yıkılması için karar verildi. Mazgirt’te birçoğu yıkıldı. Elazığ’da bitmiş konutları kontrol ettik. Alt yapısı ve devam eden yapıları kontrol ettik. Brüt 90 metrekare, net 75 metrekaredir. Bizim için en büyük handikap bu konutların ihtiyaçlarımıza cevap vermiyor olmasıdır” diye konuştu.

HALKA DAYATMACI POLİTİKA UYGULANIYOR

Mustafa Polat sözlerini şöyle sürdürdü; “Son depremden sonra Elazığ’da da çelik konstrüksiyon yapılmaya başlandı. Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüştük. İnisiyatif alamadıklarını belirtiyorlar. Projenin bu şekilde uygulandığını söylediler. Daire müdürlerinin elleri kolları bağlı. Bu proje halka karşı dayatmacı bir politikayla yapılıyor”

ELAZĞI’DA 179 BİN… TUNCELİ’DE NE KADAR?

“Ahırı çökenlere ahır da yapılacak. Biz sadece yapılan evlerin durumuna baktık. Ancak evler ihtiyaçlara cevap vermiyor. Teknik olarak eve ne çivi çakılabiliyor ne üstüne kat çıkılabiliyor. Elazığ’da hak sahiplerinden 179 bin lira alınıyor. Tunceli’de tahmini bu rakam 200 bini geçebilir. Çünkü üzerine nakliye fiyatı ekleniyor. Mesafeye göre fiyat çıkartıyorlar”

PREFABRİK EV İSTEMİYORUZ

“Biz bu prefabrik binaları istemiyoruz. Halk 179 bin yada 200 bin gibi bir rakamı devlete veriyorsa, en azından güzel bir ev olması gerekir. Betonarme ev olması gerekir. Evler, kalabalık ailelerinin durumuna göre 3+1 olmalı. Metrekaresi fazla olmalı. Çünkü parasını halk veriyor. Mazgirt’te 7 kişilik aileler var. Halk mağdur. Özellikle nüfusu kalabalık olan aileler mağdur olmuş durumda. İlerde bu evlerin üzerine çocuklarımız, torunlarımız kat çıkabilmeli. Oysa şimdi yapılan evlerin üzerine kat çıkılmaz.”

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7409
 Dün : 16244
 Toplam : 42326572
 Ip No : 44.192.27.11