Siyaset 13.11.2017 10:13:55 652 defa okundu

Bu durak başka durak!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcının bürokratik işlemlerini hızlandırmak için ülke genelinde “tek durak ofis” sistemine geçileceğini belirterek, “Maliye Bakanlığıyla ilgili yapılması gereken bir işlem varsa Maliye Bakanlığı temsilcisi o yatırımcının işini orada çözüyor” dedi.

Tek Durak

Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcının bürokratik işlemlerini hemen halletmesi için tek durak ofis sistemine geçiliyor. Bakan Elvan, sistemin bütün illere yayılacağını açıkladı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2018 yılı bütçe tasarısını sundu. Elvan, cari açığın finansmanı için doğrudan yabancı yatırımların payını artıracak yapısal önlemler alındığını, bu yıl sonunda tasarrufların gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 25, yatırımların oranının ise yüzde 29.5 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.

BES 7 milyona koşuyor

Elvan, TÜİK’in nüfus projeksiyonu çalışmasını yenilediğini ifade ederek, “İnşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız” dedi. BES’te toplam katılımcı sayısının 6 milyon 840 bin kişiye, fon büyüklüğünün devlet katkısıyla 73.5 milyar liraya ulaştığını anlatan Elvan, önümüzdeki dönemde döviz ve altının tabi olduğu vergi uygulamalarının gözden geçirileceğini, kamu tasarrufunda “sıfır tabanlı bütçe” ilkesi kullanılacağını anlattı.

Elvan, 2018’de, “tek durak ofis” yaklaşımı ile yabancı yatırımcıya hizmet verileceğini belirterek şunları söyledi:

“Yatırım destek ofislerini çok daha etkin bir şekilde kullanacağız. Bunun bir örneğini İstanbul’da, İstanbul Kalkınma Ajansı’nda başlattık. ‘İstanbul’da Yatırım Yap’ sloganıyla başlattık. Özellikle yabancı yatırımcılara hizmet veriyor. Her bir bakanlığımızdan bir temsilci var ajansımızda. Örneğin yabancı bir yatırımcı geldi Türkiye’de yatırım yapmak istiyor. Bununla ilgili her türlü bilgi, belge, danışmanlık hizmeti İstanbul Kalkınma Ajansımız tarafından veriliyor. Burada bir şirket kurmak istiyor, eleman almak istiyor. Maliye’de, Çalışma Bakanlığı’nda, belediyede, birçok kurumda bu yatırımcının işi olacak. Bu yatırımcıyı biz kurum kurum dolaştırmıyoruz.

Her Bakanlıktan Temsilci

Yatırımcı sadece İstanbul Kalkınma Ajansımıza geliyor, oturduğu yerden, orada bulunan temsilcilerimiz, Çalışma Bakanlığı temsilcilimiz Çalışma Bakanlığı’yla ilgili iş ve işlemleri yapıyor. Ajansımızdan her bir bakanlığın tüm verilerine ve altyapısına online bağlantı söz konusu. Maliye Bakanlığı’yla ilgili yapılması gereken bir işlem varsa Maliye Bakanlığı temsilcisi o yatırımcının işini orada çözüyor. İzin ve ruhsat işlemlerini tamamıyla tek bir merkezden çözen bir yaklaşım. Buna, ‘tek durak ofis’ diyoruz. Bunu tüm bölgelere, tüm illerimize yaygınlaştıracağız 2018’de.”

1 Trilyonu ‘İlk Kez’ Geçecek

Elvan, “2018 programımızda kamu ve özel kesim yatırımları ilk kez 1 trilyon lirayı geçecek. Özel kesimin 922 milyar lira, kamunun ise 141.2 milyar liralık yatırımı söz konusu olacak” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2291
 Dün : 16118
 Toplam : 26038763
 Ip No : 54.198.55.167