BUGÜNKİ EMEĞİMİZ 2.2.2019 14:41:06 5923 defa okundu

Bu bilgiyi mutlaka okumalısınız! Doğru bilinen yanlışlar!

Geçmişten günümüze kadar süregelen birçok mutfak bilgisine sahibiz. Fakat doğru bildiğimizi düşündüğümüz bazı bilgiler tamamıyla yanlış olabiliyor. Sıklıkla tükettiğimiz tavuğun yıkanması gerektiği bilgisi bunlardan biri!

Tavuğu Yıkamayın!

 

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre, pişirmeden önce tavuğu yıkamak tam bir sağlık skandalına dönüşüyor. Tavuk suyla birleştiğinde patojen adı verilen bakteriyi açığa çıkarıyor.

 

Tavuğun yıkanması sonucu açığa çıkan patojen bakterisi sadece tavukta kalmıyor, diğer besinlere de sıçrayabiliyor. Tavuktaki 'pislikleri' temizlemek adına yapılan bu hamle aslında çok büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

 

Uzmanlar, tavuk üreticilerinin tavuk kesiminden sonra, ambalajlanmadan önce zaten yıkadığını ve dezenfekte edildiklerini söylüyor. Sağlıklı bir pişirme yöntemiyle de zehirlenme ve herhangi bir sağlık sorunu yaşanması riskinin ortadan kalkacağını belirtiyor.

 

Birleşik Krallık Gıda Standartları Dairesi tarafından yapılan bir araştırmada ise, tavuğun yıkanması sonucu üzerinde bulunan kampilobakterin su damlaları yoluyla mutfak lavabosuna ve ellerinize yayıldığı belirtiliyor. Gıda zehirlenmesi riskini artıran bu durumdan kurtulmak için el ve lavaboların ciddi anlamda temizlenmesi gerektiğini söylüyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2243
 Dün : 19845
 Toplam : 43658337
 Ip No : 3.215.79.116