Sürmanşet 5.12.2018 19:05:05 523 defa okundu

Bölge Barolarından Demirtaş Açıklaması

‘AİHM kararının uygulanması Anayasal bir zorunluluktur’

Diyarbakır’da toplanan bölge baroları, Selahattin Demirtaş hakkında AİHM’in verdiği kararın uygulanmamasını eleştirdi. Konuya dair yapılan ortak açıklamada, “AHİM kararına uyuması adalete güveni artıracaktır” denildi. Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin’in de katıldığı basın açıklaması sırasında, ‘AİHM kararının uygulanması Anayasal bir zorunluluktur’ vurgusu yapıldı.

 

 

Baro Başkanlarından Ortak Açıklama

Aralarında Tunceli, Adıyaman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’ın olduğu Bölge Baroları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş hakkında vermiş olduğu kararın uygulanmaması nedeniyle ortak basın açıklaması yaptı.

 

Diyarbakır Barosu Adli Yardım Binasında yapılan basın açıklamasına, Tunceli Baro Başkanı Av. Kenan Çetin, Adıyaman Baro Başkanı Mustafa Köroğlu, Bingöl Baro Başkanı Hanifi Budancamanak, Bitlis Baro Başkanı Fuat Özgül, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Muş Baro Başkanı A. Baki Çelebi, Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ve Van Baro Başkanı Zülküf Uçar ile çok sayıda avukat katıldı.

 

Bölge Baroları adına ortak basın açıklamasını okuyan Muş Baro Başkanı Av. Baki Çelebi, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile 2017 yılında AİHM'e yaptığı başvuru 20.11.2018 tarihinde görüşülüp karara bağlanmış ve AHİM tarafından, Selahattin Demirtaş’ın ‘Özgürlük ve Güvenlik Hakkı’ ve ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’nın ihlal edildiğine karar verirken, ilk defa Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamının siyasi nedenlerden kaynaklı olduğunu belirterek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. Madde 3. fıkrası, Özgür Seçimlerle ilgili 1.protokolün 3. maddesi (Serbest Seçim Hakkı), AİHS'in 18. maddesi yönünden (Hak ve Özgürlüklere Getirilen Sınırlamaların Öngörülen Amaç İçin Kullanılması Gereği) ihlal edildiğine karar verilmiştir. AİHM’in bu kararının açıklanması üzerine; Cumhurbaşkanı’nın karara yönelik yaptığı, ‘AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz.’ beyanı, hukuken kabul edilmesi imkansız olan bir açıklamadır.” dedi.

 

“AİHM kararının uygulanması zorunluluktur”

 AİHM kararının uygulanmasının Anayasal bir zorunluluk olduğunu belirten Çelebi, “Türkiye AİHS'e imza atmış ve AİHM'in yargılama yetkisini kabul etmiştir. AİHS'in ‘Kararların Bağlayıcılığı ve İnfazı’ başlıklı 46. Maddesi'ne göre, AİHM kararlarının AİHS'e taraf Türkiye dahil tüm Avrupa devletleri için doğrudan bağlayıcılığı bulunmaktadır. İlgili Anayasa ve milletlerarası sözleşme maddelerinden açıkça anlaşılacağı üzere, AİHM kararları Türkiye açısından doğrudan bağlayıcıdır. Bu hususu Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi de teyit etmiştir. Ancak Yerel Mahkemenin, AİHM kararını kesinleşmediğinden bahisle uygulamaması hukuka aykırıdır. Şöyle ki; hukuk sistemimizde tutuklunun serbest bırakılmasına ilişkin kararların uygulanması için kesinleşmesi şartı hiçbir aşamada yoktur. Kişinin özgürlüğü söz konusu olduğu zaman, mahkeme kararları derhal uygulanması gerekir. Uygulamada da tahliye kararı derhal uygulanır. Daha sonra itiraz mercilerine itiraz edilir. Ankara 19.Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğun devamı kararının gerekçesinde, AİHM kararının kesinleşmediğini açıkça ortaya koyarken, 3 No’lu ara kararında kararın kesinleşip kesinleşmediğini ‘Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanlığı'na sorulmasına’ karar vermiştir. Bu da büyük bir çelişkidir. Bu durumu hukuken izah etmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

 

“AHİM kararına uyulması adalete güveni artıracaktır”

Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Çelebi, “Devlet, AİHM tarafından tespit edilen ihlale son vermek ve zararları telafi etmek amacıyla, Bakanlar Komitesinin denetimine tabi olarak, bireysel tedbirleri almakla yükümlüdür. İnsan haklarının korunmasının asıl önemli olduğu husus devletin tüm kurumu ve kuruluşları tarafından özümsenerek yerine getirilmesi ile mümkün olacaktır. Yargı kararlarının uygulanması hiçbir otoritenin onayına bağlı değildir. Bağımsız yargının AİHM kararına uygun olarak hakkaniyet ile karar vermesi, AİHM kararının ruhuna uygun hareket etmesi, tutukluluğun devamına ilişkin kararının geri alınarak derhal tahliye kararı vermesi ülkemize, hukukumuza ve adalet sistemimize olan güveni artıracaktır” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7103
 Dün : 16086
 Toplam : 29316269
 Ip No : 52.23.234.7