Kadın & Sağlık 8.2.2018 09:45:00 1440 defa okundu

Biz EMITT’e niye gittik?

Tunceli EMEK Gazetesi'nden Hüsniye KARAKOYUN Yazdı...

Stratejik Yol Haritanız yoksa, ticarette, günlük hayatta rotasız dolanırsınız. Sorular olmalı iş yaparken. Günü, hayatı, ticareti planlarken. Bunu neden yapıyorum? diye sormalı insan.
Tunceli’de günü kotaran ticaret, “İş yapamıyoruz” serzenişinin temelinde belki bu sorusuz, cevapsız, manasız dolanmalarımız vardır.

Geçtiğimiz ayın sonlarında İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezinde EMITT Fuarı vardı. Fuara; kişiler, kurumlar, valilikler, belediyeler, turizm acentaları, oteller, tatil köyleri… vs vs katıldı…

Uluslararası bir fuar ve milyonlarca ziyaretçi.

Tanıtımın gerekliliği, reklamın önemini kavrayanların planlamaları elbette görülmeye değerdi. Bir de bizim gibi sadece Vali Yardımcısı Akın Zor, Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Elaldı, belediyeden Veda Aylar adlı personel, “Önceki yıllarda çok sönüktü. Bu en etkili yılımız oldu. Bunda sizin gazetenin çok büyük etkisi oldu” diyerek Tunceli EMEK’in standdan sık sık yaptığı canlı yayınların önemine vurgu yapan Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu üzerinden yürüyen standlar vardı.
Yaz aylarında 4 günlük Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni eline yüzüne bulaştıran Tunceli, EMITT’in de haliyle önemini kavramış değildi. Turizm acentalarının en etkili tanıtım yapması gereken yerde, üç-beş magnet ilk gün getirilmiş, ardından da fuar alanından ayrılınmıştı.

Munzur Üniversitesi, kentin lokomotifi olsun diye çokça beklentimiz vardı ilk açıldığında. EMITT’te bir bez branda ile dahi tanıtımı yapılmamıştı.

Pertek Termal Otel ve tesisi en etkili olması gereken fuarda, Ankara’dan bir otelin müdürünü göndermiş, stand dahi almayarak ayakta bekleyen, kim olduklarını ancak tanıyorsanız yahut sohbetten sonra anladığınız bir tanıtım (oldu mu emin değilim) yeğlemişti.

EMITT turizm fuarıdır. Amacı tanıtım ve kente insan gelmesini sağlamak. Her yıl Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde kendiliğinden gelen, tanıtım yapılmadan dahi yüzbinlerin akın ettiği bu kent, yapmadığı planlamaların, insanların, gelenlerin giderken heybesine ne koyarlarsa o oranda iyi ve ya kötünün hasılatını yapacağının ayrımına varmadan geldiği noktada, geçtiğimiz yıl festival yapmayarak son noktayı koydu.


Gerekçesi vardı; ekonomik anlamda çok büyük bütçe ayrılması gerekiyordu ve onun yerine eğitim gören öğrencilere burs verilerek bu para değerlendirilmişti.

İşte tam da bu noktada başlıyordu başlıkta sorduğum o soruya yanıt arayışı. Dışardan insan gelmesinin kent nazarında bir önemi yoksa, "Biz EMITT’e niye gittik?"

Festivaller insanları kente çekmenin gerekçesidir. Bu nedenle kızak yarışması, ayva çiçeği açtığında festival, bağbozumu, kiraz, kayısı, mesir macunu, elma, havuç, karpuz, ceviz, mantar…gibi absürd festivaller düzenlenir. Meyvenin-sebzenin festivali olur mu? Olur. Zira amaç insan çekmek. Festivaller bahane.

Sinop, son yıllarda Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı “En Mutlu İl” verisini dahi festivale dönüştürdü.

Festivaller ile yapılmak istenen şey, parası olanın, daralıp bunalanın gelip o kentte, köyde, ilçede festival adı altında eğlenmesini sağlarken ekonomik katmadeğer yaratma çabası.
İşte bu nedenle Tunceli hem EMITT’e gidip orada varlığını gösterirken hem de Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni iptal ediyorsa, bu bir tezat olur. Bu kentin insana ihtiyacı var.

Çünkü; geçiş noktasında değil. İlçelerinin neredeyse tamamının merkez ile bağlantısı yok ve ticareti başka şehirler üzerinden yürüyor. Sürekli göç verirken hiç göç almıyor.

Üniversite var ama kentle bağlantısı yok. Askeriye var, kendi içinde bir dünya kurmuş. Alınan maaşlar kentin gelir seviyesi hanesine yazılırken, ne gelirlerinden halka yansıyan var nede toplumsal değişim-dönüşüm yaratabiliyorlar.

Tunceli kabuğuna çekilmiş, birkaç yıldır “En Mutsuz İl” seçilmesi tesadüf değil.

Yıllar önce Van Gölünde canavar görüldü diye söylenti çıktığında, yaygın medyadan bir köşe yazarı Van’ın o dönemki valisinin çok zeki olduğunu yazmıştı. Bu cümlenin gerekçesini de; “Van’ın müthiş tanıtımını yaptı. Çok sayıda insanı oraya çekti” şeklinde açıklamıştı. Hatırlarsanız o dönemde yüzlerce insan gidip Van Gölü kıyısında canavarın çıkmasını beklerdi.

İşte budur. Kenti gündeme taşımak.

Şimdi Tunceli Valisi Sayın Tuncay Sonel, geçtiğimiz yıl geldikten kısa süre sonra festival yapılacaktı. Planlama yapamamış olabilir. Ancak o festival bu yıl yapılmalı derim.

Sabah işletmesini açıp akşam siftahsız kapatan bir kentte, insana ihtiyaç var. Diğer türlü, başlatılan, bitirilmeye çalışılan o projeleri kimsenin görme imkanı da yok.

EMITT’e giderken kamu olarak belki üstüne düşen yapılmıştı belediye ve valilik olarak. Ancak Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası bir planlama ile oraya gidecek üyelerinin koordinasyonunu sağlayamadı.

Sayın Hıdır Belice ilk kez katıldığı bu fuarda, eksiklikleri zihnine not düştüğünü söylemişti. O halde, gelecek yıllarda bu düşülen notların eksikliklerin giderilmesine vesile olmasını dileyelim.

Hüsniye Karakoyun
Tunceli EMEK Gazetesi

Gazetemizi: 
İnternette: www.tunceliemek.com.tr
Facebook’ta: Tunceli EMEK Gazetesi
Instagram’da: tunceliemekgazetesi
Twitter’da: @TunceliEMEK sayfalarından takip edebilirsiniz…

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6671
 Dün : 16833
 Toplam : 26422859
 Ip No : 54.163.22.209