Spor 26.10.2017 18:51:11 1222 defa okundu

Bisiklet ve Kent Çalıştayı

Don Kişot Bisiklet Kolektifi'nin düzenlediği ‘Bisiklet ve Kent Çalıştayı’nda alınan karara göre, çalıştay her yıl yapılacak ve benzerlerinin diğer illerde de örgütlenmesi için yerellerdeki bisiklet ekiplerine destek sunulacak.

Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin düzenlediği “Bisiklet ve Kent Çalıştayı” 21-22 Ekim 2017 tarihlerinde Tasarım Atölyesi Kadıköy’de (TAK) gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediyesi Bisiklet Birimi, Sokak Bizim Derneği ve TMMOB Şehir Planlamacıları Odası İstanbul Şube’nin desteğiyle gerçekleştirilen çalıştaya, İstanbul dışından Adana, Bartın, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, İzmit ve Şırnak'tan yaklaşık 300 kişi katıldı.

Periscope aracılığıyla canlı olarak yayınlanan çalıştayın çalışma raporu ve sonuç bildirgesi yayınlandı. Çalıştayda yapılan sunumların kitaplaştırılması, çalıştayın her yıl tekrarlanması, diğer kentlerde benzer çalışmaların yapılması ve üniversitelerde küçük forumlar düzenlenmesi gibi kararlar alındı.

 

İpek Saraç: “Bisikletli kadın olmanın hala zorlukları var”

Şehirlerde bisikletin yaygınlaşması, gündelik yaşantıda bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanımının arttırılması ve bu bağlamda bisikletçilerin yan yana getirilmesinin hedeflendiği çalıştayda, sekiz başlıkta sunuş yapıldı.

İlk günün son sunuşu olan “Bisikletli Kadın Olmak” bölümünde İpek Saraç, karakter, estetik ve inatçılık açısından kadın ve bisikleti birbirine benzetti.

Son yıllarda kadınların bisikletle yollarda daha rahat olmasına rağmen, hala kadın bisikletçi olmanın zorluklarının olduğunu belirten Saraç, kişisel antrenman deneyimlerini katılımcılarla paylaşarak sunuma son verdi.

 

HUKUK VE MEDYA

“Bisikletin Hukuku" bölümünde Aysu Melis Bağlan, bisikletin hukuki dayanağı, bisikletçinin yasal hakları ve yerel yönetim örneği olarak Kadıköy Belediyesi ile yaşanan süreci ve uygulamaları aktardı.

“Bisiklet ve Medya” bölümünde Bağış Erten ana akım medyanın dünü, bugünü ve bu değişimdeki kırılma noktalarından bahsetti.

Bisikletin bu medya organlarında hak ettiği değeri görmediğini vurgulayan Erten, bu durumun değişmesi için gündelik yaşamda daha fazla bisikletçinin görünür olması ve bu bisikletçilerin kendi hikâyelerini yaratmaları gerektiğine değindi.

 

BİSİKLET VE SAĞLIK

“Bisiklet Kalp Dostudur” bölümünde Prof. Dr. Ali Serdar Fak, kalp ve damar hastalıklarıyla mücadelede bisikletin katkısından bahsederken, dört mevsim bisiklete binen, işe bisikletle giden kişilerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin gözle görülür derecede azaldığının altını çizdi.

Benzer bir durumun kanser hastalığı için de geçerli olduğuna değinen Fak, haftada en az 3 gün, her defasında en az 45 dakika, düzenli ve kesintisiz hareket etmek gerektiğinden bahsetti.

 

Bisiklette ve Bisikletle Engelleri Aşmak

İkinci günün ilk sunumu olan “Bisiklet Dostu Kent Tasarımı” başlığında Arzu Erturan ve Doç. Dr. Kevser İsmet Üstündağ birlikte oturumu sunarken, bisiklet dostu bir kent tasarımının önemli olduğunu, ancak asıl çözümün yeni bir insan tasarımında yattığını söylediler.

 

İstanbul’da yaşayan 14 milyon vatandaşın sadece beş milyonu ehliyet sahibiyken ve bu kişilerin sadece 3,8 milyonunun taşıt kullandığını, geriye kalan 11 milyonun toplu taşıma kullanan vatandaşı mağdur etmekte olduğunu anlattılar.

 

Yol ve köprü yapımının dünyanın hiçbir yerinde ulaşım sorununa çözüm olmadığını belirten Erturan ve Üstündağ, bisikletin bu konuda ciddi bir alternatif olduğunu belirttiler.

 

Engelli Hakları Forumu’ndan Mahmut Keçeci, “Erişilebilirlik” sunuşunda, sorunun sadece engelliler için değil; yaya, bisikletli, çocuk arabalı her kişinin sorunu olduğunu belirtti.

 

Devletin açtığı yarayı tedavi etmek yerine, yaralıyı cezalandırdığını belirten Keçeci, sorunun sadece sağlık sorununa indirgenmesinin çözüm olmadığını, milyonlarca engellinin evlerine hapsedildiğini söyledi.

 

Keçeci, motorlular duraksamadan yol alabilsin diye yayalar yolun altına veya üstüne yönlendirilirken, bu noktada bisikletlilerin zorluk yaşadığını belirterek “Ya hepimiz engelliyiz ya hiçbirimiz engelli değiliz” sözleriyle sunumunu sonlandırdı. (Bu haberde BİA verileri kullanılmıştır)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2202
 Dün : 16118
 Toplam : 26038674
 Ip No : 54.198.55.167