Kadın & Sağlık 5.1.2018 15:01:19 2885 defa okundu

“Birbirimize düşmanlaşmak felaketimizi getirir”

Yönetmen Onur Aydın Tunceli’de. Bir süre önce katıldığı İyi Parti nedeniyle medyada “Solcu Yönetmen İyi Parti’de” haberlerine konu olan Aydın, Tunceli EMEK’in sorularını yanıtladı.

“İyi Parti, toplumun her kesimini birleştirici unsur olmak için ortaya çıkmış bir parti. Farklı görüşlerden, değişik fikirlerden, başka etnik kökenlerden, mezheplerden ve inançlardan insanların bir araya gelerek merkezde kurduğu partidir aslında. Benim İyi Parti’nin kurucuları içerisinde olduğum açıklandıktan sonra, özellikle kendi içinde bulunduğum toplumdan çok fazla tepki ve saldırı oldu. Fakat bir o kadar da olumlu yaklaşanlar oldu. Aslında ne yapmaya çalıştığımızı anlayan arkadaşlarımızın varlığını bilmek beni son derece mutlu etti ve güçlü kıldı. Süregelen onlarca yıllık önyargılarla birbirimize bakmaya devam edersek, bu ülkede beraber yaşama şansımız kalmayacak.” diyen Onur Aydın, sözlerini “Çünkü; birbirimize düşmanlaşmak felaketimizi getirir” cümlesiyle sürdürdü.

 

“Berkin Elvan’a gönderilen selam sonrası İyi Parti’ye katılmam yadırgandı”

Bir süre önce katıldığı İyi Parti’den ötürü haberlere konu olan Yönetmen-Senarist Onur Aydın, şu anda Tunceli’de. Meral Akşener’in cumartesi günkü ziyareti öncesinde kente gelen Aydın ile bir söyleşi gerçekleştirdik.  “Aslında partiye katılmam ile birlikte, bu kadar sansasyon olmasının sebebi, 2014 yılında Adana Altın Koza’da ödül aldığım törende yaptığım konuşmanın yansımalarıydı. En iyi film ödülünü alırken, ödülü Berkin Elvan’a ithaf etmiştim. Sonrasında kamuoyunda büyük yansımaları oldu” diyen Onur Aydın, Tunceli EMEK Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

 

Onur Aydın’ı biz tanıyoruz ama okurlarımız için sizi sizin anlatımlarınız ile tanıtalım.

 İyi Parti Kurucular Kurulu ve aynı zamanda Genel İdare Kurulu Üyesiyim.

Sinema sektöründe çalışıyorum. Yönetmen ve senaristim. Uzun yıllar birçok projede değişik görevlerde bulundum. Son olarak da Kazım Koyuncu ve Çernobil ile ilgili yaptığım “Yağmur Kıyamet” filmi ile de Adana Altın Koza’da 3 ödül aldım.

İyi Parti’ye katıldığınızda medyada ‘Solcu yönetmen İyi Parti’ye katıldı’ haberleri yapıldı. Sizi bu partiye götüren neydi?

Aslında partiye katılmam ile birlikte, bu kadar sansasyon olmasının sebebi, 2014 yılında Adana Altın Koza’da ödül aldığım törende yaptığım konuşmanın yansımalarıydı. En iyi film ödülünü alırken, ödülü Berkin Elvan’a ithaf etmiştim. Sonrasında, kamuoyunda büyük yansımaları oldu. Berkin Elvan’a gezi eylemleri sonrasında selam göndermek, herkesin sustuğu bir dönemde kolay bir şey değildi. Bu biraz aykırı bir duruş gibi görünüyordu. İyi Parti’ye katılmamla birlikte, solcu yönetmen İyi Parti’de haberleri gündeme düştü.

İyi Parti, toplumun her kesimini birleştirici unsur olmak için ortaya çıkmış bir parti. Farklı görüşlerden, değişik fikirlerden, başka etnik kökenlerden, mezheplerden ve inançlardan birçok insan bir araya gelerek merkezde bir parti kurmanın organizasyonu bu. Meral Hanım da İyi Parti’yi tamda böyle tanımlıyor. Partinin kurucular kuruluna baktığınızda da toplumun her kesimini, her tabanını temsil eden, tamamen farklı görüşlerden olan birçok insan bir araya gelmiş durumda. Böyle bir organizasyon şemasına, ülkenin bu kadar birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu dönemde, gelen davete hayır demek istemedim açıkçası.

 

Bu söylem hükümetteki partinin çıkış söylemi gibi. Çalıştaylar düzenlendi vs... İyi Parti ne kadar inandırıcı olur sizce?

AKP’nin çıkışı ile İyi Parti’nin çıkışı arasındaki kıyaslamayı doğru bulmuyorum. AKP’nin içinde bir tane farklı fikirden gelen kimse yoktu. Milli Görüş geleneğinden gelenlerin bir araya geldiği organizasyon şeması vardı. Üstelik toplumun tepkilerini çekecek, toplumda infial yaratmış birçok olayın avukatları dahi partinin kurucuları arasında, milletvekilleri arasındaydı. Sonraki dönemde de Bakanlar arasında dahi olduğunu görüyoruz. Toplumu birleştirici, bütünleştirici bir yaklaşımı hiçbir dönem olmadı. Ancak İyi Parti daha kuruluşunda, samimiyet testini geçmiş durumda. 200 kişilik kurucular kuruluna baktığımız zaman, tamamen farklı kesimleri temsil eden birçok isimle karşı karşıyayız. Dolayısıyla AKP gibi kutuplaşabilecek, tek bir ideolojik tabana oturabilecek düzlemde değil. O zaman, böyle bir organizasyon şemasını bir arada tutmak ve sürekliliğini devam ettirmek için ona uygun davranmak gerekiyor.  AKP ile kıyaslamak bu yüzden doğru değil. Çünkü onlar milli görüş geleneğinden gelen ideolojik bir tabanın yansıması.  

 

Şu an böyle bir söyleminiz var ancak ilerleyen dönemlerde belirli kriterlerdeki insanları mı hep aranıza alacaksınız? AKP’nin içinde verdiğiniz avukat örneği gibi insanları İyi Parti’den nasıl uzak tutacaksınız?

Adı İyi olan bir parti var. İyilik hareketi olarak yola çıkmış. Yüreğinde biraz olsun kötülük barındıranların yer bulabileceğini düşünmüyorum.

 

Meral Akşener, cumartesi günü Tunceli’ye geliyor. Akşener MHP tabanından gelmiş biri. Sizce Tunceli’de halka ne vaat eder, ne arar, ne bulur?

İyi Parti’nin kuruluş ilkelerinden biri, yaptığımız ilk toplantılarda konuştuğumuz şey ‘Yapamayacağımız hiçbir şeyi söylemeyeceğiz’ diye kendimize söz vermek oldu. İkinci bir sözümüz de şuydu: Bölgesel siyaset yapılmayacak. Çünkü; özellikle iktidar partisinin yaklaşımlarına baktığınızda, Diyarbakır’da başka, İzmir’de bambaşka dil kullanan bir yapı ile karşı karşıyayız. İyi Parti, hiçbir zaman bölgesel siyaset yapmayacak. Meral Hanımın bugüne kadar yapmış olduğu tüm ziyaretlerin, konuşmaların içeriğine baktığınızda; Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Cizre’de ne söylediyse, Giresun’da, İzmir’de, Aydın’da hep aynı şeyleri söyledi.

Bizim yapmak istediğimiz tek bir şey var; toplumsal barışı ve kardeşliği yeniden inşa etmek. Tunceli’ye geldiğinde de aslında, bugüne kadarki çatışma kültüründen uzaklaşmak için aynı barışçıl ve birleştirici dili kullanmaya devam edecektir. Elbette bölgenin sorunları var, bölge insanının sorunları var. Bunlarla ilgili de çözüm üretmek için çalışmalar devam ediyor. Partinin bununla ilgili kurmayları var. Meral Hanım buraya geldiğinde eminim ki bu anlamda nokta atışı çözümlerle ilgili cümlelerini duyacağız.

 

Tunceli’de bir teşkilat kurma çabanız var mı?

Ülkenin tamamında teşkilatlanmaya gidiyoruz. Teşkilat kurmadığımız il, ilçe kalmaması için uğraşıyoruz. Bunu yüzde 80 tamamlamış durumdayız. Tabi ki Tunceli’de de bir teşkilat yapılanmasına gideceğiz. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor, sadece en doğruyu, en iyiyi seçmek için biraz daha sabırlı davranıyoruz.

Kadın il başkanı olmasını partimiz çok istiyor. Zaten İyi Parti Türkiye’deki siyasi yapılar içerisinde kadına karşı en ayrıcalıklı davranan parti. Çünkü lideri kadın.

 

Bunda Tunceli’nin kadını daha çok önemsediğinin, umursadığının etkisi yok mudur? Türkiye’de tek kadın belediye başkanını seçmiş bir ilden bahsediyoruz.

Tunceli’ye özel bir durum değil aslında. Biz bütün teşkilat yapılanmalarında, Türkiye’nin birçok yerinde kadın başkanlarla hareket ediyoruz.

 

Bu kadın hassasiyeti,  milletvekili seçimleri sırasında da gösterilecek mi?

Biz kadın kolları kurmadık.  Yani kadın kolları olmayan tek partiyiz. Kadın- erkek yoktur, insan vardır, diyoruz. Lideri kadın olan bir partide kadın kollarına ihtiyaç da yoktur. Biz kadın-erkek diye meseleye bakmıyoruz, liyakat esaslı olarak herkes her yerde olabilir.

Milletvekili veya belediye başkanlıkları adaylıklarında da yüzde 60’ı kadın olabilir, durum tersine de dönebilir. İlla ki sabit oranlarımız olsun diye bir ısrarımız yok. Sadece şunu garanti edeceğiz, minimum şartlarda ne olursa olsun yüzde 30’u kadın olmak zorunda.

 

Akşener’in kadın genel başkan olarak gittiği yerlerde hemcinslerinin reaksiyonu nedir?

Maalesef kadının ötekileştirildiği ve ikinci plana atıldığı bir gelenekten geliyoruz. Hak ettiği değeri vermediğimiz bir kültürde yaşadık. Özellikle de son 15 yılda, kadın ikinci plana atıldı. Kadın cinayetlerinin hızla sayısının arttığını, kadına şiddetin korkunç seviyelere geldiğini rakamsal boyutta da gözlemliyoruz. Kadına değer verilmesi gerektiği ve topluma da hissettirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Meral Akşener gibi güçlü bir kadın figürünün ortaya çıkması da, bence Türkiye’de yaşayan her kadın için özgüvene neden oldu. Bunun toplumda çok güzel yansımaları olacağını düşünüyorum. Kadının güçlenmediği bir toplumun gelişmeyeceğini düşünüyorum.

 

Kurucular Kurulunda kaç kadın var?

Rakamsal olarak kaç kadın var bilmiyorum. Ancak çok sayıda kadın kurucu olduğunu biliyorum. Aynı şekilde genel idare kurulunda, teşkilat yapılanmasında da sayı oldukça fazla. Teşkilatlarda minimum kota yüzde 30 tutuluyor zaten. Mümkün olduğunca kadın başkan da istiyoruz. Kadının ön planda olmasını istiyoruz. Anadolu’nun her yerinde, kadınların Meral Akşener’e inanılmaz bir ilgisi var. Meral Hanım üzerinden kendilerini hissediyorlar, empati kuruyorlar.

 

Solcu Yönetmen İyi Parti’de reaksiyonuna dair ne düşünüyorsunuz?

Ülkenin birlik ve beraberliğini sağlamak için, farklı fikirlere saygı duymayı öğrenmek, bu farklı fikirlerle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunun içinde illa ki siyaset yapıyor olmamız gerekmez. Ama siyasi mecrada çatışma kültüründen uzaklaşmak için de İyi Parti’ye ihtiyacımız var. Birbirimize düşmanlaşmak ancak felaketimizi getirir. Birlikte yaşamayı, farklılıklarımızla bir arada olmayı öğrenmek zorundayız.

Önyargıyı sadece karşımızdaki insana değil, kendimize de yapıyoruz. Toplum olarak sağduyulu yaklaşmayı geliştirmemiz lazım. Belki de en büyük kusurumuz bu. Benim İyi Parti’nin kurucuları içerisinde olduğum açıklandıktan sonra, özellikle kendi içinde bulunduğum toplumdan çok fazla tepki ve saldırı oldu. Fakat bir o kadar da olumlu yaklaşan oldu. Aslında ne yapmaya çalıştığımızı anlayan arkadaşlarımızın varlığını bilmek beni son derece mutlu etti ve güçlü kıldı. Süregelen onlarca yıllık önyargılarla birbirimize bakmaya devam edersek, bu ülkede beraber yaşama şansımız kalmayacak.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4929
 Dün : 12155
 Toplam : 26094938
 Ip No : 54.198.55.167