İlçe Haberleri 27.10.2020 13:02:32 1128 defa okundu

Bir zorlu hayat: “Göçer hayvancılık”

Tunceli’nin ilçelerine gittiğinizde yol boyunca birçok köy geçersiniz! O köylerin yakınlarında da sürüleriyle karşıdan karşıya geçmeye çalışan birçok çoban! Sizin için hayatlarını derledik...VİDEOLU HABER

Tunceli’nin ilçelerine gittiğinizde yol boyunca birçok köy geçersiniz! O köylerin yakınlarında da sürüleriyle karşıdan karşıya geçmeye çalışan birçok çoban! Sadece eti ve sütü için aklımıza gelen o hayvanlara zarar gelmesin diye gecesini gündüzüne karıştıran isimsiz kahramandır onlar. Güneşin altında, soğukta, yaylada ve yolda! Hırsızlardan, kurtlardan ve yolda karşıdan karşıya geçen sürüyü beklemek istemeyen sürücülerden dertliler. Birçok tehlike altında çalışan çobanların dertlerine ortak olduk.

 

 

Orhan “Alnımızın teriyle çalışıp ekmek kazanıyoruz”

Tunceli EMEK (Özel)- Çocukluğumuzda öğretmenlerimiz bize, Tunceli’nin geçim kaynakları tarım ve hayvancılık diye öğretirdi. Sonra; göçler, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların ürettikleriyle beslediklerinden geçinememeleri beraberinde tarımı da hayvancılığı da kentte neredeyse bitme noktasına getirdi. Günümüzde dikkate değer bir artış olmasa da, geriye dönüşler ve organik ürün ile hayvansal ürünlerde yöresele yönelme, her iki alanı kısmi de olsa hareketlendirdi. Tunceli’den yola çıkıp ilçeler veya komşu illere giderken yol güzergahında sürü sahipleri veya çobanlarla karşılaşmak mümkün. Biz de karşılaştığımız sürü sahipleri ve çobanlarla konuştuk.

Göçerlik de hayvancılık da zor. Zira yaban hayvanları boşalan köylerden ötürü il merkezine kadar iniyor, köylüler hayvanlarını ahırda dahi korumakta zorlanıyor.

İşte konuştuğumuz sürü sahipleriyle çobanların aktardıkları;

“Adım Hıdır Orhan. Payamdüzü Köyü’ndenim. Hayvancılıkla uğraşıyorum.

Burada yaklaşık  200-300 tane koyun var. Kendi meramızda hayvanlarımızı otlatıyoruz.

Hayvanları kaldırdık, sıcak oldu. Şimdi otlatacağız, sonra suya gideceğiz.

Güneşte, sıcakta, soğukta… Bizim mesleğimiz her zaman zordur! Hem gece gidiyorum hem gündüz.

Kurdu var, hırsızı var… Sonuçta canlı hayvan! Beklemek zorundasın. Alnımızın teriyle çalışıp ekmek kazanıyoruz.

 

Önder Tunç “Kışın köyümüzde yazın yaylaya gidiyoruz”

“Benim ismim Önder Tunç. Bu hayvanlar başkasının. Kendisi Tunceli merkez dağlarında yaylaya gidiyor, 4 ay boyunca orada kalıyor! İlkbahardan sonbahara kadar. Buyer Baba Gölü’nün oraya gidiyoruz. Bizim dilimizle Gola Hızır’ın oraya! Orada yaylacılık yapıyor. Hava şartlarından dolayı ilkbahar aylarında çok zararı oldu, hayvanları telef olmuştu geçen yıl. Ondan sonra kış aylarında da köye dönüş yapıyoruz. Bu bütün sürüler için geçerli! Yani köyümüz Tunceli’nin hemen hemen bütün dağlarına yaylaya gidiyor, Bu ayda da herkes geri dönüyor. Kış ayını köyümüzde geçirip tekrar bahar olunca yaylaya gidiyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1763
 Dün : 14046
 Toplam : 40423973
 Ip No : 100.27.44.5