Manşet 3.6.2020 10:19:11 255 defa okundu

Bir başarı öyküsü ve kahramanı

Microsoft şirketinin kurucularından olan Bill Gates

Bill Gates Kimdir?

Halen hayatta olan dünyaca ünlü iş adamı, evli ve üç çocuk babasıdır. Microsoft şirketinin kurucularından olan Bill Gates, emekli olmadan önce şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmıştı.

 

Gates, Forbes dergisine göre, 2009 yılında dünyanın en zengin kişisiydi. Bill Gates, ileri görüşlü biri olarak nitelendirilir.

 

İşte Gates’e dair aktarılanlar

Gençliğinden itibaren bilgisayarın önemini ve insan hayatında alacağı yeri çok iyi kavramıştı.

 

Yakın gelecekte herkesin evinde ve işinde kendisine ait bilgisayarı olacağını öngören Gates, hedefini buna göre belirledi. Zekanın tek başına yeterli olmayacağını iyi biliyor. Bu nedenle yaşamı boyunca planlı ve çok çalışmaktan vazgeçmedi. Birlikte çalıştığı kişileri seçme konusunda çok titiz.

 

En beceriklileri işe almada maharetlidir. Ona göre; akıllı insan, her şeyden önce başkalarının akıllarından yararlanarak büyük başarılara ulaşabilen insandır.

Çalışanlarının motivasyonunu ve şirkete bağlılıklarını artırmak için onları şirkete ortak olmaları için özendirir. O, çalışanlara değer verir, onları kaybetmemek için çaba harcar.

 

Öyle ki; ayrılan personelinin arkasından, “Niçin ayrıldı, onu neden tatmin edemedik, nerede hata yaptık?” türünden sorulara yanıt bulmaya çalışır.

Baş döndürücü bir hızla gelişen bilişim sektöründe geride kalmanın yok olmak anlamına geldiğini iyi bilen Gates, piyasada olup bitenleri her zaman dikkatle takip eder.

 

Rakiplerinden bir adım önde olmanın öneminin farkındadır. Bill Gates, piyasada başarılı olmanın püf noktalarından birinin de belli noktaya odaklanmak olduğunu düşünür. Nitekim bu düşüncesini hayata geçirdi.

 

Bugün Microsoft, yazılım teknolojisini desteklemek için mouse, oyun konsolu, vb. gibi donanımlar üretmekle birlikte, temel olarak yazılım alanında çalışıyor.

Piyasadaki diğer şirketler gibi faaliyet alanlarını dağıtmıyor, en iyi olduğu alana odaklanıyor. Nitekim cirosunun yüzde doksandan fazlasını yazılım meydana getiriyor. Bill Gates onca zenginliğe rağmen mütevazı kalmayı bilen biri.

 

Bir keresinde kendisine neden lüks bir hayat yaşamadığı sorulduğunda verdiği cevap ilginçtir: “Öyle yaşarsam öyle düşünmeye başlarım ve şimdikinden çok farklı bir kişiliğe sahip olurum. O zaman da yeterince çalışamam ve üretemem.” der.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 22367
 Dün : 24077
 Toplam : 37726597
 Ip No : 18.207.240.230