Kadın & Sağlık 9.5.2019 08:56:25 1044 defa okundu

Binlerce kadın, sutyenini buraya asıyor

Bakın sebebi neymiş.

Yeni Zelanda’da bulunan Cardrona Vadisi’ni ziyarete giden kadınlar, Bradrona adı verilen çite, sutyenlerini bırakarak meme kanserine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 

20 yıllık gelenek

Yeni Zelanda'daki Cardrona Vadisi, 20 yıla yakın bir süredir bölgenin turizm merkezi konumunda. Buranın bu kadar ünlü olmasının sebebi ise Cardrona Vadisi’nin derinliklerine yerleştirilmiş Bradrona isimli çit. Ziyaretçiler bağış kutusuna birkaç dolar atıyor ve oracıkta sutyenlerini çıkarıp çitin üzerine atıyor. Öyle ki, son birkaç yıldır, Bradrona'da meme kanseri için yaklaşık 40 bin dolar bağış toplandı. Sutyen çitinin, sadece 24 saat içinde 10.000’den fazla beğeni alan bir Facebook sayfası bile var.

 

İki kadının hareketi toplumsal kabule dönüşmüş

 

Cardronalı tur rehberi Kelly Spaans, oraya sutyen bırakma geleneğinin ortaya çıkışını şu sözlerle açıklıyor; “Bir yılbaşı gecesi yerel bir bardan çıkan kadınlar bu yoldan geçiyor.  Sutyenlerini bu çite asıyorlar ve zamanla buradan gelip geçen kadınlar da sutyenlerini bırakmaya başlıyor. Yerel halk bölgenin bu şekilde anılmasından pek hoşnut değilse de, bu artık bütün dünyanın bildiği bir gerçek. Her yıl binlerce turist sadece burayı görmek için geliyor.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1361
 Dün : 23634
 Toplam : 34519007
 Ip No : 3.94.202.172