Spor 8.11.2017 16:36:24 925 defa okundu

 “Bi Futbolcu Olursak...”

Türkiye’nin birinci sporu futbolla ilgili yazılmış en empati yüklü kitaplardan biri “Bi Futbolcu Olursak...” Safter Elmaz imzasıyla İletişim Yayınları’ndan yayımlandı.

“Bence her şeyin değişir. Mesela kıyafetinden başla arkadaşlarından tut, her şey değişebilir futbolcu olursak. Modern bir insan oluyorsun sonuçta profesyonel bir futbolcu olduğunda. Adın duyuluyor mesela, onlar mesela mahallede oturuyor sen gideceksin zenginlerin oturduğu bir yerde oturacaksın. İlla ki arkadaş çevren değişecektir.” diyor 11 yaşındaki Kocamustafapaşalı çocuk.

 

Futbolcu olmak, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bir sınıf atlama kaldıracı. Genç, hatta ergen futbolcu adayları için, bir çocukluk rüyasını gerçekleştirme hayali olmasının yanında, toplumsal olarak “yırtma” ümidini temsil ediyor.

 

Safter Elmas, farklı yaşlardan, farklı kademelerden, farklı “başarı” derecelerinden futbolcu ve futbolcu adaylarıyla görüşerek yaptığı çalışmada, bu ümit dünyasına tam saha pres yapıyor.

 

Bir çocuk, futbolcu olmayı nasıl hayal eder? O hayallerden, profesyonel bir meslek, bir iş, bir emek süreci olarak futbolculuk pratiğine uzanan yolda neler yaşanır ve beklentiler, duygular nasıl değişir? Futbolcunun habitusu nasıl oluşur; yani futbolcular adeta görünmeyen bir müfredata uyarak hangi eğilimleri, davranışları içselleştirirler?

 

Futbolcu “milletinin” düşünce ve duygu dünyasına açılan bir keşif seferi. Yazar Safter Elmas da çocukluğunu bizzat bu düşlerle geçirmiş bugün eğitim kısmında hayata devam eden bir futbol aşığı. Hala Efendi Lig ve Gazoz Ligi’nde Spartak İstanbul'da oynuyor. Belki onbinlere oynamıyor ama hala topun peşinde. Bir yandan da topçu çocukların hayallerine ses veriyor.. Kitabın gelirinin adresi de yine kahramanları gibi çocuklar.. 'Bi Futbolcu Olursak...'ın tüm telif gelirinin çocukların yozlaşmasına ve kaybolmasına karşı mücadele eden Karaçay Spor Kulübü'ne bağışlanacağı açıklandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9203
 Dün : 12150
 Toplam : 25525598
 Ip No : 54.80.83.123