Kadın & Sağlık 22.2.2021 21:34:44 2297 defa okundu

“Beyin kanaması geçiren anneannem saatlerce gezdirildi”

Maalesef isim olarak Tunceli Devlet Hastanesi  diye geçen, ama  gerçekte yalnız bir binadan ibaret...

Tunceli’nin Pertek ilçesinde bugün sabah erken saatlerde evinde rahatsızlanan Selvi Biter, şu anda Elazığ’daki Fırat Üniversitesi yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veriyor. 76 yaşındaki anneannesinin ihmaller zinciri nedeniyle durumunun ağırlaştığını iddia eden torunu Onur Bulut, Pertek’in Elazığ’a daha yakın olduğu halde Tunceli Devlet Hastanesine sevk ve ardından da tekrar Elazığ’a yapılan sevk sırasında çok zaman kaybı yaşandığını söyledi.

 

“ANNEANNEM ZAMAN KAYBINDAN ÖTÜRÜ BU HALDE”

 Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Mercimek Köyünde yaşayan ancak kış aylarında ilçe merkezine gelen Selvi-Hasan Biter çifti bugün sabah saatlerinde yaşadıkları durum üzerine oğullarına haber verdi. Yaşananlara ilişkin Tunceli EMEK’e konuşan Onur Bulut şunları aktardı; “Dedem bugün sabah uyandığında anneannemin durumunda bir gariplik olduğunu seziyor. Uyanmadığını fark edince hemen oğlunu arıyor. Dayım Ergüder Biter eve gidince 112’yi arıyor. Gelen ambulans anneannemi Pertek Devlet Hastanesine götürüyor. Anneannemin beyin kanaması geçirdiği belirtildi. Saatlerce Pertek’teki hastanede bekletildi.  Tunceli Devlet Hastanesine sevk edileceği söylendi.

Elazığ’a sevk edilmesi için ricada bulunduk. Bu durumun kanunlara aykırı olduğu söylendi. Durumun nasıl gelişeceğini  öngördüğümüz  için alınan karara  itiraz ettik. Maalesef isim olarak Tunceli Devlet Hastanesi  diye geçen, ama  gerçekte yalnız bir binadan ibaret olan, doğru dürüst bir ekipmanı olmayan ve hayati riski taşıyan hastaları direk Elazığ’daki hastanelere sevk etmesiyle meşhur olduğu için alınan karara itiraz ettik. Sırf zaman kaybı olmasın diye. Yine de ısrarımıza rağmen Tunceli’ye sevk edildi.  Durumu istemeyerek kabullenmek zorunda kaldık. Tunceli Devlet Hastanesine sevk edildi. Acı çekerken, bir taraftan da ambulansın içinde saçma-sapan müzikleri dinlemek zorunda bırakıldık. Tunceli Devlet Hastanesi, itirazlarımızı maalesef haklı çıkardı. 

Anneannemi Elazığ'a sevk etti. Hayatı riski çok yüksek olan bir insan,  üç saatten  daha fazla süreyi maalesef   yollarda geçirmek zorunda bırakıldı. Anneannem  beyin kanamasına karşı mücadele verirken, bürokrasiye karşı da bir mücadele vermek zorunda bırakıldı. Zaman kaybından dolayı beyin kanamasının aşırı ilerlediğini ve nabzının aşırı düşük olduğunu ve bu yüzden doktor  ameliyat yapamayacağını bildirdi. İnsan yaşamının kutsal ve sağlık hakkının vazgeçilmez bir hak olduğunu biliyoruz. Bu yüzden soruşturma başlatılmasını istiyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 920
 Dün : 16663
 Toplam : 41754216
 Ip No : 3.215.180.226