Siyaset 24.7.2019 09:38:21 944 defa okundu

Beyaz Saray’da CAATSA mı görüşüldü?

Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemi satın almasının ardından ABD Kongresi tarafından onaylanan CAATSA yaptırımlarını görüşmek üzere Beyaz Saray'da toplanan Trump ve senatörler, Türkiye'ye uygulanacak ABD yaptırımlarını görüştü.

Yaptırımlar değerlendirildi

Beyaz Saray'ın günlük programında yer alan ve dün öğleden sonra 16.00'da başlayan görüşmede, ABD Başkanı Trump'ın 45 Cumhuriyetçi senatörle bir araya geldiği belirtildi.

 

Beyaz Saray muhabirlerinin geçtiği basın bildirimlerine göre, Trump'ın senatörlerle bir saati aşkın süre görüştüğü ve Türkiye'ye ilişkin "ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası" (CAATSA) bağlamındaki muhtemel yaptırımların değerlendirildiği kaydedildi.

 

Görüşmeye önde gelen Cumhuriyetçi senatörlerden Lindsey Graham, Tom Cotton, Mitch McConnell, Rand Paul, Marco Rubio ve James Risch gibi isimlerin katıldığı bildirildi.

 

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

ABD Başkanı Trump, Türkiye konusunda geçen haftaki son açıklamasında, Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilgili hatalarına vurgu yaparak, "Birçok bakımdan çok zor bir durum. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz kararımızı açıklamadık." ifadelerini kullanmıştı.

 

Trump, bu açıklamasından kısa süre önce ise "Türkiye'ye yaptırım uygulayacak mısınız?" şeklindeki soru üzerine, "Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz." yanıtını vermişti.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıdan çıkabilecek yaptırımlar CAATSA adlı (Amerika'nın düşmanlarıyla işbirliği yapanlara uygulanan yaptırımlar) bir yasa ile destekleniyor.

 

Yaptırımların "Türkiye'ye uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi" "Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması" gibi yaptırımların uygulanması şeklinde olabileceği öngörülüyor.

 

Üçüncü seçenek olarak ise Trump, Türkiye'ye uygulanacak yaptırımları 6 aya yakın bir süreyle erteleyerek iki ülke arasındaki gerginliğin yatışmasını bekleyebilir.

 

CAATSA NEDİR?

2 Ağustos 2017'de Başkan Trump'ın imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA; İran, Kuzey Kore ve Rusya'ya uygulanan yaptırımların da dayanağı.

 

CAATSA, "Rusya Federasyonu'nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını" öngörüyor. Türkiye'ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören madde de bu.

 

ABD Başkanı Trump yasa gereği 70 sayfalık CAATSA metninde listelenen 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda.

 

Bu kalemler şöyle sıralanıyor:

 

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,

 

*Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,

 

*ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,

 

*Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,

 

*Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,

 

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,

 

*Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,

 

*Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,

 

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,

 

*ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,

 

*Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD'ye giriş yasağı,

 

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9051
 Dün : 14463
 Toplam : 34503063
 Ip No : 34.204.191.0