Kadın & Sağlık 27.11.2019 08:45:49 2292 defa okundu

Belediyeden kadınlara regl izni

Uygulamaya dair bilgisine başvurduğumuz Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, uygulamaya dair bilgi verdi VİDEOLU HABER

Tunceli Belediyesi, kadın çalışanlara yönelik regl izni uygulaması başlattı. Uygulamaya dair bilgisine başvurduğumuz Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, iznin ayda bir gün olacağını söyledi. Belediyenin Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonunca alınan karar doğrultusunda hayata geçirilecek uygulamaya dair konuşan Doğan; “Çoğu kadının bu süreci çok sancılı geçirdiğini biliyoruz. Kadının o ay içinde izin aldığı günün artık bir tanımı olacak ve bu hakları olduğu için daha özgüvenli bir iş hayatı geçirebileceklerini düşünüyorum.” ifadeleriyle uygulamanın gerekçesini aktardı.

 

Doğan; “Kadınlar en yoğun ağrı çektikleri bir gün ücretli izin kullanabilecek”

Tunceli Belediyesi tarafından kadın çalışanlara her ayın belli bir günü menstrüasyon izni verme kararı alındı. Belediyenin Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonunca alınan karar için Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan ile DİSK Genel İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz’ın protokol imzaladığı duyuruldu. Bu düzenlemeye dair konuştuğumuz Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, kadınların bu dönemde izin alırken çekimser davrandıklarını ve kendilerini ifade etmekte zorlandıklarını söyledi. Verilen izin kararının önemine vurgu yapan Doğan, gazetemize şu açıklamalarda bulundu; “Sosyalist Meclisler Federasyonu, siyasette kadın kotası üzerinden şekillenen bir anlayışa sahip. Meclis üyeliğimle beraber, kurumun da kararıyla başkan yardımcısı oldum. Bu süreçte, sekiz aylık gebeydim ve bu şekilde seçim çalışmalarında yer aldım. Yer aldığım yerel yönetimde, kadınların kendi biyolojik ve fizyolojik yapıları üzerinden yaşadıkları sıkıntılara dair örnek teşkil etmek istedim. Geldiğimiz günden itibaren, halk meclisleri üzerinden şekillenen çalışmalarımız başladı. Kadın temsiliyeti için kadın meclisi çalışmasını oluşturduk. Kadın arkadaşlarla beraber 3. toplantımızı gerçekleştireceğiz. Dersim kadınının çektiği sıkıntıları ele almaya çalıştık. Belediye Meclisinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kurduk. Bu komisyonda 5 kadın arkadaşla beraber dezavantajlı grupların toplumdaki sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Bu komisyonu birime çevirme çalışmamız da olacak. Toplumumuzda kadın daha dirençli ve ön planda. Lakin erk zihniyetin bu toplumda kültürel ilerlediğini gördük.

 

“Kadınlara yaşadıkları biyolojik sıkıntıları ifade edecekleri bir alan yarattık”

Kadınların birçok sorunu var. Ama biz irtibatta olduğumuz kadın arkadaşların özellikle regl günlerinde yaşadıkları ağrı ve sorunlara dair kendilerini çok net ifade edemediklerini gördük. Özel günleri olarak nitelendirdikleri regl gününde, kurum amirlerinden izin aldıklarında durumu farklı anlatıyorlar. Bunu hem bir hak olarak hem de kadınların yaşadığı fizyolojik durumları net ifade etmesi üzerine, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Gününde regl günü adı altında ücretli izin günü olarak deklare ettik. Kadınlar en yoğun ağrı çektikleri, akıntı yaşadıkları bir gün ücretli izin kullanabilecek. Kadınların mutsuz olmasından öte, bir kadının kendi yaşadığı biyolojik ve fizyolojik sıkıntılarını daha net ifade edeceği alan yarattık. Kadınların çekimser halleri var. Bu açıdan özellikle kadın temsiliyeti olarak, benden değil kurum müdürlerinden izin almalarında karar kıldık. Çoğu kadının bu süreci çok sancılı geçirdiğini biliyoruz. Kadının o ay içinde izin aldığı günün artık bir tanımı olacak ve bu hakları olduğu için daha özgüvenli bir iş hayatı geçirebileceklerini düşünüyorum.”

 

61 kadın çalışan var

Toplam 247 personelin olduğu belediye bünyesinde, bunlardan 61’inin kadınlardan oluştuğunu da aktaran Doğan, dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yapılacağı vurgusunu da yineledi.

 

***

Bu habere dair videoyu, Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımızdan izleyebilirsiniz. Kanalımıza ABONE OL’ursanız, biz video yükledikçe size bildirim gelir ve böylece hiç birini kaçırmamış olursunuz

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5439
 Dün : 21737
 Toplam : 38391449
 Ip No : 34.200.222.93