Manşet 5.12.2019 17:34:54 2978 defa okundu

“Belediye bir an önce halka açılmalı”

Mazgirt’e bağlı Akpazar Belediyesine kayyum atanmasının 21. gününde belediye önünde toplanan bir grup basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya, görevden alınan Belediye Başkanı Orhan Çelebi ve Songül Doğan’nın yanı sıra HDP Tunceli İl Başkanları ve bazı üyeler, Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF), Mazgirt Dayanışma ve Kültür Derneği, Alibeyköy Dersimliler Derneği, Ovacıklılar Derneği ile Munzur Çevre Derneği üyeleri katıldı.

 

“BUGÜN BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI OLACAKTI”

Yerine kayyum atanan Akpazar Belediye Başkanı Orhan Çelebi, burada yaptığı açıklamada, “Belediyemize yönelik irade gaspı, bugün 21’inci gününde. O günden bu güne belediye halka hizmet veremiyor. Halkın belediye ile mesafesi bariyerlerle kesilmiş durumda. Halka hizmet vermesi gereken belediye, askeri kışlaya dönüştürülmüş. Bu durumu protesto ediyor, halkın belediyesinin bir an önce halka açılması gerektiğine inanıyoruz. Bugün normalde belediye meclis toplantımızı yapmamız gerekiyordu. Şu ana kadar meclis üyelerimize hiçbir davetiye gelmedi. Bir hukuksuzluk da burada. Bundan sonra alınan kararların tek ağızdan, yani kayyımın ağzından çıkacağının bilinmesi gerekiyor” dedi.

 

DEDEF BAŞKANI “BU KEYFİ VE ANTİDEMOKRATİK UYGULAMADIR”

DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben de, kayyum atamalarının keyfi ve antidemokratik olduğunu söyledi. Ben, “Bundan sonraki süreçte belediyemizin programı çerçevesinde DEDEF olarak ortak mücadele edeceğimizi beyan ediyoruz. Bu ülkede adaletin, hukukun olmadığı ve kendi anayasaları çerçevesinde kararlar alınmadığını biliyoruz. Birçok il ve ilçeye kayyımlar atandı. Bu keyfi ve antidemokratik bir uygulamadır. Bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmesi gerekiyor. Peri belediyemizin yanındayız ve bütün çalışmalarını destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“BELEDİYENİN YANINDAYIZ”

Mazgirt Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ise “Peri Belediyesi ile yapacağımız ortak çalışmayla coğrafyamızda üretimi yeniden canlandıracak, kooperatifleri halk ile birlikte kuracaktık. Önce bu üretimin önünü kestiler. Fakat, belediye yönetimi bu çalışmalarını devam ettirecek. Kendilerinin yanındayız ve desteğimizi de sunacağız.” dedi.

“HALKIMIZIN DEMOKRATİK MÜCADELESİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Son olarak söz alan Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Ali Yıldız ise, “Halkın kendi iradesi ile seçtiği bir yerde demokratik olmayan keyfi uygulamaları devreye sokarak halk ile seçilmişler arasında duvar örmeye çalışıyorlar. Halkımızın demokratik mücadelesine sahip çıkıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5958
 Dün : 21737
 Toplam : 38391968
 Ip No : 34.200.222.93