Kadın & Sağlık 3.12.2021 10:05:16 1675 defa okundu

Bebeklerde ve çocuklarda oturuş bozukluğu!

Çocuklarda W oturuşu zararlı mı, nasıl düzeltilir?

Çocuklarda en sık karşılaşılan oturma pozisyonu olan W oturuşu yani kelebek oturuşunun çocuğun gelişimini olumsuz etkilediği yönünde bazı açıklamalar mevcuttur.

Kendi sergilediğimiz davranışları çoğu zaman normal bir şeymiş gibi algılasak da sağlıksız sonuçlar doğurabileceği için bilinçli hareket etmeliyiz. Bu anlamda baktığımızda çocuklardaki yanlış oturuş bozukluğu ile ilgili en sık duyduğumuz pozisyon 'W' oturuş şeklidir. Özellikle de 2-3 yaş aralığındaki bir çocuğun emeklemeden sonraki oturuşlarına baktığımızda bu oturuş pozisyonunun W harfine benzer olduğunu görürüz. Halk arasında kelebek oturma şekli olarak da tanımlanan 'W' oturuşu; bir çocuğun dizleri bükük ve ayakları kalçalarının her iki yan kısmında ve dışında olacak gibi yerde durmasıdır.

Hareket etmeyi kısıtlayan yani kilitli bir pozisyon sağlayan W oturuşu aktif bir çocuk için riskli görülmez iken, kasları biraz gevşek, pasif çocuk için dikkat edilmesi gereken bir oturma şeklidir.

Gelişiminde gerilik tespit edilmişse bu anlamda çocuğunuzun güçlendirici hareketlere ihtiyacı olabilir.

ÇOCUKLARDA W OTURUŞU NASIL DÜZELTİLİR?

Çocuğunuzun bedensel gelişimine yardımcı olabilmek adında farklı şekillerde oturma şekli benimsenmeye çalışılabilir. Alışkın olunan oturuş şeklini bir anda değiştirmek elbette kolay değildir. Ancak bu durumu sabırla ve yumuşak bir dil ile yapılacak hatırlatmalarla yönlendirmeler yapmak en idealidir.

Yerde devamlı olarak oturma şekline imkan sağlayan oyunları tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir. W oturma pozisyonu çocuğa eğer alışkanlık olarak yerleşmemişse düzeltilmesinde fayda var.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5028
 Dün : 21697
 Toplam : 51447562
 Ip No : 3.238.225.8