İlçe Haberleri 6.1.2020 19:18:10 2107 defa okundu

Başkan Alan iddialara cevap verdi

Geçtiğimiz günlerde bir grup vatandaş Pertek Belediyesi tarafından 35 kişinin “adaletsiz bir şekilde işe alındığı” iddiasıyla basın açıklaması gerçekleştirmişti.

Bunun üzerine Belediye Başkanı Ruhan Alan bir açıklama yaparak bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Başkan Alan açıklamasında, “Bahsi geçen açıklamalarda akrabalarımın belediyemizde işe alındığına dair bir iddia var. Ne birinci ne ikinci ne üçüncü ne de dördüncü kuşak hiçbir akrabam işe alınmamıştır. Bir evrensel hukuk karinesi olan 'müddei, iddiasını ispatla mükelleftir’den yola çıkarak bu iddia sahiplerinin bu durumu ispat edememesi halinde tüm yasal haklarımı saklı tutmak koşulu ile kendilerinden özür beklediğimi belirtmek isterim.” ifadelerine yer verdi.

 

“Alımlar hakkaniyetli bir şekilde yapıldı”

Tunceli’nin Pertek ilçesinde bir grup vatandaş belediyeye bağlı şirkete alınan işçilerin Belediye Başkanı Ruhan Alan tarafından “inisiyatif kullanılarak adaletsizce işe alındığını” iddia etmiş, belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirmişti. Bu iddialara sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı bir açıklama ile cevap veren Başkan Alan işe alımlarda ilçenin hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulduğunu söyledi.

 

Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Sizlerin de malumu olduğu üzere, belediyemize bağlı şirkete geçtiğimiz hafta itibariyle işçi alımları gerçekleştirdik. Bu alımlarda hak, hukuk ve adaletin yanı sıra belediyemizin ihtiyacı olan kalifiye eleman sıkıntısını da bir nebze gidermeye çalıştık. Tamamen hakkaniyetli şekilde yaptığımız bu alımlardan bazı insanlar rahatsız olmuş olacak ki; şahsımın görevi nedeniyle ilçede bulunmadığım bir gün basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“Mesnetsiz iddialarda bulunuldu”

Açıklamada, gerek şahsıma gerekse de belediye yönetimine yönelik mesnetsiz iddialarda bulunuldu. Bahsi geçen açıklamalarda akrabalarımın belediyemizde işe alındığına dair bir iddia vardır. Ne birinci ne ikinci ne üçüncü ne de dördüncü kuşak hiçbir akrabam işe alınmamıştır. Bir evrensel hukuk karinesi olan 'müddei iddiasını ispatla mükelleftir’den yola çıkarak bu iddia sahiplerinin bu durumu ispat edememesi halinde tüm yasal haklarımı saklı tutmak koşulu ile kendilerinden özür beklediğimi belirtmek isterim.

 

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; işe alımlarda, hak, hukuk ve adalet ilkesinin yanı sıra yurttaşlarımıza daha kaliteli hizmet vermek için kalifiye eleman sıkıntımızı bir nebze de olsa giderecek alımlar gerçekleştirdik. Bu alımlarda, ilçemizin hassasiyetlerini de gözeterek işsiz, maddi durumu iyi olmayan yurttaşlarımıza öncelik vermenin gayreti içinde olduk. Evli, ailesini geçindirmek zorunda olan insanların yanı sıra önceki yönetim tarafından işlerinden edilen insanlara da öncelik tanıdık. Yine gerek engelli gerekse de yakın zamanda evladını, ya da ailesinin tamamını trafik kazasında kaybetmiş insanların da bu alımlardan istifade etmelerini sağladık. Malumunuz olduğu üzere ilçemizde üniversite bitirdiği halde işsiz olan çok sayıda gencimiz mevcut. Yine alımları yaparken bu insanlara da öncelik tanımaya çalıştık. Diğer taraftan yerel yönetimlerin yurttaşlara hak ettikleri hizmeti vermekle mükellef olduğu gerçeğinden hareketle belediyemizin ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacının küçük bir bölümünü de bu alımlarla gerçekleştirmiş olduk. Bunlar birilerini kayırmak ise belediye menfaatlerini kayırmaktan öteye geçemeyecektir.

 

“Herkese eşit hizmet vermekle mükellefiz”

Bizler, herhangi bir siyasi partinin adayı olmuş, seçilmiş olabiliriz. Ancak Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi, seçildikten sonra siyasi kimliğimizi bir yana bırakarak bize oy versin ya da vermesin herkese eşit hizmet vermekle mükellef olduğumuzun bilincindeyiz. Bu anlamda, şahsıma yapılan eleştirilerden biri de farklı siyasi görüşlerdeki şahısları işe almış olmamdan kaynaklıdır. Bahsi geçen şahıslar bu ilçede yaşayan ve işe ihtiyacı olan insanlardır. Geçmişte başka bir partide yer almış birilerinin; rakibi bir partinin belediye başkanı tarafından işe alındığı başka bir örnek ülkemizde çok nadirdir diye düşünüyorum. Bu da aslında bizim alımlarda ne kadar şeffaf ve tarafsız davrandığımızın en bariz göstergesidir.

 

“Tüm yasal haklarımı saklı tutuyorum”

Sonuç olarak bizler, ilçemizde yaşayan yurttaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları gidermek için yoğun bir çaba harcıyoruz. Yaptığımız yerel yönetim hizmetlerinin yanı sıra insanlarımızın işe ve aşa ihtiyacı olduğunun da bilincindeyiz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da işe ve aşa ihtiyacı olan yurttaşlarımızın istihdam edilmeleri hususunda üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğimizin herkesçe bilinmesini istiyoruz.

Bizler, bu ilçenin yurttaşı mutlu oldukça, aş ve iş sahibi oldukça; kaliteli hizmet aldıkça kendimizi mutlu hissederiz.

 

Bunun yanı sıra üzülerek takip ediyorum ki başkanlığı devir aldığım süreçten önceki işten çıkarmaları ve işe alımları şeffaf gazetecilik anlayışı ile takip etmeyen basın mensubu bir şahsın bu olayı tüm tarafları dinlemeden ve konuya tam hakim olmak için tüm paydaşlar ile herhangi bir görüşme gerçekleştirmeden yansıtmasını anlamada ve anlamlandırmada güçlük çekiyorum.

 

Açıklamama son verirken şahsım ve belediyemiz adına yapılan tüm açıklamaları demokratik bir hak olarak görmekle beraber şahsım ve belediyemiz adına hem seçilmiş bir siyasi hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tüm yasal haklarımı saklı tuttuğumun bilinmesini istiyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 16095
 Dün : 40026
 Toplam : 37816196
 Ip No : 3.237.43.68