Sürmanşet 21.11.2020 16:36:23 306 defa okundu

Barolardan gözaltı tepkisi

Aralarında Tunceli Barosunun da olduğu 14 baro ortak bir açıklama yaparak Diyarbakır'da yaşanan gözaltılara tepki gösterdi. İşte yapılan açıklamada dikkat çekilen unsurlar

 

“Bu hukuki güvence ihlalidir”

 

Bölge illerinden 14 baro, yayımladıkları ortak açıklama ile DTK'ye yönelik polis operasyon ve gözaltılara tepki gösterdi.

Tunceli, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van baroları, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde yapılan gözaltılara tepki gösterdi.

Baroların yazılı açıklamasında, soruşturmanın Diyarbakır Barosu tarafından kurulan seçim güvenliği merkezinin görevlendirdiği avukatlara yönelik yürütüldüğü ifade edilerek "Özellikle yargı reformu tartışmalarının yürütüldüğü bir süreçte 100’e yakın STK temsilcisi ile birlikte meslektaşlarımız hakkında gözaltı ve yakalama kararlarının alınması hukuk güvenliğinin ihlali olarak değerlendirilecektir" denildi.

 

"DAVET USULÜ İLE DE SORUŞTURMA YÜRÜTÜLEBİLİRDİ"

Açıklamada pandemi sürecine dikkat çekildi ve bu ifadelerin davet usulü ile de yapılabileceği vurgusu yapıldı. Baroların açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

?“Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sabah saatlerinde aralarında 32 meslektaşımızın da bulunduğu STK temsilcileri hakkında eş zamanlı olarak ev aramaları yapılarak, haklarında yakalama ve gözaltı kararı verilmiştir. Soruşturma içeriğinin gizli olması nedeniyle, arama- el koyma kararlarından ve şimdiye kadar alınan ifadelerden, seçim döneminde seçim güvenliği için Diyarbakır Barosu  tarafından kurulan seçim güvenliği merkezleri tarafından yapılan görevlendirmeler kapsamında görev alan meslektaşlara  ait listenin daha önce arama yapılan bir dernekte bulunmuş olmasından dolayı bir soruşturmanın yürütüldüğü öğrenilmiştir.

Ulusal ve uluslararası mevzuatta temel bir insan hakkı olarak tanınan seçme ve seçilme hakkının şeffaf ve serbest irade ile yapılmasını sağlamak, seçmen iradesinin  sakatlanmasını ve baskı altına alınmasını önlemek ve meşruiyet tartışmalarına zemin bırakmamak amacıyla barolar tarafından kurulan ve tamamen bağımsız olan seçim güvenliği merkezlerinde görev alan meslektaşların isim listesinin bir dernekte bulunmasından kaynaklı yapılan soruşturma kapsamında, özellikle yargı reformu tartışmalarının yürütüldüğü bir süreçte 100’e yakın STK temsilcileri ile birlikte meslektaşlarımız hakkında gözaltı ve yakalama kararlarının alınması hukuk güvenliğinin ihlali olarak değerlendirilecektir.

?Yürütülen soruşturmanın gizliliği de gözetilerek gerekçesini ilerde tartışma ve eleştirme hakkımızı baki tutarak, özellikle meslektaşlarımızın mesailerinin bir çoğunu adliye de geçirmeleri, yürütülen soruşturmanın gizli olduğu (–Hangi delillerin olduğu veya hangi delillerin karartılma durumu olduğu hiçbir şüpheli tarafından bilinmez iken-) Tüm dünyada Covid -19 salgının yaygınlaştığı ve davet usulü ile de soruşturmanın yürütebileceği bilinmekte iken ev aramalarının yapılması sivil toplum faaliyetlerinin engellenmesi ve hukuki güvencenin ihlali olarak görülmektedir.

?Tüm vatandaşların yasalarımızdan kaynaklı hak ve ödevlerini huzur ve barış içerisinde sürdürmesinin yegane yolu hukuk güvenliğinin sağlanması ile mümkündür. Bu nedenle yürütülen soruşturma nedeniyle gözaltına alınan  meslektaşlarımız ve STK temsilcilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19177
 Dün : 19061
 Toplam : 40350146
 Ip No : 3.238.190.82