Ovacık 12.5.2021 16:24:49 3430 defa okundu

Barodan Murat Yıldız’a ilişkin açıklama

​​​​​​​Tunceli Barosu Yönetim Kurulu, Murat Yıldız isimli gencin askeri birliklerin operasyonu sonucu öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kadınların, çocukların, her yaştan insanlarımızın yaşam hakkını ihlal edenleri, dünyanın neresinde olursa olsun ülkemizde ve coğrafyamızda da kınıyor, sorumluların yargılanmasını, gerekli cezalarla cezalandırılmalarını talep ediyoruz” denildi.

“MURAT YILDIZ SİVİLDİ”

Tunceli Valiliği basına gönderdiği yazılı açıklamada 7 Mayısta düzenlenen askeri operasyonda 3 PKK örgüt mensubunun ölü ele geçirildiğini duyurmuştu. Oysa, Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba (Kilmer) Köyünde yaşayan 28 yaşındaki Murat Yıldız’ın ailesi çocuklarının PKK örgüt mensubu olarak duyurulmasına itiraz ediyor. Yıldız’ın yaylada hayvanlarına yer yapmak üzere evden çıktıktan bir süre sonra öldürüldüğünü söyleyen ailesinin tepkisine Tunceli Barosu da ses verdi. Barodan yapılan yazılı açıklamada, köylülerle yapılan görüşmede, operasyondan birkaç gün önce Ağdat ve Ağaçpınar bölgesine kimse alınmazken, Murat Yıldız’a izin verilmesinin gerekçesi soruldu. 

Tunceli Barosu’nun yazılı açıklamasında çeşitli sorulara yanıt arandı ve “Muratlar ölmesin” denildi.

Murat Yıldız’ın köyünün 09.05.2021 tarihinde DEDEF, İHD, Dersim Sanat İnisiyatifi ve Baro tarafından ziyaret edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Murat Yıldız’ın babası Mazlum ve annesi Sakine ile de bu ziyaret sırasında görüştük. Ailenin acısını paylaştığımızı basın aracılığı ile bir kez daha tekrarlıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Çevre sakini köylüler, o bölgede yaşanan olaydan birkaç gün öncesinden başlayan bir operasyon olduğunu ve bölgenin yasaklı bölge olduğunu belirttiler. Hiç kimsenin Ağdat ve Ağaçpınar bölgesine alınmadıklarını söylediler. Örneğin; hayvanlarıyla yayla evine gitmek isteyen H.D bırakılmamışken; Murat Yıldız, Ağaçpınar’a yayla evini kurmak ve çadırını yerleştirmek için gitmiş ve izin verilmiş. Murat Yıldız’ın, operasyon bölgesine neden bırakıldığına dair herhangi bir bilgi yok!

Ziyaretimiz sırasında çevre köylerin muhtarları ile de görüşmeler gerçekleştirdik. Muhtarlar, ‘Hayvanları bile köyün dışına bırakmamıza izin vermediler’ diye belirttiler. Mantara ve ışkına hiç kimsenin gitmemesi uyarısının yapıldığını da aktardılar. Torunoba yolu ve Çay üstü yolu askerler ve askeri araç olan kirpilerle tutulmuş; araçların, insanların ve hayvanların herhangi bir yere gitmesine izin verilmemiştir.

Murat Yıldız yayla olarak kullandığı Ağaçpınar’a gittikten sonra kendisini gören olmamış. En son görüldüğü zaman, 7 Mayıs saat 10.00-11.00 aralığıdır. Görüştüğümüz insanlar, jandarma karakolu ile olay yerine yakın köylülerle yaptıkları görüşmeleri aktardılar. 4 kişinin aracın içinde olduğu ve olay yerinde helikopter, İHA ve SİHA’ların olduğu, aracın önüne ve arkasına askerlerin indirildiği, aracın bulunduğu bölgede iki adet patlama olduğu yönünde bilgiler verildi. Aracı görenler ise aracın yanmış ve kül olduğunu, her yerinin taranma sonrasında delik deşik olduğu ve yüzlerce mermi izi bulunduğu yönünde bilgiler ilettiler.

“BAŞKA MURATLAR ÖLMESİN”

Ovacık savcılığı DNA için anne ve babadan kan istemiş, aile Malatya’ya gidip çocuğunu teşhis edemediği için tekrar Dersim’e dönüp savcılık üzerinden işlemleri yürütmektedir. Ancak araç içinde çıkan malzemeler kürek, kafes, tel ve araç Murat’a ait olduğundan Murat’ın ölümüne %99 olarak bakılıyor. Ancak daha DNA eşleşmesi kesinleşmemiş durumda. Ailenin isteği ‘çocuğun öldü.’ diyenlerin, bir an önce çocuğunu kendilerine vermesi! Aile olayın bütün yönüyle araştırılıp sorumluların cezalandırılmasını talep ediyor.

Dersim Barosu olarak başka Muratlar ölmesin diyoruz! Kadınların, çocukların ve her yaştan insanlarımızın yaşam hakkını ihlal edenleri dünyanın neresinde olursa olsun ülkemizde ve coğrafyamızda da kınıyor, sorumluların yargılanmasını ve gerekli cezalarla cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Yaşam hakkı en kutsal haktır. Bu hak olmadan diğer haklar kullanılamaz. Murat Yıldız olayının tüm yönleriyle aydınlatılması ve sorumlularının yargı önüne çıkarılması için Dersim Barosu olarak takipçi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyor, ailemizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

“NEDEN AÇIKLAYICI BİR BİLGİ YOK?”

Birincisi ve en önemlisi, operasyon bölgesine başkaları bırakılmamışken Murat Yıldız neden o bölgeye bırakıldı?

SİHA ve İHA görüntüleri mutlaka vardır. Bu görüntüler neden paylaşılmıyor?

Operasyon bölgesine halen neden kimse alınmıyor?

Bu olaya ilişkin neden açıklayıcı bir bilgi yok?

Yakın köylüler ‘iki adet patlama oldu, sonuncusu çok sesliydi ve alev topuydu’ dediler.  Bu patlamalar nasıl gerçekleşti?

İnsanların cesetleri nasıl tanınmaz hale geldi?”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13794
 Dün : 18615
 Toplam : 45536464
 Ip No : 3.239.58.199