Sürmanşet 15.11.2019 08:18:10 631 defa okundu

Baro “Demokrasi ve hukuk bir kez daha askıya alındı”

Tunceli Barosu tarafından Akpazar Belediyesine kayyum atanmasına tepki açıklaması yapıldı.

“Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. İlimizin Mazgirt ilçesi Akpazar Belediyesi’nin HDP’li Belediye Başkanı Orhan Çelebi hakkında ceza soruşturması olduğu gerekçesiyle görevinden alınarak yerine kayyum atanmıştır.” şeklinde başlayan açıklama “Demokrasi ve hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi. 31 Mart 2019 seçimleri arifesinde ‘seçilirlerse kayyum atarız’ tehdidi hayata geçirildi.” ifadeleriyle devam etti.

 

Hukuk ve demokrasi vurgusu

Tunceli Barosu tarafından Akpazar Belediye Başkanı Orhan Çelebi’nin görevden alınıp yerine kayyum atanmasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada,  “Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. İlimizin Mazgirt ilçesi Akpazar Beldesinin HDP’li Belediye Başkanı Orhan Çelebi hakkında ceza soruşturması olduğu gerekçesiyle görevinden alınarak yerine kayyum atanmıştır. Bu duruma, artık sıklıkla tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Demokrasi ve hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi. 31 Mart 2019 seçimleri arifesinde ‘seçilirlerse kayyum atarız’ tehdidi hayata geçirildi. YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen 20 belediye başkanının, devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır.

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır. Bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.

Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz.” denildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13574
 Dün : 40026
 Toplam : 37813675
 Ip No : 3.237.43.68