Sürmanşet 13.1.2020 20:12:00 1071 defa okundu

Bakır takipte

Munzur Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’yu arama çalışmaları bakın nasıl yürütülüyor. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Tunceli İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde iz takibi amacıyla eğitilen köpekler, şu sıralar Gülistan Doku’yu arıyor. Munzur Üniversitesi öğrencisi olan genç kız, kaybolduğu yeni yılın ilk günlerinden bu yana suda aranırken, karadan arama çalışmaları ise jandarmanın iz köpekleriyle yürütülüyor.

 

Gülistan iz takip köpeğiyle aranıyor

Munzur Üniversitesi 2. Sınıf öğrencisi Gülistan Doku’yu arama çalışmaları sürüyor. Günlerdir karadan ve suda yürütülen çalışmalarda, şimdi de iz takip köpekleriyle geniş bir alan taranıyor.

Şu ana kadar yaklaşık 5 kilometrelik alanın tarandığı aktarılırken, iz köpeği Bakır’a kaybolan genç kızın kıyafetlerinin koklatıldığı öğrenildi.

Polis ekiplerinin 1, jandarma ekiplerinin ise 2 iz takip köpeği ile arama çalışmalarının sürdürüldüğü öğrenilirken, yetkililer iz takip köpeği ile Dinar Köprüsü mevkiinde yaklaşık 5 km alanın tarandığını aktardı.

Bu köpeklere dair edindiğimiz bilgiye göre; İz takip köpeğine insan kokusu olan ya da ayak izi, kayıp insana ait kıyafeti koklattırıldığında köpek iz sürüyor. Köpek yorulduğu zaman dinleniyor ve tekrar izini sürüyor.  Köpeğin iz sürmesi için aranan şahsın kokusunun sindiği bir eşyasının olması gerekiyor. Üstünden zaman geçmişse köpek izi sürmekte zorlanacağı için kokunun taze olması önemseniyor. Bu nedenle kayıp insanın kıyafetlerini yanında taşıyan iz köpeği ile arama faaliyetini sürdüren eğitmenleri, en iyi sonucun aranan şahsın ayak izi olduğunu belirtiyor.

 

Mahmut KARAKOYUN

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1957
 Dün : 16114
 Toplam : 38404081
 Ip No : 3.228.220.31