Manşet 28.10.2020 19:22:42 624 defa okundu

BİLGİSİZLİĞİN KATMANLARI (4)

Vazgeçemediğimiz genetikleşmiş tutkumuz: FAL.../ Mehmet Yılmaz SAVAŞÇIN Yazdı...

Ve bir gün leylaklar kuruyacak

Asker yüklü trenin düdüğü ile bitecek her şey

Sil gözyaşlarını diyeceğim o zaman

Martı kanadından kahve falından haber bekleyeceksin

Saçların alnına düşecek...

(Ayhan Hünalp’ın bir şiirinin başlangıcı)

 

Ama keşke tüm falcılıklarımız böyle masumane olsa.

Kervan tacirlerinin mal pazarlama ve yolcu taşıma görevlerinin dışında, hiç önemsemediğimiz ama çok önemli bir görevleri daha vardı.

Bilgi iletişimi.

O günlerde uzak diyarlardan haber getirebilen tek unsur idiler. Bakmayın yakınlarda bir rektörümüzün (dikkatinizi çekerim rektör diyorum) “Nuh peygamberin cep telefonu vardı” demesine. Rektör (!) işte söyler.

Yazı öncesi, sözlü aktarım sayesinde, daha sonraki dönemlerde kutsal din kitaplarında ve eski Yunan mitolojilerinde de okuduğumuz Sümer Efsanelerinin nesiller boyu taşınmasında bu kervan gezginlerinin rolünü yadsıyamayız.

Yunan Mitolojilerini en önemli yazarı, İzmirli hemşerimiz Homeros’un da doğu diyarlarında çok gezdiği ve bilgi topladığı söylenir.

Tabii ki ozanımızın bu çok önemli aktarımlarının değeri asla yadsınamaz. Ama Sümer yarı tanrısı Gılgamış sanki yaklaşık bin yıl sonraki tanrı Zeus’un dedesi gibidir. Soya çekmiş, Zeus da dedesi gibi çapkın mı çapkın. Ama Dede Korkut masallarına kadar ulaşmış (bir bin yıl daha) olan bu en eski Sümer öykülerinin, binlerce yıl boyunca, nesiller boyu sözlü aktarımı için kervan yolcularının rolü de unutulmamalı.

Tamam, önemli katkıları oldu diyelim. Peki, bu kervan gezgini tacirler, bizlere sadece bu insanlık tarihinin çok önemli unsuru olan mitolojileri mi taşıdılar dersiniz? Günümüz tv reklamlarını düşünürseniz, bir karşılaştırma yapabiliriz. Günümüz koşullarında reklamlarda, vahim bir aldatmaca söz konusu ise, rakipleri sayesinde hemen foyaları açığa çıkabilir. Ama o eski kervan tacirleri, mallarını satabilmek için, kimbilir ne masallar anlatıyorlardı. Atış serbest çünkü hiçbir müşterinin bu söylediklerini gidip yerinde sorgulama şansı yok. Uydurma mucizeler, efsunların üfürdüğü kumaşlar, yıldızların ışığını yansıtan değerli taşlar,  masallar, uçan filler…

Kimbilir daha neler. Artık günümüze dönelim ve mesleğimden bir örnekle başlayayım:

Değerli taşlarımızın satışı ile ilgilenen dükkânlarda, özellikle de takı dükkânlarında, çoğu müşteri o günün burcunun taşını öğrenmek ister. Dükkân sahibi için o günlerde dükkânında hangi taştan daha çok mevcut ise o günlerin burcunun taşı da odur. O dönem için özel hazırlanmış, sadece o dükkâna özgü burç listesi müşteriye gösterilir. Çünkü müşteriler, çoğu kez, ya kendi yaş günleri için ya da arkadaşlarına yaş günü hediyesi için oradadırlar. Ben buna benzer anlatımları dile getirecek olursam; “aman Yılmaz hocam, bu bizim ekmek teknemiz” sözü devreye girer ve onları kırmaz susarım.

Şimdi bir burcu inceleyelim. Mesela, insanların kendi yorumları ile oluşturulmuş, altı yıldızdan oluşan kertenkele burcu olsun. O burçtaki yıldızlardan birinin dünyamıza uzaklığı da iki milyon ışık yılı olsun. Yani biz günümüzde o yıldızın iki milyon yıl öncesini görebiliyoruz. Saniyede 300.000 km. hız yapan ışık, o yıldızdan bize ancak ulaşabilmiş. Yıldızın bu günkü halini görebilmek için iki milyon yıl daha beklemeliyiz.

Burçtaki öteki yıldızların bize ulaşımları da çok uzun ve çok farklı süreçler aldıklarından (mesela bir tanesi için üç milyon ışık yılı öteki yıldız için dört milyon vs. vs.) esasına bu kendi uydurduğumuz burçtaki yıldızların birliktelikleri diye bir şey söz konusu değildir. Salt kertenkele burcu için değil tüm burçlar için geçerli bir gerçek. Yani burç iş uydurmadır. Ama bu söylediklerim bilimin gerçekleri. Günümüz modern falcıları, diplomaları olmadığı için astronom unvanını kullanamıyorlar ve kendilerine astrolog diyorlar. Bu da vantrolog gibi karından konuşabilmelerini sağlıyor.

Çağdaş düşünceye çok önem veren günlük gazetelerimiz bile, bilimin önemini sürekli öne çıkaran yazılar döşenirken ayrı bir bilim veya sanat sayfaları pek yoktur. Çünkü okuyanı azdır. Ama sayfa sayfa burç ve fal haberleri mutlaka vardır. Çünkü okuyanı eksik olmaz. Bu astrolog kişiler için de, günümüzde artık atış serbest. Yeterince mürit var.

Kendilerine doktor unvanı verenler, yurtdışında önemli bir üniversitede okudukları yalanına sığınanlar. Onlar tarikatçı, yobaz, zır cahiller kadar dürüst değiller ve bilimi o yobazlar gibi inkâr edemiyorlar. Ama bilimi kendi uydurmalarına alet ederken de utanmıyorlar. Çünkü işlerine yarıyor. Buyurun bu çok önemli cehalet katmanımızda yer alıp almadığınızı sorgulayın. Bu kez be yokum ve konunun dışındayım. Ne yıldızlar kertenkele burcu olduklarından haberdar, ne de o güzelim değerli taşlar. Ama bizler kesinlikle eminiz.

 

                                                         SÜRECEK

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4470
 Dün : 15878
 Toplam : 40412634
 Ip No : 3.236.156.32