Manşet 25.9.2021 14:59:21 407 defa okundu

“BARINMA ANAYASAL BİR HAKTIR ÖGRENCİLER BU HAKTAN MAHRUM BIRAKILAMAZ!”

Tunceli Barosu tarafından yazılı açıklamayla Munzur Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorununa dikkat çekildi. “Barınma Anayasal Bir Haktır Ögrenciler Bu Haktan Mahrum Bırakılamaz!” denilen açıklamada...

 

Tunceli Barosu tarafından yazılı açıklamayla Munzur Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorununa dikkat çekildi. “Barınma Anayasal Bir Haktır Ögrenciler Bu Haktan Mahrum Bırakılamaz!” denilen açıklamada, “Üç yarı yıl boyunca uzaktan eğitime mahkûm edilen öğrenciler, bin bir zorlukla üniversiteyi kazandık diye sevinirken, yüz yüze eğitime girme heyecanındayken, çok ciddi bir sorunla karşılaştı: Barınma sorunu!” ifadelerine yer verildi.

5 BİN ÖĞRENCİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Baro Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Yaklaşık on gündür Munzur Üniversitesi öğrencileri stres içinde barınma sorununun çözülmesini bekliyor. KYK yurtlarında yer bulamamak, kiraların yüksekliği, asil ve yedek uygulamalar 7 bin öğrencinin olduğu yerde 2 bin gibi yurt kontenjanının olması 5 bin öğrenciyi kara kara düşündürüyor.

Üstelik bu sefer karşı karşıya olunan barınma sorunu, öğrencilerin önceki yıllardaki barınma sorunuyla karşılaştırılamaz büyüklükte; yüzde üç yüz artışa varan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarıyla, tarikat-cemaat yurtları dayatması ve KYK yurtlarının yetersizliği ile!

Kimi öğrenciler, ‘Barınamıyoruz’ diyerek parklarda yatarak seslerini duyurmaya çalışırken, kimi öğrenciler okullar açılıncaya kadar bütçesine uygun bir ev ya da yurt bulmak için umutsuz bir çaba içinde, kimileri de yarım gün çalışacağı bir iş aramaya başlamış bile! Azımsanmayacak bir öğrenci kitlesi ise -örneğin ilimizde- barınma imkânı bulamadığı için  kayıtlarını dondurup eve dönerek ‘barınma sorunlarını’ çözmeye çalışıyorlar.

KYK yurtları ve kirasını ödeyebileceği bir ev bulmaktan umudunu kesen öğrencilerin bir bölümü, adım adım TÜRGEV, TÜGVA, vd. tarikat-cemaat yurtlarına doğru itilmektedir.

 

HÜKÜMET YURT YAPTIRMAYI NİYE AKIL ETMİYOR?

Parasal bakımdan onların fiyatları da ortalama bir emekçi ailesinin karşılamasının çok ötesindedir ama bu yurtlara devlet öğrenci başına 650-800 TL destek vermektedir. Yani, yeni yurtlar yaptırmak ve mevcut yurtların koşullarını iyileştirmek için para harcamayan devlet, tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kesenin ağzını açmaktadır.

Ancak tarikat-cemaat yurtlarına girmenin bir olmazsa olmaz şartı vardır: Tarikat merkezinden gönderilecek “hocaların” yapacağı “dini sohbetlere” ve “etkinliklere” katılmak!

Yani yoksul ailelerin gençleri için tarikat-cemaat yurtlarında barınmak, seçenekler arasında bir seçenek değil “Zorunlu kalınmış bir hal”, “bir dayatmadır!

Bugün gelinen yerde, üniversite öğrencilerinin barınma sorununun bir krize dönüşmüş olması rastlantı değil, AKP iktidarının “Dindar nesiller yetiştirme” stratejisinin bir ürünüdür. Pandemi bu krizi sadece görünür hale getirmiştir.

Çünkü iktidar, Yargıtay açılışını dua ile yaparken; anaokullarında Kur’an kursları açmaya; üniversiteye kadar eğitim müfredatını İslamist bir çizgide yeniden oluştururken pratikte de tarikat ve cemaatleri, onların vakıflarını, milli eğitimin başlıca “paydaşı” olarak devreye sokmuştur. Cemaat-tarikat yurtları bu “Dindar nesiller yetiştirme” stratejisiyle üniversite öğrencilerini kuşatmanın bir boyutunu oluşturmuştur.

Cemaat-tarikat yurtları bu amacın bir dayanağı olarak, üniversite gençliğini fikri olarak kazanmak, böylece ülkede bir türlü oluşturamadıkları “fikri iktidarı” sağlamanın dayanaklarının birisi olarak devreye sokulmuştur.

Kısacası iktidarın KYK yurtlarının sayısını artırarak ve var olanların da koşullarını iyileştirerek üniversite öğrencilerinin barınma sorununun gerektirdiği biçimde çözmek gibi bir amacı olmadığı gibi asıl olarak öğrencileri cemaat-tarikat yurtlarına gitmeye zorlayan önlemleri devreye sokarak, kendi ideolojik-siyasi amaçlarını laikliği hiçe sayarak gerçekleştirmek istemektedir.

 

16 METREKARELİK BİR ODAYA 4 ÖĞRENCİ İSTİF EDİLİYOR

16 metrekarelik bir odaya 4 öğrencinin “istif edilmesi” her yıl enflasyona bağlanan zamlarla, bu yıl 480 TL’ye çıkmış ücretleriyle, KYK yurtlarından da öğrenciler hiç ama hiç hoşnut değildir. Bir dokunsanız öğrencilerden “bin ah işitilen” yurtlardır.

Hükümet “Biz iktidara geldiğimizde 45 TL olan kredileri 650 TL’ye çıkardık. Gözünüze dizinize dursun” diyerek faiziyle geri alınmak üzere öğrencilere verilen kredinin 480 TL’si KYK yurdunun çıplak ücreti olarak geri alınmaktadır.

Bu yüzden öğrenciler; Anayasal bir hak olan  MADDE 17'' uyulmasını istemektedir; "Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir."  Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi de Anayasa Madde 42. de düzenlenmiştir: "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz."

 

KYK yurtlarının öğrencilerin tümünün barınma ihtiyacını karşılayacak sayıya çıkarılmasını ve mevcut yurtlardaki koşulların iyileştirilmesini,

Öğrencilerin üniversite hayatı boyunca sağlıklı, nitelikli ve ücretsiz koşullarda barınma hakkının devlet tarafından karşılanmasını, mevcut KYK borçlarının iptal edilmesini, kredilerin burs olarak verilmesini,

Ayrıca ve ivedilikle Baro yönetim kurulu olarak Yerelde ve Yurtta Anayasa  57. maddeye uymaya ve  şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, yurt ihtiyacını karşılanmasını öğrenciler ve kamuoyu adına talep ederiz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2773
 Dün : 19683
 Toplam : 45951650
 Ip No : 35.175.107.77