Güncel 20.10.2021 19:26:32 233 defa okundu

Azerbaycan ve İran arasındaki gerginlik üst seviyede

Azerbaycan ve İran arasındaki gerginlik yeniden en üst seviyeye çıktı

İran tırlarının Dağlık Karabağ'daki Ermenistan güçlerine lojistik malzeme taşıdığının ortaya çıkmasının ardından nükseden Azerbaycan ve İran arasındaki gerginlik yeniden en üst seviyeye çıktı. Daha önce İranlı tırcılara gözaltı yapan Bakü yönetimi, bu sefer de tırların sınırdan geçmesine izin vermiyor. Uzun tır kuyruklarının oluştuğu bölgede endişeli bekleyiş hakim.

Azerbaycan ve İran arasında sınır bölgesindeki gerginlik, üst seviyelere çıktı. İki ülkenin sınırlarına asker yığmasının ardından tüm dünyanın dikkatle izlediği bölgeden yeni haberler geliyor. İran tırlarının Dağlık Karabağ'daki (Hankendi) Ermenistan güçlerine lojistik malzeme taşıdığının ortaya çıkmasının ardından Azerbaycan sınırda tatbikat yaptı. Bu sefer de Bakü yönetimi, Tahran'a ait tırların Astara Sınır Kapısı'ndan geçişini engelledi. Kapıların kapanması sebebiyle İran tarafında uzun tır kuyrukları oluştu.

 

TRANSFERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ AZERBAYCAN'DAN GEÇİYOR

Bu sıcak gelişmelerin ardından İran-Rusya Ortak Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Seyid Jalalifar'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Jalalifar, İran'ın gıda ve tarım ihracatında Rusya'nın payının yüzde 80'den fazla olduğunu ve bu transferin büyük bölümünün Azerbaycan üzerinden geçtiğini söyledi.

 

Şu anda arabaların sınır kontrol noktasından serbest bırakılmasında gecikmeler yaşandığını belirten Seyid Jalalifar, "Azerbaycan tarafı hiçbir şey söylemiyor ve sınırları da tam olarak kapatmıyor ama her gün bahane buluyorlar. Bazen ışıklar sönüyor, bazen de röntgen cihazı bozuluyor. Bunların yanı sıra bazen de narkotik madde arayan köpekleri ortadan kayboluyor." ifadelerini kullandı.

 

KİLOMETRELERCE TIR KUYRUKLARI OLUŞTU

Bu gecikmeler nedeniyle Astara Gümrük Kontrol Noktası'ndaki İran tırlarının geçişi azaldı ve şu anda İran tarafında 10 km'ye varan uzun kuyruklar oluştu. Astara Gümrük Kontrol Noktası'nda yaşanan sorunla ilgili şu ana kadar herhangi bir resmî açıklama yapılmadı. Ancak Azerbaycan medyası, işgal altındaki toprakların kontrolünü yeniden ele geçirdikten sonra, İran'ın narkotik madde geçiş sınırı olarak Astara kapısını kullandığını, Azerbaycan tarafının ise bunu engellemek için sıkı denetimler yaptığını aktarıyor.

 

"30 YIL NARKOTİK MADDE GÜZERGAHI OLARAK KULLANDILAR"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Liderler Zirvesi'nde "Ermenistan, İran ile yaklaşık 30 yıl Azerbaycan'ın daha önce işgal altında bulunan topraklarını Avrupa'ya narkotik madde güzergâhı olarak kullandı." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5202
 Dün : 23381
 Toplam : 46821704
 Ip No : 54.227.97.219