Kadın & Sağlık 10.7.2019 08:44:20 1783 defa okundu

Az doğuran Tunceli’de

Var olan çocukları nasıl koruruz? VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

TÜİK, sık sık açıkladığı verilerde Tunceli’yi en az doğuran il olarak duyuruyor. Biz de bu az sayıdaki çocukların bakımından beslenmesine, yaz mevsimindeki sıcaklardan korunmaya kadar birçok konuda bilgi almak üzere Tunceli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Alboğa’yı ziyaret ettik. Dr. Alboğa, anne sütünün önemine vurgu yaptığı konuşmasında, 11.00 ve 15.00 saatleri arasında çocukların güneşe çıkarılmaması gerektiği uyarısında da bulundu. Çocukların ne sıklıkla doktora götürülmesi gerektiğine dair de bilgi paylaşan Çocuk Doktoru Didem Alboğa, “Özellikle yaz aylarında su içelim, el hijyenine dikkat edelim, ortak kullanım alanlarında biraz daha dikkatli olalım” şeklinde uyarılarda bulundu.

 

Alboğa; “Ek gıda döneminde çocuklara bol su içirin”

Tunceli EMEK-Yaz sıcakları gittikçe bunaltıcı seviyelere çıkarken, çocuklarımızı bu sıcaktan korumamız gerekiyor. Tunceli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Alboğa ile yaz döneminde çocukların geçirdiği hastalıkları ve bu hastalıkların önlenmesi için yapılması gerekenleri konuştuk.  Dr. Alboğa, ek gıda dönemindeki çocukların bol su tüketmesi gerektiği uyarısında bulunurken, gün içinde saat 11.00 ve 15.00 arasında çocukların güneşe çıkarılmaması gerektiğini söyledi.  Özellikle yaz aylarında oldukça ilgi gören ve serinlemek için insanların tercih ettiği havuz gibi yerlere dikkat edilmesi ve hijyenik olmadığı düşünülen yerlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizen Alboğa, çocukların mutlaka yılda bir kez rutin kontrolden geçirilmesi gerektiğini aktardı. Uzman Dr. Alboğa, 0-3 yaş arası bebeklerin ise doktorun belirlediği periyotlarda kontrol edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

 

“İlk 6 ay anne sütü”

Bebeklere ilk 6 ay boyunca anne sütü verilmesini öneren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Alboğa, Tunceli EMEK Gazetesine şu açıklamalarda bulundu; “Tunceli’de çocuk sayısı az. Dolayısıyla ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.  Öncelikle bebeklerin ilk altı ay boyunca anne sütü almasını istiyoruz. İlk altı ay ek su önermiyoruz.  Mama alan bebeklerimiz için ise şuan değil ama havalar biraz daha ısındığında, mamadan sonra bir tatlı kaşığı kadar su önerebiliyoruz. Ama bebeklerimize asla aç karına su verip midelerini su ile doldurmamalıyız.  Emzirme döneminde annenin daha çok sıvı ihtiyacı olur ve sıvı alır. Bu nedenle; bebek, anne sütünden sıvı gereksinimini karşılayacaktır.

 

Çocuklarınızı bu saatlerde güneşe çıkarmayın

Çocuklarımızın saat 11.00 ile 15.00 arasında güneşe çıkmamasını öneriyoruz. 6 ayın üzerinde olan ve güneşe çıkarılacak çocuklarımıza güneş kremi kullanılmasını öneriyoruz. Kullanılan güneş kreminin ultraviole (UV) A ve B açısından koruyucu olmasının ve özellikle mineral bazlı olmasını istiyoruz. %30’luk koruma faktörlü olması yeterli, ancak %50 faktöre de geçilebilir.

 

“Yaz döneminde ishal ve kusmalar sıklaşıyor”

Ek gıda dönemindeki çocukların sıvı alımını desteklemek gerekiyor. Vücudumuzda sıvı eksikliği olduğunda; ateş, halsizlik ve kusma gibi şikayetlere neden olabilir. Yaz dönemlerinde ishal ve kusmalarla çok sık karşılaşıyoruz. Dolayısıyla, dışarıda bırakılan gıdalara dikkat etmek gerekiyor. Yıkama ve hijyen kuralları çok önemli. Toplu kullanılan havuzlara dikkat etmek gerekiyor. Havuzlardan çeşitli mikropları kapabiliriz. Termal sular yaz döneminde artık çok tercih edilmemekle birlikte, eğer gidilecekse 5 yaşından sonra öneriyoruz. Daha küçük çocuklar için termal suları önermiyoruz.

 

“3 yaşından sonra rutin kan ve genel kontroller yapılmalı”

Rutin olarak yapmamız gerekenler de var. Mesela; çocuklarımızı mutlaka yılda bir kere hekim kontrolüne getirelim. Daha küçük bebeklerimiz için doktorumuzla daha sık plan yapıp, daha sık görüşmek gerekiyor.  3 yaşından sonra senede bir defa kan ve genel kontrollerin yapılması çok önemli. Yaz için en önemli faktörler, su içelim, el hijyenine dikkat edelim, ortak kullanım alanlarında biraz daha dikkatli olalım.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1438
 Dün : 12638
 Toplam : 36651965
 Ip No : 3.230.154.129