Güncel 12.7.2020 11:00:05 973 defa okundu

‘Ayıptır, Günahtır, Zulümdür, Cinayettir’

Seyyid Rıza’nın idam sehpasına giderken söylediği sözlere gönderme yaparak kamuoyu önüne çıkan çok sayıda STK bakın bunları neden kullanma ihtiyacı duydu

 

 

Avrupa’da bulunan kurumlar ortak açıklama yaparak, dağ keçilerinin katledilmesine ilişkin yapılmak istenen ihaleye tepki gösterdi. Açıklamada, uluslararası kurumlar inisiyatif almaya davet etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin avlanmasına yönelik ihale açtı. İhale tarihi olarak 13 Temmuz belirlendi.

Daha önce kentte avcılığın yasaklanması için imza kampanyası düzenlemiş, 2019 yılında da dağ keçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan karar alınmıştı.

Tunceli’de kutsal kabul edilen ve ‘Xızır’ın davarı’ diye anılan dağ keçilerini avlatmak için ihale açılmasına tepki gösteren Dersim İnşa Kongresi, Dersim İnşa Konresi İsviçre, Dersim Soykırım Karşıtı Derneği, Hınıs-Der, Karakoçan İnsiyatifi, Koçgiri Kültür Merkezi, Kormeçliler Derneği, Kürecikler İnsiyatifi, MARDEF (Maraş Dernekleri Federasyonu) ve Varto-Der imzasıyla ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Dersim Reya Heq/Raa Haq inancında ve Kürt kültüründe dağ keçileri kutsal kabul edilir ve dokunulmaz” denilerek, karşı olma gerekçesi şöyle açıklandı:

“Dersim halkı dağ keçilerini Xızır’ın davarları olarak görür, sahiplenir ve korur. Onlara dokunanlar düşkün ilan edilir ve toplumdan dışlanır. Selam verilmez, selamı alınmaz. Niyaz verilmez, niyazı alınmaz. Dersim Reya Heq/Raa Haq inancında kutsal sayılan dağ keçilerinin ihale yoluyla katledilmesi sıradan bir olay değildir. Dağ keçilerinin katledilmesine yönelik alınan bu karar Dersim’e, Alevilere ve Kürtlere dönük yapılan sistematik saldırıların bir parçasıdır. Devlet, Kürt coğrafyasında bir asırdan beri sürdürdüğü yok etme politikasını toplumun bütün maddi ve manevi değerlerine, doğasına, yaban yaşamına saldırarak sürdürüyor. Kürt coğrafyasının fauna ve florasına yönelik kırım politikası yürütülüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Alevi toplumuna, doğaya, yaban hayatına karşı açık ve aleni suç işlemekte, taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ise ihlal edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması (BERN)sözleşmesi gereğince dağ keçileri kesin korunma altında olan türler arasında yer almaktadır. Dünya Doğa Koruma Birliği (UICN) tarafından dağ keçileri nesli tükenme tehlikesi altında olan türler arasında kırmızı listede de bulunmaktadır. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin 4. maddesine göre ‘Vahşi hayvanlar yaşama hakkına ve kendi doğal çevrelerinde özgürce üreme hakkına sahiptirler.’ 8. maddesine göre ise ‘Vahşi bir hayvan soyunun hayata kalma onurunu hiçe sayan her yasa ve böylesi bir harekete sebep olan her karar soykırıma eşdeğer olup soya kaşı işlenmiş suçtur.’ Türkiye Devleti’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde dağ keçilerinin avlanmasına yönelik karar suçtur, soykırımdır.”

Seyyid Rıza’nın idam sehpasına giderken söylediği ‘Ayıptır, günahtır, zulümdür, cinayettir’ cümlesiyle sonlandırılan açıklamada, “Dersim Reya Heq/Raa Haq inancını ve temel değerlerini ortadan kaldırmaya dönük bu saldırılar asla kabul edilemez. Doğayı, yaban hayatı yok edecek bu saldırılara karşı tüm Dersimlileri, Alevileri örgütlü olmaya ve bu katliamı durdurmaya çağırıyoruz. Avrupa Konseyini, Uluslararası Doğayı Koruma Birliğini, Ekoloji Hareketlerini ve Hayvanseverleri planlanan bu katliam karşısında sorumluk almaya davet ediyoruz” denildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7191
 Dün : 12477
 Toplam : 41082158
 Ip No : 3.238.70.175