Manşet 6.12.2019 08:23:53 1222 defa okundu

Ayda bir alınacak doğum kontrol hapı geliştirildi

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, ayda bir kez kullanılacak doğum kontrol hapının geliştirildiğini açıkladı.

İNSANLARDA DENENECEK

Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın finanse ettiği çalışma kapsamında geliştirilen hapın haftalarca midede kalıp hamileliği engellemek için gerekli hormon salgılama işini ‘ağır ağır’ yaptığı belirtildi.

 

İlacı, mide asidiyle ters etkileşimi önlemek ve kadınları her gün hap alma zorunluluğundan kurtarmak için geliştirdiklerini söyleyen bilim insanları, domuzlarda denendiğini, birkaç yıl içinde insanlarda da deneneceğini açıkladı.

 

Dünyada milyonlarca kadının doğum kontrol hapı kullandığını ve bu hapların yüzde 99 güvenli olduğunu belirten bilim insanı Dr. Giovanni Traverso şu ifadeleri kullandı; “Kadınların yarısı belirli günlerde doğum kontrol hapını almayı unutuyor veya yanlış zamanda alıyor. Bu da istenmeyen gebeliklere neden olabiliyor. Uzun süreli koruma sağlayan iğneler, plasterler var. Ama ayda bir hap almak büyük kolaylık olur.”

 

Traverso, hapın bir balık yağı tableti büyüklüğünde olduğunu, mideye ulaşınca ‘çiçek gibi açılıp’ hormon salgılamaya başladığının altını çizdi.

 

Çalışmanın sonuçları, Science of Translational Medicine (Translasyonel Tıp Bilimi) adlı yayın organından yayınlandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5459
 Dün : 21737
 Toplam : 38391469
 Ip No : 34.200.222.93