İlçe Haberleri 16.7.2019 09:17:58 2665 defa okundu

Avukat Yıldırım “Türkiye’de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli’dir”

Avukat Barış Yıldırım, dün yaşanan ve iki kardeşin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin  “İnsanlığa Karşı İşlenen Bu Suçu Kınıyoruz...” başlıklı bir mesaj yayınladı.

Tunceli’nin en fazla mayının bulunduğu il olduğuna dikkat çeken Hukukçu Yıldırım, bu mayınların temizlenmesi gerektiğini söyledi ve  “İlimizde son dönemlerde yaylacılık, hayvancılık, arıcılık faaliyetlerinin arttığı nazara alındığında, can ve mal güvenliğinin tesisi bakımından bölgede Yaşam Hakkı'nın ihlaline sebebiyet verebilecek mayınlar ve serbest patlayıcılar derhal temizlenmelidir.” şeklinde ifadeler kullandı.

 

“İnsanlığa Karşı İşlenen Bu Suçu Kınıyoruz...”

Avukat Barış Yıldırım mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Ovacık Bilgeç Köyü'nde 15.07.2019 tarihinde meydana gelen patlamada Ayaz Güloğlu (8) ile kardeşi Nupelda Güloğlu (4)  vefat etmiştir. Büyük bir acı ile karşı karşıyayız.

 

Tunceli Valiliği'nin resmi açıklamasında, ölümlere el yapımı patlayıcının sebebiyet verdiği belirtilmiştir.

 

“Ne denilirse denilsin kifayetsiz kalır”

Patlamanın müsebbibi her ne olursa olsun, insanlığa karşı suç işlenmiştir.

Ölüm hadisesine sebebiyet verenleri en sert şekilde kınıyoruz. Lanetliyoruz.

Hayal bile edilemeyecek bir kötülüğe kurban edilen bu güzel çocuklar ile, telafisiz bir acı yaşayan aile için ne denilirse denilsin kifayetsiz kalır.

Ölümlere sebebiyet veren patlayıcının türü adli soruşturma neticesinde açıklığa kavuşturulacaktır; kavuşturulmalıdır.

 

“Tunceli'de mayın gerçekliği var...”

Şunu da belirtmek gerekir ki; Tunceli'de can ve mal güvenliğini ağır şekilde ihlale uğratabilecek bir mayın gerçekliği var...

 

Şöyle ki; Ülkemizin Birleşmiş Milletlere (BM) 2004 yılında sunduğu raporlara göre, Tunceli’de 10.557 kara mayını/anti-personel mayını bulunmaktadır. Bir belirlemede bulunalım: Türkiye’de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli’dir.

Ülkemizin de taraf olduğu anti-personel mayınlarının imhasına dair Ottowa Sözleşmesi hükümleri yerine getirilerek, bu anti-personel mayınları imha edilmeli ve gerek sözleşmeden ve gerekse hukukumuzdan kaynaklı gerekli tedbirler alınmalıdır.

5 Kasım 2009 tarihinde ilimizi ziyaret eden dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'e ilimizden oluşturulan heyet adına İnsan Hakları Derneği (İHD) Temsilciliği olarak sunduğumuz raporda da ilimizdeki mayın gerçekliğine dikkat çekmiştik.

Bilahare ise adli ve idari merciler nezdinde girişimlerde bulunarak ilimizdeki Anti-Personel mayınlarının ve serbest patlayıcıların derhal temizlenmesi gerekliliğini beyan etmiştik. Bu kapsamda, örneğin Aktuluk Köyü'ndeki Anti- Personel Mayınları imha edilmişti.

İlimizde son dönemlerde yaylacılık, hayvancılık, arıcılık faaliyetlerinin arttığı nazara alındığında, can ve mal güvenliğinin tesisi bakımından bölgede Yaşam Hakkı'nın ihlaline sebebiyet verebilecek mayınlar ve serbest patlayıcılar derhal temizlenmelidir.

Cümle canlı ve cansızı aynı özün parçaları gören kadim coğrafyamızda yaşam hakkına yönelik her türlü ihlalin karşısında yer almalıyız...

 

Tüm insanlığın başı sağolsun...”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 20224
 Dün : 24672
 Toplam : 32963364
 Ip No : 3.234.214.179