Siyaset 5.1.2018 15:06:42 1696 defa okundu

Atikeler “Vatanseverlik şemsiyesi altında bir aradayız”

Geçmişte Elazığ’dan CHP Milletvekili adayı olan, ardından da bu partinin il başkanlığını yapan Prof. Dr. Mustafa Kemal Atikeler, şu anda Tunceli’de. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumartesi günü ilimize gerçekleştireceği ziyaret öncesi eşiyle birlikte çeşitli görüşmeler yapmak üzere geldiğini açıklayan Atikeler ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

CHP’den ayrılıp neden İyi Parti’ye geçtiğini sorduğumuz Doktor Atikeler, “Ülkenin kötü gidişatını durdurmak için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Biz de onu yaptık. İyi Parti, kimseye gömleğini çıkar gel demiyor. Ben de vatansever biriyim. Bu partide hepimiz vatanseverlik şemsiyesi altında bir aradayız.” dedi.

 

“İktidar Yıpranacağına CHP Yıprandı”

Tunceli EMEK-Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanıyken partiden istifa ederek Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti’ye geçen Profesör Doktor Mustafa Kemal Atikeler şu anda Tunceli’de. Bir yandan Akşener’in cumartesi günü gerçekleştireceği Tunceli ziyaretini planlamak, diğer taraftan da il teşkilatını kurmak üzere girişimlerde bulunan Atikeler ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Atikeler, CHP’ye Kemal Kılıçdaroğlu’na duyduğu sevgi ve güvenden ötürü katıldığını söyledi ve ekledi “Zaman içinde aslında iktidar yıpranması gerekirken, Cumhuriyet Halk Partisi yıprandı.”

 

İşte o  söyleşi;

 

Sayın Atikeler, CHP’deki durumunuzu ve İyi Parti’ye neden geçtiğinizi konuşarak başlayalım mı söyleşiye. Neydi sizi Cumhuriyet Halk Partisi’ne götüren ve sonra uzaklaştıran?

 

Sosyal Demokrat bir zihniyette olmamdan dolayı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Cumhuriyet Halk Partisine Genel Başkan olmasıyla birlikte bu partiye katıldım.

Burada en önemli sebep, Kemal Beyin televizyon programlarında Ak Partili birtakım siyasetçilerle, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dengir Mir Mehmet Fırat gibi isimlerle televizyon ortamında bazı belgeleri ortaya çıkararak onlara karşı verdiği mücadele, dürüstçe ve cesurca çıkışlarıydı. Bu başarısı, dürüstlüğü ve çalışkanlığına olan inancımdan dolayı o zamanlar Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmak istedim.

 

2011 seçimlerinde de CHP’den Elazığ’da milletvekili adayı oldum. Seçimler bittikten sonra da çalışmalara devam ettim. 

Elazığ’da partimin adını iyi yönde duyurduğuma, gerek kişiliğim ile gerek kariyerim ve insani ilişkilerimle partiye çok büyük katkıda bulunduğuma inanıyorum. Zaman içinde Ak Parti’nin uzayan iktidarı, her partiyi yıprattığı gibi Cumhuriyet Halk Partisi’ni de yıprattı. Aslında iktidar yıpranması gerekirken CHP yıprandı.

 

Sayın Kılıçdaroğlu sakin, saygıdeğer ve dürüst bir kişi ve lider. Türk halkının yeri geldiğinde masaya yumruğunu vurabilen, yeri geldiğinde sert söylemlerde ve yeri geldiğinde halka çok iyi elini değdirebilen bir lider arayışı var.

 

Severiz sevmeyiz ayrı konu fakat Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi bir lider olduğunu herkes kabul eder. Partisinde on beş yıldır devam eden ciddi bir hâkimiyeti var. Halen daha insanlar Ak Parti’den çok Erdoğan’a oy veriyor, bunu hepimizde az çok biliyoruz.

 

CHP’den uzaklaşmamın en önemli sebebi; üst kademe yöneticilerinin her birinin ayrı telden konuşması, ayrı şeyler söylemesi bu partide bir disiplinsizlik görüntüsü oluşturmakla birlikte halk nezdinde partinin itibar kaybetmesi oldu.

Zaman içerisinde üst kademe yöneticileri ile bu görüşlerim nedeniyle sürtüşmeler de yaşadım. Bunlardan dolayı CHP’den istifa ettim.

 

Ben; vatanımı, milletimi ve bayrağımı çok seven bir insan olarak yetiştim. Bu bağlamda, ülkemizin özellikle son yıllarda gerek iç politikada, gerek dış politikada yapılan yanlışlar nedeniyle çok ciddi bir parçalanma ve bölünme, ekonomik olarak da yıkılma noktasına doğru gittiğini gözlemledim.

Bu noktada bir dönüşümüzün olması gerektiğine inanan vatansever bir insan olarak, siyasete bir yerden devam etmek istedim. Meral Akşener ile yaklaşık olarak iki sene önce Elazığ’a geldiğinde bir arkadaşın vasıtasıyla tanışmıştım.

 

Sayın Akşener’in siyaseti de dâhil; çok mert, düzgün siyasi ve bilimsel yapısı var. Dürüst bir lider. Kendisi ile birçok il gezisine katıldım, ailesi, eşi ile tanıştım. Mütevazı bir Türk insanı, vatanını, milletini seven, bu vatan için elini taşın altına koyma zorunluluğu hisseden bir anne, bir babaanne.

İçimizden birisi olarak gördüğüm Sayın Akşener ile birlikte çalışmaya karar verdim.

 

CHP’den sonra İyi Parti? Ülkede siyasi bir boşluk var diye düşündüğünüz için mi bu partiye gittiniz?

Boşluk için değil, hepimiz vatanseveriz. Önceliğimiz budur. Bu vatanın kötü gidişatına dur diyebilecek birini arıyordum, bunu da Meral Akşener’de gördüm.

 

Kötü giden nedir?

Kötü giden; dış politikada şu anda tamamen afaroz edilmiş bir ülke durumundayız. Hiç kimse tarafından sevilmiyoruz. Irak’ın bölünmesine yardımcı olduk, Suriye’nin bölünmesine yardımcı olduk. Bunlar dış politikadaki yanlışlarımız. Ülkemizi de iç savaşa doğru sürüklüyoruz.

Şu anda resmen savaştayız. Türk Ordusunun bir kısmı Suriye’de. Biz istiyoruz ki Atatürk’ün istediği gibi komşularımızla barış, dünya ülkeleri ile barış için verdiği mesaja cevap veren bir hükümet olsun. Amerika’nın ve Rusya’nın her dediğini yapalım demiyoruz. Öncelikle tam bağımsız Türkiye diyoruz. Bağımsızlığımız olsun, bizi yönetenlerimiz bağımsız bir şekilde ayakta durabilsin, yeri geldiğinde masaya yumruğunu vurabilsin istiyoruz.  Sadece bunu, sahte mizansenlerle yapsınlar demiyoruz.

 

Meral Akşener ile ilk tanıştığımda bana; ‘Kişiliğinizi, kimliğinizi bırakıp bize gelin demiyoruz, Sosyal Demokrat bir insansınız ve aynı şekilde gelin. Biz istiyoruz ki vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı seven insanlar bir araya gelelim, bu kötü gidişe dur diyelim.’ demişti. Bu cümle beni çok etkiledi. Ben yine sosyal demokrat bir insanım.

 

Genel Başkanımızın bir sözü var; ‘Biz size gömleklerinizi çıkarın gelin demiyoruz, aynı gömlekleriniz ile gelin, sadece sırtınıza giyeceğiniz ceket vatanseverlik ceketi olsun.’ Biz vatanseverler olarak bir araya geldik.

 

Kentin ve bölgenin barış beklentisi ile çatışmalı sürecin son bulması gibi bir beklentisi var. İyi Parti’nin barış süreci ile ilgili bir parti programı var mı?

Bizler vatanını seven insanlar olarak bu ülkenin bölünmesini istemiyoruz. Bu ülkenin bir bayrak altında bütün olarak kalmasını düşünüyoruz. Böyle, daha güçlü bir Türkiye olacağına inanıyoruz. Herkesin sosyal ve insani haklarının kendisine verilmesini isteriz. Bunun çizgisi nedir? Bunları düşünerek karar verilmelidir. İleride bizi bölünmeye, parçalanmaya götürecek konulardan da uzak durulması gerekir.

 

 Sayın Akşener Tunceli’ye geliyor. İyi Parti Tunceli’de nasıl bir mesaj vermeyi planlıyor?

Meral Akşener Milliyetçi Hareket Partisinden ayrılmış da olsa, kendi söylemlerinde de dile getiriyor. Biz yeni bir MHP kurmuyoruz. Biz merkezde bir parti kuruyoruz. Tüm kesimlere hitap eden bir parti söylemi var: Alevisi, Sunnisi, Kürdü, Türkü kim olursa olsun. İnanç olarak da hangi inanca veya soya sahip olursa olsun sonuçta vatanını, milletini sevenler olarak bir partide buluşmamız gerek diyor Meral Akşener.

 

Buraya gelirken de bunun mesajını veriyor. Siyasetçilerin söylemleri yetersiz kalabiliyor bazen. İnsanlar siyasetçileri sadece söylemleri ile tanımamalı. Eline dokunduğunuz insana ancak kendinizi anlatabilirsiniz. Meral Akşener’in kendini ifade edebilme gücü çok kuvvetli. Kendisi ile görüştüğünüzde, beş dakika konuşsanız, insanlara ne kadar yürekten dokunduğu gerçeğini göreceksiniz.

 

İnsanları çok çabuk etkileyen bir lider. Buraya gelirken, özellikle cemevi ziyareti aklımızda vardı. Tunceli’deki vatandaşlarımıza en az sizler kadar yakınız, Aleviliğe sizler kadar yakınız. Bizim aramızda Alevilik, Sunilik konusu yoktur diye mesaj vermek için geliyoruz. Meral Hanımın kendisi de zaten Aleviliğe bakışı ile ilgili mesajlar verecektir

 

Tunceli’de teşkilat kurmak için mi geldiniz?

Aşağı yukarı altmış ilde örgütlendik. Geri kalan yirmi ilimizde örgütlenmeyi tam yerine getiremedik. Elazığ’da il örgütünü kurduk. Aynı zamanda Elazığ’da İl Başkan Yardımcısıyım. Tunceli ile olan yakın ilişkilerimizden dolayı elimizden geldiğince Tunceli il örgütünü kurmak için gayret edeceğiz.

Bu konuda buradaki dostlarımızla görüşmeler yaptık. İnşallah yakın zamanda, halkın içinden halkı seven bir il başkanı bulunacaktır diye düşünüyorum.

İyi Parti yeni kurulan bir parti, insanlarımıza ulaşmak için uğraşıyoruz. Fakat Meral Akşener’in önünde bir basın engeli var. Özellikle ulusal basının yüzde doksanı iktidarın elinde ve denetiminde olduğu için Meral Akşener ile ilgili haberleri mümkün olduğunca vermiyorlar, verseler bile çok kısıtlı veriyorlar.  Hatta birçok kanalda lehinde konuşulduğu halde hanımefendiye söz hakkı tanımıyorlar. Bu durumda kendisini ifade edemediği için gecesini gündüzüne katmış, il il gezip kendisini anlatmaya çalışıyor. Gittiği her yerde Meral Akşener’e ciddi sempati oluşuyor. Belki doğru bir anketçi değiliz ama vatandaşlarla konuştuğumuzda; Meral Akşener değerli bir insan. Biz eskiden kime oy vereceğimizi bilmiyorduk, mecburen Ak Parti ye veriyorduk oylarımızı, diyorlar.

Sayın Akşener bu oylara sahip çıkabilecek kadar değerli bir insan. Teşkilatı kurmakta zorlanmayacağız diye düşünüyorum.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3633
 Dün : 12155
 Toplam : 26093642
 Ip No : 54.198.55.167