Sürmanşet 15.10.2019 08:40:03 1713 defa okundu

Ateş “Göç eden vatandaşların Tunceli’ye dönmesi için devlet el uzatsın”

TUNCELİ/YEREL-“90’lı yıllarda Tunceli’nin 350 köyünden 45 bin vatandaş göç etti” VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Tunceli EMEK- CHP Tunceli İl Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Ateş ile son zamanlarda partisinde yaşanan gelişmeleri konuştuk. Ateş; il teşkilatında yaşanan olayları değerlendirirken, “CHP kendi örgütüne eğilsin baksın. Güzel bir örgüt. Milletvekilleri örgütü bölmeye çalışsa da, genel merkez engel olsun. Parti bu toplumun partisidir. Kişilerin özel siyaset alanı değildir.” dedi. Ateş, sözü Tunceli’nin yaşadığı bazı çaresizliklere getirdi ve “Boşaltılan köylerde sincapların ektiği palamutlar 30-40 yaşına girdi. Kadastro geldi, sincapların palamut ektiği tarlalarımızı orman yaptı. Terör köylerimizi, sincaplar da palamut dikerek tarlalarımızı elimizden aldı.” ifadelerini kullandı.

 

 “Terör nedeniyle köylerimiz boşaltıldı”

Tunceli merkez Atatürk Mahallesi’ndeki pazar yerinde konuştuğumuz Cumhuriyet Halk Partisi Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Ateş ile son zamanlarda partisinde yaşanan gelişmeleri konuştuk.  Türkiye’nin ve Tunceli’nin birçok sorunu olduğunu söyleyen Ateş, 1990 sonrası yaşanan köy boşaltmalarıyla Tunceli’nin 350 köyünden 45 bin vatandaşın göç ettiğini aktardı. Köye dönüşlerin sağlanması için devletin vatandaşları teşvik etmesi gerektiğini ifade eden Ateş, “Terör nedeniyle köylerimiz boşaltıldı. Köylere geri dönmek isteyenler için imkanlar mevcut değil. Halbuki Türkiye büyük bir devlet. Nasıl ki Suriyelilerin ülkemizde barınmasını sağlıyorsa, Tunceli’de göç eden 350 köyümüzdeki vatandaşın ilimize dönmesi için devletimizin el uzatması lazım. Devlet el uzatırsa, çoğu insan memleketine, köyüne dönmek istiyor.”  dedi.

 

“Köylerine geri dönmek için koşullar mevcut değil”

Türkiye’deki emekli maaşlarını da değerlendiren CHP’li Ahmet Ateş; “Cumhuriyet Halk Partisi’nde İlçe Başkanlığı yaptım. Gençlik Kolları ile başladığım siyasi hayatımda, 4 dönemdir de Disiplin Kurulu Başkanıyım. Tunceliliyim. Memleketimi, insanlarımı severim. Dünyada açılmayan kapının kilidi insan sevgisidir. Hiç kimseye küskünlüğüm, dargınlığım olmaz. Devlet Su İşleri’nde çalıştım. Emekli oldum. Siyasete atıldım. Siyasete başladıktan sonra Dünya’nın dört bir yanında terör olayları başladı. Terör nedeniyle köylerimiz boşaltıldı. Köylere geri dönmek isteyenler için imkanlar mevcut değil. Halbuki Türkiye büyük bir devlet. Nasıl ki Suriyelilerin gidiş gelişlerini sağlıyorsa, Tunceli’de boşaltılan 350 köyümüzdeki vatandaşın ilimize dönmesi için devletimizin el uzatması lazım. Devlet el uzatsa çoğu insan memleketine, köyüne dönmek istiyor. 

 

“Terör köylerimizi, sincaplar da palamut dikerek tarlalarımızı aldı elimizden”

1990’dan sonra 350 köy boşaltıldı. 45 bin insan buradan göç etti. Devletime sesleniyorum. Vatandaşların köye dönüşlerini sağlayın. Suriyelilere verilen değeri Dersim’in dağlarındaki köylere versinler, üretim çoğalır. Köylerde yapılan üretim organiktir. Balımız, sütümüz, yoğurdumuz öyle. Herkes geçimini sağlar. Boşaltılan köylerde sincapların ektiği palamutlar 30-40 yaşına girdi. Kadastro geldi, sincapların palamut ektiği tarlalarımızı orman yaptı. Terör köylerimizi, sincaplar da palamut dikerek tarlalarımızı aldı elimizden.

 

“İnsanların mağduriyeti göz önüne alınmalı”

2/B yasası çıktı. Yasa Tunceli’ye uygulanmadı. Milletvekillerimize söyledik. Parlamentoda dile getirmediler. İnsanların mağduriyeti göz önüne alınmadı. Bu insanların oylarıyla parlamentoya giren insanlar dönüp arkasına bakmalı. Kim bize oy verdi? Nasıl geldik buraya? Geçmişteki milletvekillerimiz ve şimdiki milletvekillerimiz Dersim’in sorunlarını dile getirmeli. Bizim buna ihtiyacımız var.

 

“Emeklilerin maaşına düzenleme getirin”

Bakın köylerden gelen ürünler para etmiyor burada. Halbuki domatesi, biberi, patlıcanı, üzümü organiktir. Ama maalesef insanların sorunlarına çözüm ararken kapılar kilitleniyor. İnsanlar kendisini ifade edemiyor. Hayat pahalı. Ben 27 yıl devlet memuru olarak çalıştım. Elime geçen 2 bin lira para. Bununla torunlarıma harçlık mı vereyim? Ev kirası mı vereyim? Boğazıma mı vereyim? Parlamentoya sesleniyorum; Emeklilerin maaşına düzenleme getirin. Bizim seçtiğimiz milletvekili 20 bin lira alıyor. Dönüp arkasına bakmıyor bu vatandaş bana oy verdi ona da zam yapalım. Bizim zammımız % 3-% 4. Utanç verici. Bir çay beş lira. Parlamentodakilerin çoğunun babası emekli. Gitsin babasına desin ‘sen aç mısın, susuz musun? Gidiyorsun pazarlarda artıkları topluyorsun. Acaba benim vicdanım rahat mıdır?’ bunu düşünsünler. Parlamentoda birbirinizle uğraşacağınıza, vatandaşın sorununa değinin.

 

“Atatürk ilkelerine ne zarar verelim ne de aleyhine çalışalım”

20 senedir Suriye’yi almış sırtınıza geziyorsunuz. Toprağını size mi verecekler? Orada ölen şehitlerimiz burada defnediliyor. Türkiye’nin elini Suriye’den çekmesi lazım. Amerika, Rusya kiralık asker gönderiyor. Türkiye bizim gençlerimizi gönderiyor. Ben gençlerin orada ölmesine razı değilim. Vicdanım kabul etmiyor. Kendi topraklarımızda kendi mücadelemizi verelim. Biz devletlerin çoğundan iyiyiz. Avrupa’da da gezdim. Atatürk’ün bize hediye ettiği, bu güzelim Türkiye’de Atatürk ilkelerine kesinlikle karışmayalım. Onun getirdiği ilkeler dünya çapında geçerli. Atatürk ilkelerine ne zarar verelim ne de aleyhine çalışalım. Vatandaşı eşit görelim. Bölmeyelim. Allahımız, Peygamberimiz, Kuranımız bir ise, siyaset bizi bölmesin.

 

“Parti bu toplumun partisidir”

Benden olanın karnı doysun da benim siyasetimden olmayan gitsin dilensin. CHP kendi örgütüne eğilsin baksın. Güzel bir örgüt. Milletvekilleri örgütü bölmeye çalışsa da Genel Merkez engel olsun. Herkes kendi akrabasını yerleştirmesin partiye. Parti bu toplumun partisidir. Kişilerin özel siyaset alanı değildir. Toplumun lafının geçerli olması lazım.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 15703
 Dün : 40026
 Toplam : 37815804
 Ip No : 3.237.43.68