Güncel 4.12.2020 19:38:00 762 defa okundu

Asgari ücret zammı görüşülürken

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri asgari ücret toplantısı öncesi Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan KESK Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mazlum Doğan eleştirilerinin ardından önerilerini açıkladı

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri asgari ücret toplantısı öncesi Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan KESK Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mazlum Doğan, “Asgari ücret, taban ücret olarak en düşük memur maaşı seviyesine yükseltilmelidir” dedi. Doğan, “Ekonomik krizin yükü işçi, işsiz, yoksul köylü, küçük esnaf, emekli kısacası tüm halkın omuzuna yüklenmiştir. Emekçiler bu dönemde ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği, zorunlu izne çıkarmayla fiilen 1100-1700 TL düzeyine düşen ücretlerle hayatta kalmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

 

“Ekonomik krizin yükü işçi, işsiz, yoksul köylü, küçük esnaf, emekli kısacası tüm halkın omuzuna yüklenmiştir”

“Pandemi ve pandemiyle birlikte daha da şiddetlenen ekonomik krizin çarklar dönecek ısrarı nedeniyle her gün yaşam şartları daha da ağırlaşan işçi sınıfı, emekçiler ve yoksul halk kitlelerinin üzerine bir kâbus gibi çöktü” diyen Doğan, “Ekonomik krizin yükü işçi, işsiz, yoksul köylü, küçük esnaf, emekli kısacası tüm halkın omuzuna yüklenmiştir. Emekçiler bu dönemde ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği, zorunlu izne çıkarmayla fiilen 1100-1700 TL düzeyine düşen ücretlerle hayatta kalmaya çalışıyor. Emekçilerin bu duruma düşmesinin sorumlusu siyasi iktidardır. Ne var ki “eve ekmek götüremiyorum” diyen esnafa ‘abartma al bir keyif çayı iç’ ‘ne iş olsa yaparım’ diyen işsizin feryadına ‘işsizlik yok, mesele mesleksizlik, mesele iş beğenmezliktir’ diye cevap verildiği günlerden geçiyoruz” şeklinde konuştu.

TALEPLER SIRALANDI

Doğan “Asgari ücret; kıstasın açlık sınırı olarak alınmadığı, hak kayıplarını karşılayacak, insanca yaşanabilecek bir düzeyde olmalıdır” dedi ve taleplerini şöyle sıraladı:

“*İşten atmalar gerçekten yasaklanmalı ve ücretsiz izinler durdurulmalıdır. Tüm emekçilere, iş güvencesi sağlanmalıdır.

*Asgari ücret, taban ücret olarak en düşük memur maaşı seviyesine yükseltilmelidir. Aynı zamanda asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

*Artan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında eriyen tüm ücretler iyileştirilmeli ve maaşlara ek zam yapılmalıdır.

*Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalı ve fiyatlar dondurulmalıdır.

*Ağırlaşan ve kötüleşen çalışma koşulları nedeniyle her geçen gün hızla artan iş cinayetlerine ve iş kazalarına karşı, işçi sağlığı iş güvenliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

*Herhangi bir gelir ve ücret kaybına izin verilmeden çalışma saatleri düşürülmelidir.

*Vergi tabana değil tavana yayılmalı ve az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

*Grev hakkının yasaklanması yönündeki her türlü uygulamaya son verilmeli ve emeğin hakkını koruyabilmesi için sendikalaşmanın önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

“Yap işlet devret” modeliyle yaptırılan ve kamudan sürekli patronlara kaynak aktarılan sözleşmeler iptal edilmeli ve Varlık Fonu lağvedilmelidir.”

“TALEPLERİ KAZANMANIN YOLU MÜCADELEDEN GEÇER”

Talepleri kazanmanın yolunun mücadeleden geçtiğini belirten Doğan “Başta sendikalar, meslek örgütleri olmak üzere siyasi partiler, emek ve demokrasi güçleri olarak haklarımızı ve taleplerimizi kazanmanın, özgürlük alanlarını genişletmenin, iktidarın baskı ve sömürü politikalarını geriletmenin yolu birlikte hareket etmekten ve ortak mücadeleden geçmektedir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4192
 Dün : 14351
 Toplam : 41066682
 Ip No : 3.236.156.34