Sürmanşet 21.9.2019 19:16:28 624 defa okundu

Arslan, “Savaş 27 gün sürdü”

19 Eylül Gaziler Haftası nedeniyle Gazi Mehmet Arslan ile konuştuk.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tunceli Şube Başkanı Mehmet Arslan, Kıbrıs Barış Harekatına katıldığını, 27 gün süren savaşta yaralandığını söyledi. Derneğin 52 üyesinin olduğunu belirten Arslan,  aidatlar dışında gelirlerinin olmadığını ifade etti.

 

“Kıbrıs halkını Rum zulmünden ve katliamından kurtardık”

Tunceli EMEK-Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tunceli Şube Başkanı Mehmet Arslan ile konuştuk. Bizimle savaş anılarını paylaşan Arslan, dernek hakkında da bilgi verdi. Arslan, “2 Mart 1974 yılında asker oldum. 6 aylık askerken Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldım. Her iki barış harekatında da bulundum. Barış Harekatı 20 Temmuz 1974 yılında başladı. 16 Ağustos 1974’te sona erdi. Savaş 27 gün sürdü. Kıbrıs halkını, Rum zulmünden ve katliamından kurtardığımız için çok mutluyum. Kıbrıs’ta yok edilmek istenen soydaşlarımızı 498 yiğidimizin kanıyla kurtararak onlara bir vatan, bayrak ve özgürlüklerini hediye ettik.

 

Şehitlik ve gazilik önemli

Şehitlik ve gazilik, inanç ve kültürümüzde önemli ve müstesna yeri olan mertebelerdir. Şehitlerimiz ve gazilerimiz vatan için kanını, canını veren eşsiz kahramanlardır. Bugün bu cennet vatanda bağımsız ve hür yaşıyorsak, bunu gazi ve şehitlerimize borçluyuz.

 

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk şehit ve gaziye verilen önemi şu sözleriyle ortaya koymaktadır. ‘Türk tarihinin altın sayfalarına adını yazdıran şehit ve gazilerimizin hatıralarını yüceltmek onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.’ Atatürk’ün bu sözleri ışığında yüce devletimizden şehitlerimizin hatıralarına ve gazilerimize her alanda ahde vefa duygusu ile daha fazla sahip çıkılmasını diliyorum. Şehit, malul gazi ve muharip gazi birbirini tamamlayan kutsal unsurlardır. Savaşan her asker bu üç unvandan birine sahip oluyor. Bu unsurların hepsi kahramanlık sembolüdür.  

 

“Sayın Valimizin destekleriyle ayaktayız”

Bugün derneğimizin 52 üyesi var. Aidatların dışında herhangi bir gelirimiz yok. Sayın Valimizin destekleriyle ayaktayız.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3116
 Dün : 20651
 Toplam : 36705141
 Ip No : 3.230.154.129