Kadın & Sağlık 30.9.2019 10:09:25 1143 defa okundu

Araştırma: “Türkiye’de halkın % 89’u sağlığından memnun”

“Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, Türkiye halkının yüzde 89'u sağlığından memnun. Vatandaşlar sağlıklı kalmak için yediğine, içtiğine ve uyku düzenine dikkat ettiğini söylüyor ancak, uzmanlar aslında sağlıklı bir toplum olmadığımız görüşünde. Yüzde 89'u sağlık durumundan memnun olan Türkiye halkının yüzde 84'ü ise mevcut sağlık durumunun hayat kalitesini olumlu etkilediğini düşünüyor. Bu oran 2016 yılında yüzde 72 seviyesindeydi.

 

Uzmanlar bu görüşe katılmıyor

Philips Türkiye tarafından, IPSOS iş birliğiyle ikincisi gerçekleştirilen “Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması”nın sonuçları açıklandı. 

 

12 ilde vatandaş ve uzmanlardan oluşan 1300'ü aşkın kişiyle yapılan çalışmaya göre, Türkiye halkının yüzde 65’i sağlıklı kalabilmek için yediğine, içtiğine ve kullandığı ürünlere dikkat ediyor. Yine yüzde 65'lik bir kesim uyku düzenine dikkat ettiğini söylüyor.

 

Araştırmaya katılanların yüzde 83’ü mevcut kilosundan memnun olduğunu belirtirken, yemek yeme alışkanlıklarını, sağlıklı yaşam kavramıyla özdeşleştirenlerin oranı yüzde 70'i buluyor. Yüzde 57’lik bir kesim ise her gün taze, meyve/sebze suyu tüketmeye özen gösterdiğini belirtiyor.

 

Katılımcılara göre, yüzde 68 ile stres sağlığı olumsuz etkileyen en önemli faktörlerin başında gelirken; hava kirliliği, sigara-tütün kullanımı, düzensiz beslenme, hareketsizlik ve uykusuzluk diğer olumsuz faktörler arasında yer alıyor.

 

Uzmanlar: “Aslında sağlıklı bir toplum değiliz”

Ancak aynı araştırmaya katılan fikir önderleri, halkın yansıttığının aksine aslında sağlıklı bir toplum olmadığımız görüşünde.

 

Uzmanlara göre, Türkiye'de obezite hızla artıyor ve halk olarak spor yapmayıp, aynı zamanda çok hareketsiz yaşıyoruz.

 

Uzmanlar, koruyucu sağlık konusunda da daha fazla bilinçlendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğu görüşünde.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5954
 Dün : 31629
 Toplam : 37599328
 Ip No : 3.81.28.10