Eğitim 22.2.2021 20:58:57 1183 defa okundu

“Anadil haktır, engellemek suçtur”

Anadil Günü kapsamında HDP Dersim İl Örgütü, parti binasında panel düzenledi.

 

Anadili Günü paneli

Anadil Günü kapsamında HDP Dersim İl Örgütü, parti binasında panel düzenledi. Panele, HDP milletvekilleri Kemal Bülbül ve Alican Önlü ile Dilbilimci Narin Gezgör konuşmacı olarak katıldı.

Kirmançkî lehçesinde “Ju zon kê vindî bo, ju sar kî mireno” yazılı pankartın açıldığı panelde konuşan Dilbilimci Narin Gezgör, “21 Şubat Kürt halkı için kutlama değil, mücadele günüdür” dedi.

 

“İSİMLER DEĞİŞTİRİLDİ, KÜRTLER ÖZÜNDEN UZAKLAŞTIRILDI”

Gezgör, “Kürtlerin birçok köy, şehir isimleri değiştirildi, özünden uzaklaştırıldı. Anne diliyle kendilerini ifade eden çocuklar eğitime başladıktan sonra asimilasyonla yüz yüze kalıyor. Anneler hastaneye gittiğinde kendini ifade edemiyor” diye konuştu.

 

BÜLBÜL “HALK OLMA ÖLÇÜTLERİNDEN BİRİ DE DİLDİR”

Anadilin önemine değinen HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Halk olmanın temel ölçütlerinden biri de dildir. Temel sorun anadil haktır, anadilin eğitim dili olması veya konuşulması için bilmem hangi sözleşmeden, hangi dereden yararlanmaya gerek yoktur. Dil haktır bitmiştir. Bu hakkı engellemek de suçtur” ifadelerini kullandı.

 

“BU HALK ADINA SİYASET YAPAN, MÜCADELE EDEN PARTİLİLER, DİLİYLE HİZMET ETMELİDİR”

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ise yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Dilimiz için mücadeleler yaşandı. Bunun en büyük emektarı da bizim yerel yönetimlerdi. Bir dilin kaybolmasında sistemin, devletin mutlaka payı yüksektir. Bir diğer paysa bizlerindir. Dili evde, yaşamda, her yerde kullanmıyoruz. Daha toplumsal yansa bu halka öncülük eden siyasette, yerel yönetimlerde, sanatta, ticarette her anlamda toplum için var olan dernekler, inanç kurumlarında dilin kullanılmaması, dilin yok olmasına ciddi bir zemindir. Bu anlamda bu dil temelinde hizmet edilmesi gerekiyor. Bu eksiklikleri gidermek için bu yıl bir dil kursu başlattık. En azından bu eksikliğimizi bu şekilde gideriyoruz. Bu halk adına siyaset yapan, mücadele eden partililer, diliyle hizmet etmelidir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1194
 Dün : 16663
 Toplam : 41754490
 Ip No : 3.215.180.226