Manşet 13.2.2018 09:18:12 515 defa okundu

Amipten Hallice 

Ümran Yalçın’ın Kaleminden...


Uzun zamandır eğitim müfredatımızdan ha çıkarıldı ha çıkarılacak denilen evrim teorisi dersinin nihayet bulduğunu öğrenmiş olduk. 
Evrim dersi hakkında hemen her görüşü liseli yıllarımdan beri dinleyen bir araştırmacı yazarınız olarak, eh bu konuda az da olsa fikir beyan etmeyi kendime görev edindim. 
 Efendim, hangi partiden olursak olalım; mevzubahis eğitim ya da inanç ise siyaset üstü düşünmek zorundayız. Eskilerin ifadesi ile söylersek, menfaat-i umumiye ne gerektirirse ona uymak efdaldir.
1995 yılında felsefe bölümü birinci sınıftayken Antik Yunan Filozoflarında bile evrim düşüncesinin olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım.  M.Ö. 6.yy.da Anaksimenes’e ait balık adam fikri bize her şeyden önce evrimin bilim değil felsefe olduğunu gösterir.
Evrim ile bilim de ilgilenir din de konu edinir. Bu durum ile Charles Darwin de uzun yıllar ilgilenmiş ve kendi görüşlerini Darwinizm adı altında açıklamıştır. 1859 yılında yayınlanmış olan Türlerin Menşei (Doğal Seleksiyon) adlı kitabını da okumuş bir kardeşiniz olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki evrim bir teoridir, kesinleşmiş bir bilim yasası değildir.
Bugün halen bir kesim araştırmacı bilim insanı evrime kesin bilim derken, yine aynı bilim kökenli pek çok ilim insanı evrimin bilim olmadığını; çünkü maymun-insan  ara fosillerinin henüz bulunmadığını söylemektedir. 
Evrim (evolution) elbette ki gerçektir.  Evrim bir oluşum olarak, insanlık tarihi ile yaşıttır. Evrim, bir halden diğer bir hale ilerleme, toplumsal, bilimsel ve de inançsal kısacası hayata dair her şey ile ilgilidir.
Teoridir. çünkü %100 bilimsel kesinliği yoktur. Hele ki DNA şifresinin keşfinden sonra, evrim teorisine mesafeli duruş artmıştır. Ak Partili değilim diye de yine de vurgulamak gereğini duyuyorum.  Peki, evrim teorisi okullardaki eğitim müfredatından çıkarılmalı mıdır; diye sorulacak olursa bence her teori her fikir okutulmalı, öğretilmelidir.
Karşılaştırmalı bir eğitim verilirse, herkesin fikrine saygı duyulursa neden kırgınlıklar yaşansın ki, haksız mıyım?
Evrim teorisinin  fanatiği olmak bizi bilim insanı yapmaz ya da evrim teorisini kötülemek ve  karalamak bizi dindarlaştırmaz. 
Edep bir taç imiş, o tacı giyen insan olma yolculuğunda kademeli olarak derecelere evrilirmiş. Başlı başına evrim tasavvufta da  insan-i kamil olma yolunda manevi basamağı temsil eder. Yani, süreç oluşum, ilerleme olarak evrimi her yerde bulmak mümkündür.
Evrim teorisi ise  materyalist felsefeye dayalı bünyesinde Tanrı inancı olmayan bir görüştür. Amipten hallice olmamak adına; bilime, felsefeye, sanata  ne kadar ihtiyacımız varsa,  Tanrı’ya da  en az o kadar ihtiyacımız olduğunu kendi adıma söyleyebilirim. 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5991
 Dün : 10303
 Toplam : 26432482
 Ip No : 54.144.82.216