Mazgirt 7.9.2021 13:03:42 6435 defa okundu

Akpazar’da hasat vakti

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesinde ekilen ürünlerin hasadı yapıldı. Elmalık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde ekilen kuru fasulyelerin hasadı yapıldı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesinde ekilen ürünlerin hasadı yapıldı. Elmalık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde ekilen kuru fasulyelerin hasadı yapıldı. Hasat sırasında konuşan Orhan Çelebi, “Bugün ortak emeğimizin hasadını gerçekleştiriyoruz, burada amacımız bölge halkının tarıma teşvik etmek. Daha sağlıklı ve ekonomik ürünler yetiştirmek için kooperatif bünyesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

KOOPERATİFİN EKTİĞİ FASULYELERİN HASAT ZAMANI

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesindeki Elmalık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde ilkbaharda ekilen kuru fasulyelerin hasadı yapıldı.

Hasada görevden alınarak yerine kayyım atanan Akpazar Belediyesi Eş Başkanları Orhan Çelebi, Songül Doğan ve kooperatif üyeleri de katıldı.

 

“AMACIMIZ BÖLGE HALKINI TARIMA TEŞVİK ETMEK”

Elmalık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde bu çalışmayı başlattıklarını söyleyen Orhan Çelebi, “Bugün ortak emeğimizin hasadını gerçekleştiriyoruz, burada amacımız bölge halkının tarıma teşvik etmek. Daha sağlıklı ve ekonomik ürünler yetiştirmek için kooperatif bünyesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

KURAKLIK VERİMİ VURDU

Kuraklıktan ötürü bu yıl verimin düşük olduğunu söyleyen Songül Doğan, “Halkımız ektiği ürünün karşılığını alamıyor. Halkımızdan Elmalık Tarımsal Kalkınma Kooperatifine destek vermelerini istiyorum. Ürünleri başka yerlerden almak yerine kooperatifimizden almaları hem halkımız hem de kooperatifimiz için daha iyi olacaktır. İlerleyen zamanlarda el birliğiyle daha kapsamlı çalışmalar yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

“KOMÜNAL BİR ÜRETİM YAPMALIYIZ”

Fasulye üretiminin bölgenin toprağına uygun olduğuna değinen Yusuf Polat da, “Fasulye bizim en önemli gıdalarımızdan birisi. Dışarıya bağımlılığın azalması için her ailenin kendisine göre komünal bir şekilde üretmesi gerek” dedi.

Birliktelik anlamında bir şeyler yapmaya çalıştıklarını söyleyen Metin Karabulut ise, “Şu anda nohut ektik, geçen sene arpa ile buğday ektik ama gelecek için planlarımız var” ifadelerini kullandı.

Bu haberin yapılmasında PİRHA’dan yararlanılmıştır.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8768
 Dün : 19164
 Toplam : 49802813
 Ip No : 18.232.53.185