Siyaset 5.7.2021 16:11:44 2446 defa okundu

Akagündüz Lödek’te

Doğduğu topraklara teslim edildi

Paris'te yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Mehmet Ali Akagündüz, Mazgirt’e bağlı Lödek Köyünde toprağa teslim edildi

HAK-PAR Fransa Temsilcisi Mehmet Ali Akagündüz, beyin kanaması nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz gün hayata veda etti. Akagündüz'ün naaşı vasiyeti üzerine Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Lödek köyünde düzenlenen cenaze törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir ve çok sayıda partilinin de katıldığı cenaze töreninde Akagündüz’ün hayatı ve yazdığı şiirler okundu.

 

58 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

1963 yılında Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Lodek Köyü'nde ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Akagündüz, ilk ve orta okulu Pülümür yatılı okulunda bitirdi. 1978'de ailesi Fransa'ya yerleşti. Akagündüz, mültecilik koşulları nedeniyle okula devam edemedi ve genç yaşta işçi olarak çalışmaya başladı.

Yurtseverliği kadar emekçiliği ve siyasal bilinci ile de ön plana çıkan Akagündüz, Fransa Genel İş Konfederasyonu (CGT) üyesi oldu.  Bir dönem Kürdistan Dernekleri Federasyonu (KOMKAR) ve bir dönem de Kürdistan Sosyalist Partisi'nde (PSK) çalışmalarda bulundu. Akagündüz son olarak da HAK-PAR Fransa temsilciği görevini yürütüyordu. Vasiyeti, “Beni Kürdistan bayrağı ile köyümde toprağa verin” oldu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13612
 Dün : 18615
 Toplam : 45536282
 Ip No : 3.239.58.199