Siyaset 7.11.2017 08:49:49 829 defa okundu

AKM'nin Yerine Yapılacak Yeni Proje Tanıtıldı!

İstanbul Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak opera binası Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle tanıtıldı.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni AKM’nin 2019 yılının ilk çeyreğinde açılacağını duyurdu. Erdoğan, proje kapsamında AKM’nin önü ile birlikte Taksim Meydanı’nın araç trafiğine kapatılacağını da söyledi.

 

PEKKAN VE GENCEBAY DA KATILDI

"Yeni  Atatürk Kültür Merkezi Projesi"nin tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleri, belediye başkanları, aralarında sanatçılar Orhan Gencebay, Ajda Pekkan'ın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda "Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi"nin tanıtıldığı bir video ve fotoğraflar yayınlandı. Projeyi Mimar Murat Tabanlıoğlu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 yıl önce başlamalıydı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projenin detaylarını açıkladı. Yeni AKM'nin 2019 yılının ilk çeyreğinde açılacağını duyuran Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

 

“Bugün projesinin tanıtım toplantısını  yaptığımız Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni dönemin sembol eserlerinden biri  olacağına inanıyorum ve Taksim Meydanı inşallah çok daha farklı hale geliyor, çok  daha zenginleşiyor. Hizmete girdiğinde AKM, ülkemiz için sembol bir mekân haline gelecektir. Biliyorsunuz AKM açılışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra yangın felaketi sebebiyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır. 1977’nin ardından depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmetler önemlidir. İncelemeler bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir. Gerek mimarımız Murat Bey, gerekse diğer arkadaşlarımız Atatürk Kültür Merkezi’nin yapılışından bugüne kadar geçirdiği süreci çeşitli yönleriyle, gerek ikili görüşmelerimizde gerekse burada ifade ettiler. Sizlerin de gördüğü gibi Atatürk Kültür Merkezi, maalesef talihsiz bir mekândır.  İlk gündeme geldiği 1930’larda başlayan macerası yaklaşık 40 yıl sonra ancak 1969 yılında fiziki gerçekleşmeyle sonuçlanabilmiştir. Açılışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra ise bu defa yangın felaketi sebebiyle kapılarını tekrar kapatmak zorunda kalmıştır. 1977’de yeniden yapılışının ardından depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmetler elbette önemlidir. 2007 yılından itibaren farklı kurumlar tarafından yapılan incelemeler bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir.”

 

2019'un ilk çeyreğinde bitireceğiz

 

AKM’yi inşallah 2019 ilk çeyreğinde, Murat Bey'den sözünü aldım, bitireceğiz. Zaten mermerlerine varıncaya kadar her şeyleri sundular. Beraberce bakanımla birlikte şu uygundur, şu değildir, hazırlıklarını yaptık. Adım adım bunları takip edeceğiz. İşimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalamak da mümkün değildir. Bu olmazsa olmaz bir süreç.

 

Taksim meydanı da yayalaştırılacak

 

Taksim Meydanı’nda inşallah araçları da  görmeyeceğiz. Gümüşsuyu’ndan geliş ve araçlar oradan yerin altından Mete Caddesi’nden Taşkışla’ya doğru devam edecek. Dolayısıyla Atatürk Kültür  Merkezi’nin önünde bir araç trafiğini görmeyeceksiniz. Aynı şekilde Marmara  Oteli’nin önünde de bir araç trafiği görmeyeceksiniz. Orada da yine yerin altına  almak suretiyle tamamen yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı’nı göreceksiniz.  Dolayısıyla Taksim Meydanı’nın bu yayalaştırma süreci, yeni peyzaj  düzenlemeleriyle birlikte meydana farklılık kazandıracak, farklı bir zenginlik  getirecek.

İnşallah 2 bin 500 kişi içerde programları izleyecek ama bunun dışında da dışarıda dev ekrandan inşallah halkımız meydanda gelecek, icabında çimlerin üzerinde bankların üzerinde ekrandan orayı izleme imkanı bulacak. Dünyada gelişmiş ülkeler meydanlarıyla anılır. Hepsinin kendilerine has dev meydanları vardır. Bizim maalesef bu tür meydanlarımız hep yok edildi, yok oldu. İnşallah Taksim yeniden o özelliğine kavuşacak ve bu trafiğin tamamen yer altına alınmasıyla Taksim Meydanı inşallah ortaya çıkacak.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2054
 Dün : 16118
 Toplam : 26038526
 Ip No : 54.198.55.167