Sürmanşet 23.11.2021 08:30:48 356 defa okundu

AİLEDE ÇÖZÜMLER

Doç. Dr. Şafak Nakajima Yazdı...

 

Ailemiz, dünyada tadabileceğimiz en büyük mutluluklarımız kadar, en derin acılarımızın da kaynağıdır.

Yakın ilişkilerde duygular, düşünceler ve değerler bulaşıcı olduğundan ailemiz, zihin-beden sağlığımızı henüz anne karnındayken bile etkileme gücüne sahiptir. Doktorlara başvuran, hastaneleri dolduran milyonlarca insanın hastalıklarının kökeninde, çözümlenmemiş, içinden çıkamadıkları aile sorunları yatar. O nedenle bir hekim ve birey/aile danışmanı olarak, hastalarımın aile öykülerini çok kapsamlı sorgularım.

Sizlerle birkaç haftadır, aile dinamiklerinizi anlamanıza yardımcı olması amacıyla, benim de sıklıkla yararlandığım Bowen aile sistemleri kuramını paylaşıyorum. Önceki bölümleri bu sayfada bulabilirsiniz. Üçgenleri ele aldığım 3. Bölüm üzerine, hastalarım ve okurlarımdan yoğun geri bildirim aldım. Birçok kişi, kendi ailesindeki üçgenleri artık net görebildiğini ve ilişkilerinde çok daha bilinçli olduğunu söyledi.

Bugün size, “Benliğin Farklılaşması” konusunu anlatacağım ki bu konunun bizimki gibi, feodal ilişki biçimlerinin hala çok güçlü olduğu bir toplumda büyük önem taşıdığı kanısındayım.

Benlik farklılaşması kısaca kendinizi, ailenizin sizi tanımlama biçiminden kurtarmanız demektir. Benliğiniz yeterince farklılaşabildiyse, aile üyelerinizden farklı görüş ve değerlere sahip olabilirsiniz. Bu durum ailenizle bağlarınızın kopması anlamına gelmez. Aksine çok daha içten bağlar kurabilir, aranızda bir çelişki yaşandığında, kendi duygu ve düşüncelerinizi savunabilir, onlardan farklı bir tepki biçimi seçebilirsiniz.

Benlik farklılaşmasının özü, duygularla düşünceleri ayırt edebilme, akılcı davranabilme becerisidir.

Benliği farklılaşmış insanlar daha sakin, kararlıdır ve stres dirençleri yüksektir. İç tutarlılığa sahip olduklarından ilişkilerinde, iş ve sosyal yaşamlarında güvenilir ve başarılıdırlar.

Farklılaşmamış insanlarsa, duygu ve düşüncelerini birbirinden ayıramazlar. Kendi duygularını başkalarının duygularından da ayıramadıklarından, sorunlar hakkında ne hissettiklerini, ne düşündüklerini, olayları nasıl yorumlamaları gerektiğini bilemezler. Akılcı düşünmeleri gerektiğinde duygularla dolup taşar, içgüdülerine yenik düşer ve mantıklı davranmakta güçlük çekerler. Benlik farklılaşması yetersiz insanlar yalnızca sağlıksız ilişkiler kurmakla kalmaz, muazzam bir iç karmaşa da yaşarlar.

Siz de böyle bir insansanız, yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmanızı isteyen, duygularınızı ifade ettiğinizde size kötü davranan, uzaklaşan ya da terk eden aile bireyleri arasında kendinizi güvensiz hissedersiniz.

Nerede “evet” nerede “hayır” demeniz gerektiğini bilemezsiniz.

Kafanız karışıktır.

Onay beklersiniz, bağımlılıklara ve bağımlı ilişkilere açık hale gelirsiniz. Karar almakta zorlanırsınız. İnsanların size güvenmediğini hissettikçe özgüveniniz büsbütün azalır. Stres direnciniz düşük olduğundan, sık sık hastalanabilirsiniz.

Söylemek ya da yapmak istediklerinizi yapamadıkça, başkaları tarafından kontrol edildikçe öfkelenirsiniz. Ya da gerçek duygu ve düşüncelerinizi bastırdığınız için kendinizi duyulmayan, görülmeyen, fark edilmeyen biri gibi hissedebilir, zamanla kaygı ve depresyon sarmalına girebilirsiniz.

Kararları güçlülerin aldığı, büyüklerin, öğretmenlerin, devletin mutlak söz hakkına sahip olduğu aile ve toplumlarda, benliğin farklılaşması fevkalade zordur. Ancak zor demek, imkânsız demek değildir! Karar veren her insan değişebilir; benliğini özgünleştirebilir ve iyileşmesinin yolu da buradan geçer!

Farklılaşmış bir benliğin yukarıdaki tanım ve açıklamalarını tekrar okuyup kendinizle karşılaştırın!

Benliğinizin farklılaşmasının ilk adımı, onaylanmak pahasına kendi gerçeklerinizi bastırmaktan vaz geçmenizdir.

Sonra ise, kendi duygularınızı ve düşüncelerinizi olduğu kadar, yakınlarınızın da iç dünyalarını, kişilik yapı ve bozukluklarını tanımanız gerekir. Aile bireylerinin sizin üzerinizdeki etkileri, kurdukları baskı ve kontrolleri çok farklı biçimler alabilir. Bu konuda kapsamlı bilgileri, “İlişkilerin Karanlık Kuyuları” adlı kitabımda bulabilirsiniz.

Benlik farklılaşması sorunu, danışmanlık hizmetinden, psikososyal eğitimden en çok yararlanabilecek konular arasındadır.

Kendinizi farklılaştırdığınızda, kendi duygu ve düşüncelerinizi tanır, başkalarının duygu ve düşüncelerinden ayırabilir, cesaretle ifade edebilirsiniz. Görüşleri sizden farklı olan aile bireyleriniz de dâhil olmak üzere başkalarıyla derin bağlar kurarken, kendinizle olan bağlantınızı kaybetmezsiniz!

                                                           Doç. Dr. Şafak Nakajima

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4861
 Dün : 23381
 Toplam : 46821363
 Ip No : 54.227.97.219