İlçe Haberleri 20.6.2018 07:48:00 1116 defa okundu

AİHM, sloganı cezalandıran Türkiye’yi cezalandırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2007 yılında Tunceli’nin Hozat ilçesinde Grup Yorum konseri sırasında iki kişinin attığı sloganları “Silahlı Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak” şeklinde değerlendirerek 10 ay hapis cezası veren Türkiye yargısının kararını cezalandırdı.

 

AİHM kararında, barışçıl bir toplantıda başvurucuların şiddet içeren bir eylemde bulunmaksızın slogan atmalarının ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınması gerektiği vurgusu yapıldı ve Türkiye’yi, Mesut G. ve Emrah S.’ye 10.000 Euro tazminat ödemeye mahkum etti. Avukat Barış Yıldırım, müvekkillerine yönelik verilen bu kararı “Emsal niteliğinde olup, Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca benzer davalarda nazara alınmalıdır.” şeklinde değerlendirdi.

 

AİHM Kararında “Slogan atmak suç değil” dedi

Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım, iki müvekkili için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde açtığı davayı kazandıklarını duyurdu. Avukat Yıldırım, Türkiye yargısının slogan atmayı “Silahlı Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak” suçu kapsamında değerlendirerek 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına yönelik kararı AİHM’e taşıdığını açıkladı ve süreci şöyle aktardı;  

 

“5 Nisan 2007 tarihinde Tunceli’nin Hozat ilçesindeki belediyesi düğün salonunda Grup Yorum’un sahne aldığı etkinlikler sırasında başvuruculardan Mesut G.’nin “Mahir, Hüseyin, Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş” “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” “Dağlarda Zafer Cephede Kurtuluş” “Yaşasın Zafer Yaşasın Direniş” v.s. şeklinde slogan attığı, başvuruculardan Emrah S.’nin ise “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” v.s. şeklinde slogan attığı iddiasıyla başvuranlar hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında her iki başvurucu 16 Mayıs 2007 tarihinde Hozat İlçe Emniyet Amirliği’nde ifade verdi. Aynı gün başvurucular Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi ve sonrasında serbest bırakıldı.

 

Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma dosyası ‘Görevsizlik’ kararı verilerek Ceza Muhakemesi Kanunu 250. Madde ile Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Ceza Muhakemesi Kanunu 250. Madde ile Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, başvurucuların da aralarında bulunduğu üç kişi hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddeleri uyarınca cezalandırılmaları istemiyle Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 17.10.2007 tarihinde ceza davası açmıştır.

 

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılama sonucunda 6 Mart 2008 tarihinde başvurucular Emrah S. ve Mesut G.’nin 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca Silahlı Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi.

 

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi kararında, başvurucuların cezalandırılmasına esas deliller belirtilirken, bilirkişi raporundan bahsedilmekte ise de, bilirkişi raporunun hangi aşamada alındığı ve bilirkişi raporunun içeriği v.s. karar içeriğinden anlaşılamamaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesinde güvence altına alınan Adil Yargılanma Hakkı uyarınca bilirkişi raporunun ilgililere tebliği zorunludur. Fakat herhangi bir bilirkişi raporu başvuruculara tebliğ edilmedi.

 

Başvurucular, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 06.03.2008 tarihli kararını temyiz etmek üzere Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunuldu. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 04.07.2011 tarihli kararı ile temyiz başvurusunu reddetti ve Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 06.03.2008 tarihli kararını onamıştır.

 

Müteakiben her iki başvurucu mahkumiyet hükmünün infazı için Cezaevine alındı ve cezaları infaz edildi.

 

İç hukuk yollarının tükenmesi üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne tarafımızca başvuruldu.

 

Bugün AİHM'in Web Sitesi'nde duyurulan karar ile, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Sözleşme’nin 10. maddesinde belirtilen “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HAKKI”nı ihlâl ettiği tespit edilerek başvuruculara toplam 10.000 Euro Tazminat ödenmesine karar verildi.

 

AİHM Kararında, barışçıl bir toplantıda başvurucuların şiddet içeren bir eylemde bulunmaksızın slogan atmalarının ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınması gerektiği belirtildi.

 

Karar, emsal nitelikte olup Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca benzer davalarda nazara alınmalıdır.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9858
 Dün : 12150
 Toplam : 25526253
 Ip No : 54.80.83.123