Manşet 13.3.2019 09:05:59 359 defa okundu

ADALETİN BU MU DÜNYA!

Nurcan ÖRDEK'in kaleminden...

Gördüğüm  hepimizin alıştığı , gördüğü, sıradan saydığı bir durumdu. Olağanlaştırılan, garipsenmeyen bir durum. İlkinde gördük üzüldük, sonrasında gördük alışmaya başladık. Şu an ise doğal hayatın bir parçası gibi kanıksadık.

Benim gördüğüm sizin gördüğünüzle aynı idi, benim düşündüğüm sizin düşüncenizle aynı idi. Görmemizle düşünmemiz bir ışık hızında gerçekleşti. Ve sonra… Sonrasında  hiçbir şey değişmedi, siz işinize gittiniz ben yoluma devam ettim, o çöpleri karıştırmaya devam etti.

Kafasında ne vardı bilemezdim.

Ne düşünürdü?

O da benim gibi isyan mı ediyordu adaletsizliğe…

Geleceğini değiştirecek umutlar besliyor muydu? Düşleri yaşadığı hayatın grisine bulaşmış mıydı yoksa hala pembenin tonlarını içeriyor muydu?

Ben bunları sorgularken, o  çöpe eğilmiş yanından akıp giden kalabalığı umursamadan –ki onlar için silik bir silüetten ibaretti kendisi de-  rızkını diğer insanların atıklarından çıkarmaya çalışıyordu.

Çok kazançlı bir iş miydi? 

Sağlık güvencesi  var mıydı?

Yeni işçi sağlığı ve güvenliği yasasına göre çalışana uygun ortamlar sağlanmış mıydı?

Bu kadar çok sorunun tek bir cevabı vardı kısa ve net “HAYIR”

“Hayır”  bir kelime değil bir isyandı, bir çığlık derinden gelen ve kendi içinde hapsolan…  

Tüm bu çalışmanın, karşı karşıya kalınan bunca riskin tek cevabı, tek açıklaması “Ekmek Parası”

Evet bu kadar adaletsiz bir dünyada yaşıyorduk. Aynı gramaja sahip, aynı undan yapılmış aynı ekmeğin ederini kimisi canıyla, hastalıkla burun buruna bir yaşamla öderken,  kimilerininse günlük çocuğuna verdiği cep harçlığı bunu katlıyordu.

Bir haftalık masrafı birinin, diğerinin bir yıllık kazancına denkti.  Biri çocuğuna yurt dışı eğitimi planı yaparken, diğeri  çocuğunu aç bırakmama, çıplak bırakmama derdindeydi.

Gördüklerimin etkisinden mi bilemem ama uzaklardan, çok uzaklardan Yunan topraklarının uzandığı coğrafyadan, yüzyıllar öncesinden bir ses duyuyordum “çıt” diye kırılıveren. Themis adaletsizliğin karşısında terazisini parça parça ediyor…

Ne Yunan mitolojisinin tanrıları, ne  semavi dinlerin kutsal kitapları çözüm bulamadıktan sonra, insanlar arasındaki bu uçurumlar ve simgeler yerle bir oluyor inançlarla birlikte…

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6817
 Dün : 16086
 Toplam : 29315983
 Ip No : 52.23.234.7