Eğitim 13.9.2019 08:11:43 1186 defa okundu

81 ilde 100 bin aileye destek

Hükümet tarafından bu yıl 100 binden fazla aileye 1 milyar liralık eğitim desteği verileceği duyuruldu.

Bu destekle çocukların temel okul ihtiyaçlarının karşılanmasının amaçlandığı belirtildi.

 

Okula devam zorunlu

Yardıma ihtiyacı olan ailelere yönelik şartlı eğitim yardımından yılda ortalama 2.2 milyon çocuğun yararlanacağı açıklandı. Açıklamada, son 16 yılda şartlı eğitim için 6 milyar 223 milyon liralık ödeme yapıldığı bildirildi. Bu kapsamdaki çocukların daha iyi eğitim almaları ve kaliteli hizmete ulaşmalarını sağlamak için "çocuk koruma sistemi"nin güçlendirildiği aktarıldı. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri kapsamında annelere çocuk başına aylık yaklaşık 830 lira destek verildiği, 2003'ten bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık 285 milyar lira tutarında sosyal yardım yapıldığı açıklandı.

 

Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik yürütülen proje ile 11 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı. Çocukların sosyal hizmet kuruluşları yerine ailelerinin yanında desteklenmesini amaçlayan program kapsamında Ağustos ayı sonu itibariyle 81 ilde yaklaşık 130 bin çocuk desteklendi. Okul Destek Projesi kapsamında ise 24'e yakın ilde 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan, sosyal ve ekonomik yoksunluk içerisindeki kız çocuklarına destek veriliyor.

 

Şartlı eğitim yardımı almanın birinci koşulu ise yardım alan ailelerin çocuklarının okula devam etmesi zorunluluğu. Şartlı eğitim yardımı almaya başlayan çocukların yardımları, ailenin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece üniversite hayatlarına kadar ödeniyor.

 

Ancak ailenin şartları değişerek muhtaçlık durumlarının ortadan kalktığının tespiti durumunda şartlı eğitim yardım ödenekleri kesiliyor. Şartlı eğitim yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılıyor. Başvurular sadece okul dönemlerine bağlı kalarak yapılmıyor, yılın herhangi bir döneminde başvuru olanağı bulunuyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4835
 Dün : 15526
 Toplam : 36631688
 Ip No : 3.235.75.174