Sürmanşet 2.12.2017 15:59:50 4589 defa okundu

62 Pertekspor’un Kulüp Başkanı Hakan Özer ile söyleşi...

İşte o söyleşinin tamamı:

62 Pertekspor’un kritik maçı

Sportoto Bölgesel Amatör Lig 2. Grupta oynayan ancak 3. Lige çıkma mücadelesi veren takımlarımızdan 62 Pertekspor,  Pazar günü (yarın) grup lideri Adıyaman 1954 ile karşılaşacak. Bu önemli maç öncesinde 62 Pertekspor’un Kulüp Başkanı Hakan Özer ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Pazar günü rakibi Adıyaman 1954 Spor’u kendi sahasında konuk edecek BAL’da ilimizi Dersimspor ile birlikte temsil eden 62 Pertekspor’un Kulüp Başkanı Hakan Özer, bu karşılaşmanın çok önemli olduğunu söyledi.

 

Rakip değil kardeş takımız”

Bölgesel Amatör Lig’de ilimizi temsil eden takımlarımızdan 62 Pertekspor Kulübü, adını Dersim 62 Spor olarak değiştirdi. Ancak lig fikstürü çekildiği için bu sezon eski adıyla sahaya çıkan kulüp, haftasonu oynanacak önemli bir maça hazırlanıyor. 3 Aralık 2017 Pazar günü rakibi Adıyaman 1954 Spor’u kendi sahasında konuk edecek BAL’da ilimizi Dersimspor ile birlikte temsil eden 62 Pertekspor’un Kulüp Başkanı Hakan Özer, Dersimspor’u rakip değil kardeş takım olarak gördüklerini söyledi.

 

62 Pertekspor’u tanıyarak başlayalım söyleşiye...

Aslında yönetim kurulu kararı ile takımımızın ismini Dersim 62 Spor olarak değiştirdik. Yalnız fikstürler çekildikten sonra bu kararı aldığımız için, takımın isim değişikliğini sezon bitiminde resmi olarak değiştirebileceğiz. Yeni sezonda Dersim 62 Spor olarak sportif faaliyetlerimize devam edeceğiz. Sonuçta şehrimize ikinci takımı kazandırdık. Ancak Dersimspor’da da benim emeğim çok. Bunu kamuoyu da, eski ve yeni başkanları da bilir. Bizler Dersimspor’un düşmanı değiliz. Dediğim gibi maddi ve manevi çok emeğim var. Hatta bununla ilgili bir örnekte verebilirim: Yeşil Bursa maçında takıma prim açıkladım, o maçı alsaydık düşmeyecektik. Dedim ki kulüpten olan borçlarınızı karşılayacağız arkadaşlar, yeter ki bu maçı alın. Şuan Dersimspor’un eski kurucularından tutun da başkanlık yapmış kişilerin hepsinin etrafımızda toplanmaları benim ayrıca hoşuma gidiyor. Şundan dolayı hoşuma gidiyor, çünkü doğru olmak bizim asıl hedefimiz. Biz her ay gelir-gider tablomuzu resmi sayfamızdan açıklıyoruz. Nereye ne kadar harcamışız, ne kadar gelirimiz olmuş hepsini açık bir şekilde gösteriyoruz. Bir şehir takımıyız, cebimizden de harcasak sonuç olarak şehre mal olmuş bir takımız. Kişiler gelip geçicidir. Biz yarın gideriz, bizden sonra gelen arkadaşlarımıza güzel bir spor kulübü bırakmak isteriz. Altyapıya yönelik hedeflerimiz var, çalışmalarımız devam ediyor. Kendi çocuklarımızı yetiştirip futbola kazandırmak istiyoruz. İlimizde güzel spor komplekslerinin yapılmasını önemsiyoruz. Bunun için birtakım çalışmalar yaptık. Ve bu çalışmalara devam edeceğiz. Amatör ligde istediğiniz birçok şeyi kolay yapabilme şansına sahip olunmuyor. 3. Lig, Profesyonel Lig’deki ilk kulvar, buraya çıktıktan sonra devlet yardımı daha kolay alınabiliyor. Şehrimize bu anlamda katkıda bulunabiliriz. Ancak daha 60 günlük bir takımız. Bu hafta Adıyaman Spor Kulübü gelecek. Bizim rakibimiz Adıyaman Spor, şehrimizin takımı bizim rakibimiz değil, kardeşimizdir. Dediğim gibi kişiler gelip geçicidir, kurumlar kalıcıdır.

 

Kulübün kuruluş yılı nedir?

62 Pertekspor geçmişi olan bir kulüp, 1960-1970’li yıllarda kurulan bir kulüp.

60 günlük takımız derken kastettiğim şuydu; Takımın başına geçtiğimizde profesyonel bir takım yoktu, tamamen amatör, bir mahalle takımı gibiydi. Futbolcu transferleri yapılmamıştı. Bunların hepsi maddi olanaklarla olacak işler, biz o zaman devreye girdik ve aldık.

 

Röportajımızın hedefi Dersimsporu yenmiş olmanız değil. Dersimspor’da ilimizin takımı. Amacımız sizi tanıtmak. Ancak Dersimspor ile nasıl bir sıkıntı yaşıyorsunuz ki röportaja Dersimspor ile başladınız?

Biz de bu coğrafyada doğmuş, büyümüş bir vatan evladıyız. Dışarıdaki yorumlardan kaynaklı açıklama yapma gereği duydum. İstanbul’da yaşadığımızdan dolayı Dersimsporu bölmek için kurulmuşuz gibi söylemler var. Biz bunları kabul etmiyoruz, içerlediğimiz durumda bu. Biz şunu söylüyoruz; Bu ligden bir takım çıkacaksa ya Dersimspor ya da Dersim 62 Spor olsun. Sonuçta ikisi de bizim takımımız. Hakan Özer’de gelip geçici, diğer yönetici arkadaşlarımızda. Tanımayan insanlar farklı farklı yorumlar yapabiliyor ve bu zaman zaman aşağılayıcı boyutlara da varıyor. En sonki maçta, hükümetin köpeği sloganlarının atılmış olması, yani bu kadar alçaklaşması insanların hoş değil. Aslında bunu topluma mal etmekte istemiyorum. İstediğim insanların doğru tanıması. Kendi doğruları ile tanısınlar. Biz buraya Dersim Sporu yıkmak, karalamak, zarar vermek için gelmedik. Bu bir spor ve sporu yaparken de alttan kendi çocuklarımızı yetiştirmek, evine ekmek götürebilmelerini sağlamak, istiyoruz. Nihayetinde bu da bir meslek.

Bizim memleketimizde ne yazık ki fabrikalarımız yok, sadece marketimiz, restoranımız var. Tüketim toplumuyuz aslında. Üretime dayalı yerlerimiz yok. Futbol üretim merkezi, mekanizması haline gelmiş bir alan. Bunu şehrin sahiplenmesi bu nedenle çok önemli. Altyapıya önem vermeliyiz. Mesela; Altınordu Kulübünden bir futbolcu sattılar 25 milyona. Bizim o kadar gençlerimiz var, illa çıkar kabiliyetli birileri. Bu para ile burada neler yapılmaz? Hep bu kısmını sorgularım.

Dersimspor ile ilgili konuşmamın nedeni, maçtan sonra olan hakaretlerden ötürü üzülmüştüm ve bu duruma açıklık getirmek istedim.

 

Bir kentte bir takım mı olmak zorunda?

Değil tabi ki. Sonuçta İstanbul’da Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe gibi takımlar var.

 

Bir kentte birden fazla takım olması demek daha fazla futbolcu demek, daha fazla yeteneğin ortaya çıkması demek. Peki siz neden mahçubiyet duyuyor gibisiniz?

Sıkıntı şuradan kaynaklanıyor: Biz kendi öz sermayemizle, şu ana kadar kimseden maddi anlamda destek almadan bu kulübe katkı sunuyoruz. Yurtdışından, yurtiçinden, devletin, kendi halkımızın bağışları ile dönüyor. Bizi bu anlamda belki rakip görüyor olabilir arkadaşlarımız.

 

Onlara ayrılan bir kaynak var mı sizin kullandığınız?

Hayır böyle bir kaynak yok.

 

Bu durumda rakipte değilsiniz...

Anlatmak istediğimde bu. Biz rakip değiliz, sonuçta biz kendi paramızı harcıyoruz. Bir takım kurduk ve bu ligi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Bunu sadece sportif anlamda değil, Dersim’in, Dersim halkının yüreğinin güzelliklerini, deplasmana gittiğimiz şehirlerde temsil etmek tüm uğraşımız. Bugün baktığınızda da sanki biz başka bir ilin takımıyız gibi davrananlar oluyor. Özellikle sosyal medyada bu daha çok yaşadığımız bir durum. Tanıyanların güzel yorumları olduğu kadar, tanımayanlarında hakarete varan yorumları oluyor. Eminim ki bir çoğu da kendi menfaatlerinden dolayı bu yorumları yapıyor. Tabi ki haklı eleştirilerde oluyor, buna da zaten cevabımız oluyor. Ancak haksız yere yapılan eleştiriler, belden aşağı vurulan, saygısızca yazılanlara verecek cevabımız yok. Bu tarz kişilerin seviyesine inmek bize yakışmaz.

 

Kulübün bir hedefi, bir stratejik planı vardır.  Bunları bizimle de paylaşır mısınız?

Son 3 maçımız kaldı. Bizim hedefimiz bu 3 maçın sonucunda LİGİ 1. veya 2. sırada bitirmek. Lig maratonumuz Nisan ayının sonunda bitecek. Nisana kadar bir aksilik olmazsa, en önemli hedefimiz 3. LİG’e çıkmak. Tabi ki daha ilerisini hakediyor takımımız ancak ilk adım olarak altyapımızı oluşturmak geliyor. Gerekli olan bir spor kompleksi. 3. Lige çıktığımız zaman maddi kaynaklarımız daha iyi olacak. Devletin ve TFF’nin ayırdığı bir bütçe var. Bunlar doğru şekilde kullanılırsa eğer, 3 Lige çıkınca o zaman spor kulübünün başka kaynaklara ihtiyacı kalmamış oluyor. Ancak 3.Lige çıkana kadar, kişilere, kurumlara ihtiyaç her zaman olacak. Bu şekilde takım külfetli oluyor tabi.

 

Kulübünüzün saha ve konaklama gibi ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsunuz? Kendinize ait bir tesisiniz var mı?

Öncelikle bu konuda Sayın Valimiz Tuncay Sonel’e çok teşekkür ediyoruz. Biz 62 Pertekspor kulübünü aldığımızda futbolcularımızın, teknik heyetimizin yatacak yerleri yoktu. Şuan kulübümüz Atatürk Mahallesinde eski kız yurdu Sayın Valimizin talimatlarıyla bize tahsis edildi. Eski hali yurt  olduğu için, içerisinde mutfakta bulunuyor, sıcak suyumuz da 24 saat var. Kullanım açısından hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.  Sahamızda yakın. Gençlik Spor İl Müdürümüz antrenmanlara gittiğimiz zaman kolaylıklar sağlıyor. Herkes seferber olmuş durumda. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; herkes doğru olanın yanında olmak ister. Taraftarları, iş adamları, spor kulüplerinin eski başkanları. Bir tabir vardır ya, Allah herkesin kalbine göre olanı verir diye, tam yerinde bir söz.

 

Sizin altyapı kulübünüz var mı kendi futbolcularınızı yetiştirmek için?

Şuan için yok. Tabi bunlarla alakalı çalışmalarımız var. İlerleyen günlerde sizlerle de paylaşacağız. Önceliğimiz şuan 3. Lig. Tüm eforumuzu buna harcıyoruz. Bunu atlattıktan sonra sırası ile diğer çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

 

Kaç yabancı futbolcunuz var?

Şuan 1 yabancı futbolcumuz var. Senegal asıllı, Fransa’dan transfer ettik 3. Ligden.

 

Futbolcularınızdan Dersimli kaç kişi var?

Futbolcularımızdan 6 kişi Dersimli. Hocamız yine Dersimli. Dersimsporu daha önce 3. Lige çıkaran kişidir aynı zamanda.

 

Eklemek istediğiniz şeyler varsa paylaşabilirsiniz...

Munzur taraftar grubumuz deplasmanda hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadı.

Hafta sonu Adıyaman maçımız var. Tüm halkımızı desteğe bekliyoruz. Bu maçı kazanırsak 3. Lig için büyük bir adım atmış olacağız.

Şuana kadar ligde 10 karşılaşma yaptık. 11. Haftadayız. İlk yarının bitmesine 36 karşılaşma kaldı.

Şuan ki puan durumumuz “21”.

Hiç mağlubiyetimiz yok. 7 maçımız galibiyet ile bitti, 3 maçta berabere kaldık. 2 gol yedik, 22 gol attık. 1 golü kendi kalemize attık. En fazla gol atan, en az gol yiyen takım.

Adıyaman maçı bizim için çok önemli. Ardından Siverek takımı geliyor, deplasmana gideceğiz. Son hafta da kendi evimizde Şehit Kamil Belediye Spor ile ilk yarının kapanışını yapacağız.

 

Takım bu şehrin takımı, herkesin sahip çıkmasını istiyoruz.

 

Tribüne gelip bu keyfi bizimle paylaşıp, yaşasınlar isteriz. Aslında beni buraya bağlayan şu; ben Dersimspor- Darıca maçına gittim. 3. Ligdeydi o zaman Dersimspor’umuz. Yeşil Bursa maçına geldim, Hatay maçına gittim, Beylerbeyi maçına gittim, Dersimspor’un  bütün deplasmandaki maçlarına gittim. 3. Ligden düşmeden önce. Orada yaşlı teyzelerimizi gördüm, 70’li yaşlarında, yürümekte zorlanıyor ancak maça gelirkenki heyecanını gördüm. Maça gelen çocuklarımız, ablalarımız, kız kardeşlerimiz, teyzelerimiz, 7’den 70’e herkesin aslında bir özlemi vardı, işte o özlemi en son Galatasaray-Dersimspor Türkiye kupası karşılaşmasında gördüm.

Dersim; tiyatroları, sosyal aktiviteleri olan bir şehir değil. Spor burada bir hobi haline gelmiş artık. Herkesin tek bir ağızdan söylediği tek bir şey var: Dersim.

Biz de zaten bu kente sevdamızdan ötürü buradayız. Teşekkür ediyorum herkese.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6909
 Dün : 16833
 Toplam : 26423097
 Ip No : 54.163.22.209