Sürmanşet 5.12.2017 17:35:00 2022 defa okundu

6 Kadın ile Pertek’te Bakır İşlemeciliği

Pertek’te SODES kapsamında açılan Bakır İşlemeciliği kursu aylar önce sona erdi. Ancak 6 kadın hala bu işi sürdürüyor. Yaptıkları ürünleri gösteren Mevlüde Zorlu, “Bakır işlemeciliği sadece Erzincan’a özgü değil. Atölyemizde üretime hazır bir çok ürün çeşidimiz var. Vali bey ve Tunceli Barosu sipariş verdi. Onları hazırlıyoruz. İlçe küçük. Evde durup ne yapacağız? Bir çok arkadaşımız kurs bitince bu işi bıraktı ama biz sürdürmek niyetindeyiz.” diyor.

Proje bitti ama onlar bakırı işlemeye devam ediyor

Tunceli’nin Pertek ilçesinde 2,5 yıl önce belediye ve kaymakamlık tarafından bir proje ile bakır işlemeciliği kursu açtı. Proje bittikten sonra İşkur ile 5 ay daha devam ettiklerini ardından da SODES kapsamında sürdürülen kursun sona erdiğini söyleyen Mevlüde Zorlu, Tunceli EMEK Gazetesinin sorularını yanıtladı.

“Şuanda atölye şeklinde sipariş üzerine çalışıyoruz. Atölyemiz hiçbir kuruma bağlı değil. Serbest çalışıyoruz. Belediyemiz ile Sayın Valimiz Tuncay Sonel’in desteği var sadece.

Vali Beyin siparişleri var şuan ve onları yapıyoruz. 100 adet fincan takımı siparişi vardı, bir kısmı bitti. Yeni evlenen kişilere hediye amacı ile yaptırıyor. Tunceli Barosunun da saat siparişleri oldu, teslim ettik. Kendimizde tek tek siparişler alıyoruz. Kendi evimizin ihtiyaçlarını da yapabiliyoruz, eşimize, dostumuza hediyeler yapıyoruz.” diyen Zorlu, bakırın hammaddesini Erzincan’dan aldıklarını söyledi ve Bakır işlemeciliğinin sadece Erzincan’a özgü olmadığının altını çizdi.

Elazığ’da erkekler yapıyor Tunceli’de kadınlar

Elazığ’da bakır işlemeciliğini erkeklerin yaptığını oysa Tunceli’de kadınların bunu sürdürdüğünü de belirten Zorlu, atölyede üretilen ürünlere ilişkin ise şu ifadeleri kullandı;

“Atölyemizde üretime hazır bir çok ürün çeşidimiz var.

-Saat

-İbrik

-Sürahi

-Demlik

-Tabak… ürünlerimizden birkaçı. Ayrıca isim yazabiliyoruz isteğe göre.”

Mevlüde Zorlu, “Sipariş kotamız yok. Tek bir ibrikte olur, 50 adet ibrikte.”dedi ve ekledi “Hammaddeyi elimize aldıktan sonra birçok aşamadan geçiyor. Uzun uğraşlar sonunda ürünümüz tamamlanıyor.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6862
 Dün : 16833
 Toplam : 26423050
 Ip No : 54.163.22.209